moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Komitet Wojskowy NATO w Warszawie

Gotowość NATO do reagowania na zagrożenia, strategia militarna Sojuszu oraz jego ściślejsza współpraca z organizacjami międzynarodowymi – to niektóre tematy, jakie będą podejmowane podczas konferencji Komitetu Wojskowego NATO w Warszawie. Na obradach tego najwyższego organu wojskowego Sojuszu spotkają się szefowie obrony państw członkowskich NATO.

– Posiedzenie Komitetu Wojskowego NATO w Warszawie będzie jednym z głównych wydarzeń związanych z przypadająca w tym roku setną rocznicą odtworzenia Sztabu Generalnego Wojska Polskiego oraz stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości – mówi ppłk Sławomir Ratyński z zespołu prasowego Sztabu Generalnego WP.

Komitet Wojskowy to najwyższy organ wojskowy Sojuszu Północnoatlantyckiego. W jego skład wchodzą szefowie obrony lub szefowie sztabów generalnych państw członkowskich.

Strategia Sojuszu

Gospodarzem posiedzenia w Warszawie (28–30 września) będzie gen. broni Rajmund Andrzejczak, szef Sztabu Generalnego WP, a konferencję poprowadzi marszałek lotnictwa sir Stuart Peach, przewodniczący KW NATO. Jeszcze dzisiaj, przed sobotnim rozpoczęciem obrad, z przewodniczącym Komitetu spotka się minister obrony Mariusz Błaszczak. Wieczorem na Zamku Królewskim nastąpi oficjalne powitanie delegacji państw biorących udział w spotkaniu.

Natomiast jutro rano szef polskiego resortu obrony zainauguruje obrady KW NATO, a rozpoczną je wystąpienia wprowadzające marszałka Peacha i gen. Andrzejczaka. – Uczestnicy konferencji będą rozmawiać o modernizacji Sojuszu, gotowości i zdolności NATO do reagowania na zagrożenia, strategii militarnej, wyzwań w zakresie globalnego bezpieczeństwa oraz ściślejszej współpracy Sojuszu z organizacjami międzynarodowymi – podaje ppłk Ratyński. Tematem obrad będą też zalecenia dotyczące przyszłych operacji, misji, ćwiczeń i szkoleń NATO.

Podczas posiedzenia jego uczestnicy wybiorą następnego dyrektora generalnego Międzynarodowego Sztabu Wojskowego (International Military Staff, IMS), organu wykonawczego KW NATO. Obecnie funkcję tę pełni holenderski generał Jan Broeks. Nowy dyrektor obejmie urząd w 2019 roku.

W obradach w stolicy Polski wezmą też udział dowódcy dwóch dowództw strategicznych NATO podległych Komitetowi: gen. Curtis M. Scaparrotti, Naczelny Dowódca Sojuszniczy w Europie (Supreme Allied Commander Europe, SACEUR) oraz gen. André Lanata, Naczelny Dowódca NATO ds. Transformacji (Supreme Allied Commander Transformation, SACT).

Doradca Rady

Komitet Wojskowy NATO wydaje zalecenia i opinie na temat polityki wojskowej i strategii, które przedstawia Radzie Północnoatlantyckiej, czyli przedstawicielom państw sojuszniczych.

Jego rolą jest też przekładanie decyzji politycznych Rady na działania wojskowe, odgrywa również kluczową rolę w rozwoju polityki i doktryny militarnej NATO oraz pomaga w opracowywaniu ogólnych koncepcji strategicznych dla Sojuszu. Komitet podlega bezpośrednio Radzie Północnoatlantyckiej.

W skład KW NATO wchodzą szefowie obrony lub szefowie sztabów generalnych państw członkowskich z wyjątkiem Islandii, która nie ma sił zbrojnych i reprezentuje ją urzędnik cywilny. Pracami Komitetu kieruje przewodniczący, wybierany na trzy lata.

Jak podaje ppłk Ratyński, formalne posiedzenia Komitetu na najwyższym szczeblu szefów obrony odbywają się trzy razy w roku. – Dwukrotnie, zwykle wiosną i jesienią, w kwaterze głównej NATO w Brukseli oraz raz w wybranej stolicy państwa członkowskiego. W tym roku jest nią Warszawa – mówi oficer.

Ostatnio przedstawiciele Komitetu Wojskowego gościli w Polsce w styczniu tego roku. Przyjechali, aby odwiedzić natowskie jednostki w naszym kraju m.in. Dowództwo Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego w Szczecinie czy Dowództwo Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód w Elblągu.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: nato.int

dodaj komentarz

komentarze


Wielka gra na ukraińskim froncie
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Minister obrony RFN w Polsce
Co Polska oferuje na Eurosatorach
Czerwieńsze będą…
Brak porozumienia ws. MiG-ów za technologie dronowe
Pływacy „Czarnej Dywizji” znów najlepsi
Od eksperymentu do elity NATO
Święto DGRSZ
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Bezzałogowce zdobyły Paryż
Prezydent z wizytą w Orzyszu
Saperzy rozglądają się za systemami bezzałogowymi
Trening działań połączonych
Stała baza wojsk USA w Polsce
Jak hartują się przyszli specjalsi OSŻW
Kraków zaprosił weteranów
Litwini z polskimi Gromami
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Żandarmi wojskowi świętowali w Lublinie
Sojusz kontra drony
Transakcja „MiG-i za technologie” w zawieszeniu
Równanie z „Iksem”
Na straży nieba
Bursztynowa Dywizjo, ognia!
ASzWoj – uczelnia wielu pokoleń
Zbrodnicza farsa
Rosyjski dron uderzył w Rumunii
Gen. Chmielewski objął dowodzenie cyberwojskami
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szef MON-u o wzmożonych działaniach dezinformacyjnych
Wsparcie ma znaczenie
Lotnicze święto w Lesznie
Powitanie F-35 z Polską
Śmierć w sercu Azji
Generał z cienia
Ważne decyzje w Brukseli
W oktagonie o Pas Ministra Obrony Narodowej
Jego ofiara – nasza pamięć
USA i Iran z porozumieniem ws. pokoju w Zatoce
Obronność, odporność i jeszcze raz pieniądze
MON o priorytetach rozbudowy Wojska Polskiego
Krok w stronę pokoju
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Marsz prawdę ci powie
Koszykarskie widowisko
Pierwsze ćwiczenia Husarzy jeszcze w tym roku
Polska szykuje się do produkcji Panter
W centrum uwagi
Podchorążowie w dżungli
Łączą nas wspólne cele
Najzdrowsi z najtwardszych
Nowa siła na północno-wschodniej flance NATO
Ruszyły największe targi obronne
Na granicy stratosfery
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Podróż w ciemność
Mechanicy poznawali tajniki naprawy K2
Bezpłatna komunikacja miejska w stolicy dla weteranów
Uniforms Are Worn by Real People
Bez zmian w emeryturach
NATO wzmacnia wschodnią flankę
Kajakarze i judocy w medalowej formie
Polsko-tureckie rozmowy o przemyśle zbrojeniowym
DOL(a) pilota
Szósta wygrana żołnierzy w meczu z gwiazdami Gortata
Polski wkład w operację „Overlord”
F-35 Changes Everything

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO