moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Kontrakty z Kielc. WITU zbada gwarancję Spike’ów

Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia już wkrótce znacząco zwiększy swoje możliwości badawczo-rozwojowe. Będzie mógł prowadzić badania przeciwpancernych pocisków Spike LR (używanych przez polską armię) pod kątem ewentualnego przedłużenia ich gwarancji. Takie uprawnienia WITU zyska dzięki umowie, którą dziś na kieleckich targach podpisano z izraelską firmą Rafael.

Polscy żołnierze mają do dyspozycji jeden rodzaj nowoczesnych przeciwpancernych pocisków kierowanych – rakiety Spike, które na izraelskiej licencji produkuje spółka Mesko z Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Mesko zajmuje się także serwisem pocisków, ale na mocy umów licencyjnych pewien zakres badań i testów może wykonywać tylko firma Rafael, która je skonstruowała. Chodzi między innymi o tzw. testy starzeniowe, czyli badania, które przeprowadza się, aby ocenić czy dany pocisk będzie spełniał wymogi w wyznaczonym okresie gwarancji. Mówiąc kolokwialnie, czy „wytrzyma” upływ czasu do kolejnego badania. Badanie przeprowadza się w specjalnej komorze (gdzie reguluje się m.in. wilgotność, temperaturę, światło i atmosferę), w której symuluje się odpowiedni upływ czasu, w przypadku Spike’ów gwarancja wyznaczona jest na 10 lat.

Już wkrótce tego typu badania będzie można wykonywać w Polsce. Dzisiaj podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach przedstawiciele Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia podpisali w tej sprawie porozumienie z firmą Rafael. – Na mocy tej umowy firma Rafael kompleksowo przygotuje nas do prowadzania tego typu badań. Nie tylko doposaży nas w odpowiednie urządzenia, lecz także przeprowadzi cykl niezbędnych szkoleń dla naszego personelu – wyjaśnia Tomasz Wojciechowski, kierownik biura ds. współpracy międzynarodowej WITU.

Umowę w imieniu instytutu podpisał jego dyrektor płk Rafał Bazela, a w imieniu Rafaela – Roland Steinbrecher, dyrektor marketingu międzynarodowego w izraelskim koncernie. Przedstawiciele WITU nie ukrywają, że wiążą z kontraktem duże nadzieje. – Dzięki nowym uprawnieniom będziemy mogli ubiegać się nie tylko o zlecenia z polskiej armii. Użytkowników rakiet Spike jest na świecie sporo, a instytucji, które mogą przeprowadzać badania starzeniowe, niewiele, więc liczymy na zagraniczne kontrakty – przyznaje Tomasz Wojciechowski.

Pierwsze tego rodzaju próby pocisków Spike mają w WITU zostać przeprowadzone za rok. Przeciwpancerne pociski kierowane Spike polska armia kupiła w 2003 roku. Była to wówczas broń dopiero wprowadzona na rynek, więc nie w pełni dopracowana. Pierwsze modele po wystrzale zostawiały smugę kondensacyjną, która zdradzała pozycję strzelca, jednak po modyfikacji Spike’i stały się cenionym orężem. Ważący ponad 10 kilogramów pocisk osiąga prędkość 160 metrów na sekundę, może przebić pancerz o grubości 70 centymetrów, a jego zasięg dochodzi do 4 km. Na cel naprowadzany jest przy użyciu głowicy optoelektronicznej.

Polska armia wyposażona jest w ponad 3 tys. ppk Spike.

*   *   *
Przeciwpancerny pocisk kierowany Spike-LR

Kaliber: 107 mm.
Długość pojemnika pocisku z (bez) kołpakami ochronnymi: 1140 (1050) mm.
Masa wyrzutni: 5,1 kg.
Masa baterii: 1,1 kg.
Masa trójnogu: 2,8 kg.
Masa celownika termowizyjnego: 4,0 kg.
Masa pocisku z pojemnikiem: 13,3 kg.
Masa pocisku: 10,5 kg.
Powiększenie celownika optycznego: x 10.
Pole widzenia celownika optycznego: 5o.
Pola widzenia celownika termowizyjnego: 6ox4,5o oraz 2ox1,5o.
Powiększenie układu optycznego głowicy: x 10.
Średnia prędkość pocisku: 160 m/s.
Minimalna odległość strzelania: 200 m.
Maksymalna odległość strzelania: 4000 m.
Maksymalna prędkość wiatru: 50 km/h.
Czas lotu na donośność maksymalną: 26 s.

 

 

W Kielcach trwa XXVI Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego. Jeśli na nim będziecie, koniecznie odwiedźcie stoisko Wojskowego Instytutu Wydawniczego. Numer naszego stoiska to D-47 w hali D.

Z okazji tegorocznej imprezy wydaliśmy specjalny 140-stronicowy numer „Polski Zbrojnej” zawierający artykuły o żywotnych problemach naszych sił zbrojnych. Piszemy m.in. o tym, jak bardzo potrzebne są naszym siłom zbrojnym nowe śmigłowce i gruntownie analizujemy koncepcję modernizacji czołgu Twardy.

 

Oprócz specjalnego wydania „PZ” dostaniecie również na naszym stoisku bieżący numer „Polski Zbrojnej” – flagowego miesięcznika Wojska Polskiego, a także inne nasze wydawnictwa: kwartalnik „Polska Zbrojna. Historia”, „Przegląd Sił Zbrojnych” oraz kwartalnik naukowy „Bellona”.

Do zobaczenia na naszym stoisku D-47 w hali D.

 

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Krzysztof Gonera

dodaj komentarz

komentarze


Zawiszacy przywitali pierwsze Borsuki
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
Obywatele chcą być wGotowości
Formoza – 50 lat morskich komandosów
Mundurowi z benefitami
Gdy ucichnie artyleria
Trałowce do remontu
Kontrakt na ratowanie życia
Holenderska misja na polskim niebie
W ochronie granicy
Cel: zniszczyć infrastrukturę wroga w górskim terenie
Operacja „Szpej” nigdy się nie skończy
Dzień wart stu lat
Norweska broń będzie produkowana w Polsce
Wojskowa łączność w Kosmosie
Ile powołań do wojska w 2026 roku?
Orka na kursie
Śnieżnik gotowy na Groty
Sukces bezzałogowego skrzydłowego
Plan na WAM
Szwedzi w pętli
F-35 z Norwegii znowu w Polsce
Gala Boksu na Bemowie
Szeremeta niepokonana na ringu w Budapeszcie
Sejm za Bezpiecznym Bałtykiem
Combat 56 u terytorialsów
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Polski „Wiking” dla Danii
Niemieckie wsparcie z powietrza
Wszystkie Kormorany na wodzie
„Albatros” na elitarnych manewrach NATO
Artylerzyści mają moc!
Polska i Francja na rzecz bezpieczeństwa Europy
Militarne Schengen
Premier ogłasza podwyższony stopień alarmowy
Nowe Warmate dla wojska
Święto sportowców w mundurach
Pływacy i panczeniści w świetnej formie
Szef MON-u podsumował rok działania ustawy o obronie cywilnej
Rosja usuwa polskie symbole z cmentarza w Katyniu
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Rządy Polski i Niemiec wyznaczają kierunki współpracy
Kadłub ORP „Wicher” w drodze do stoczni
Zmierzyli się z własnymi słabościami
Satelita MikroSAR nadaje
Pomagaj, nie wahaj się, bądź w gotowości
Najlepsze projekty dronów nagrodzone przez MON
Bóg wojny wyłonił najlepszych artylerzystów
Najmłodszy żołnierz generała Andersa
Polskie MiG-i dla Ukrainy?
Najdłuższa noc
Żołnierze z „armii mistrzów” czekają na głosy
Kalorie to nie wszystko
Sportowcy podsumowali 2025 rok
Zawiszacy przywitali Borsuki
Jaśminowe szkolenia na AWL-u
Smak służby
Nowe zasady dla kobiet w armii
Pancerniacy jadą na misję
Niebo pod osłoną
Amunicja od Grupy WB
Wojsko ma swojego satelitę!
Pierwsze spojrzenie z polskiego satelity
Nowe zdolności sił zbrojnych
Najlepsi w XXII Maratonie Komandosa

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO