moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Nowy program szkolenia podstawowego

Mniej wykładów teoretycznych za to więcej taktyki, szkolenia strzeleckiego i medycznego – to główne zmiany w programie szkolenia podstawowego dla kandydatów na żołnierzy. Te rozwiązania pozwolą na unifikację szkolenia ochotników na potrzeby wszystkich korpusów, a w przypadku służby przygotowawczej – na wydłużenie szkolenia specjalistycznego.

Szkolenie podstawowe przechodzi każdy, kto chce zostać żołnierzem. Biorą w nich udział np. ochotnicy służby przygotowawczej czy podchorążowie wojskowych uczelni. W trakcie szkolenia kandydaci uczą się wojskowego abecadła, w tym regulaminów, musztry, podstaw łączności, logistyki, zasad posługiwania się bronią i innym sprzętem wojskowym. Zdobywają też wiedzę na temat prawnych aspektów pełnienia służby, ze szczególnym uwzględnieniem przepisów Międzynarodowego Prawa Humanitarnego Konfliktów Zbrojnych.

Dotychczasowy program był realizowany w ciągu trzech miesięcy. Jednak zdaniem wojskowych ekspertów, zarówno czas trwania, jak i treści programowe wymagały zmian. Dlatego Zarząd Planowania Użycia Sił Zbrojnych i Szkolenia (P3/P7) Sztabu Generalnego WP we współpracy z przedstawicielami jednostek szkolnictwa wojskowego przygotował nowelizację programu. Zakłada ona, że szkolenie podstawowe potrwa siedem tygodni i będzie ukierunkowane przede wszystkim na praktyczne szkolenie ochotników. Kandydaci na żołnierzy więcej czasu poświęcą na taktykę, zajęcia z terenoznawstwa czy na szkolenie medyczne. Więcej będzie też godzin szkolenia strzeleckiego. Nowością w programie staną się elementy szkolenia SERE poziomu A.

W programie ograniczono liczbę godzin zajęć teoretycznych, zwłaszcza z tych przedmiotów, które nie są bezpośrednio związane z przygotowaniem wojskowym. Chodzi tu m.in. o kształcenie obywatelskie, szkolenie prawne oraz szkolenie BHP. To ostatnie ma być prowadzone dopiero przed zajęciami praktycznymi ze sprzętem wojskowym.

– Zmiany były podyktowane potrzebami sił zbrojnych, w tym koniecznością unifikacji szkolenia kandydatów na żołnierzy na potrzeby wszystkich korpusów osobowych – tłumaczy ppłk Sławomir Ratyński z Zespołu Prasowego Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Jako przykład wskazuje podchorążych, którzy ze względu na procedury naboru do uczelni wojskowych i organizację studiów, nie przechodzili szkolenia podstawowego jednorazowo w wymiarze 3 miesięcy (343 godziny). – Po 153 godzinach szkolenia składali przysięgę i rozpoczynali naukę. Potem, w trakcie trwania studiów, zaliczali pozostałe godziny z programu szkolenia podstawowego. Obecnie cały, 7- tygodniowy, program będą mogli zrealizować przed rozpoczęciem roku akademickiego – dodaje oficer.

W przypadku elewów przygotowujących się do korpusu szeregowych szkolenie podstawowe trwało w sumie cztery miesiące (trzy miesiące podstawowego i miesiąc specjalistyki). W praktyce żołnierz szkolący się przez miesiąc, np. na operatora maszyn inżynieryjnych, nie spełniał wymagań, by otrzymać uprawnienia nadawane przez instytucje cywilne. Przyjęte rozwiązania, poza unifikacją szkolenia, mają też pozwolić na wydłużenie szkolenia specjalistycznego. – Będzie to miało pozytywny efekt dla ochotników. Żołnierz po dwóch miesiącach specjalistyki będzie spełniał warunki do przystąpienia do egzaminu potwierdzającego nabycie umiejętności niezbędnych do otrzymania uprawnień – tłumaczy oficer ze Sztabu Generalnego WP.

Pierwsze szkolenie według znowelizowanego programu rozpocznie się we wrześniu. – O ile program szkolenia podstawowego jest zunifikowany, o tyle szkolenie specjalistyczne zależy od centrum, w którym ochotnik się szkoli. Inny jest program u artylerzystów, inny u łącznościowców, a jeszcze inne szkolenie przechodzą logistycy. Te programy zostaną zmienione do stycznia 2019 roku – mówi ppłk Ratyński.

Paulina Glińska

autor zdjęć: szer. Piotr Pytel, kpt. Katarzyna Sawicka

dodaj komentarz

komentarze


Zachować właściwą kolejność działań
 
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Przygotowania czas zacząć
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Wojna na detale
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
W Italii, za wolność waszą i naszą
Strażacy ruszają do akcji
NATO on Northern Track
Front przy biurku
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Szarża „Dragona”
NATO na północnym szlaku
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Na straży wschodniej flanki NATO
Barwy walki
25 lat w NATO – serwis specjalny
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Charge of Dragon
Ramię w ramię z aliantami
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
SOR w Legionowie
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Sprawa katyńska à la española
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Kadisz za bohaterów
Kolejne FlyEle dla wojska
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Wojna w świętym mieście, epilog
Szpej na miarę potrzeb
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Głos z katyńskich mogił
Wojna w świętym mieście, część druga
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Święto stołecznego garnizonu
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Zmiany w dodatkach stażowych
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Sandhurst: końcowe odliczanie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO