moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polska delegacja w drodze do Brukseli

Inicjatywy, które będą omawiane na rozpoczynającym się dzisiaj szczycie NATO, są inicjatywami bardzo cennymi dla bezpieczeństwa Polski. Myślę tu przede wszystkim o inicjatywie gotowości, czyli 4x30 – mówił minister Mariusz Błaszczak przed wylotem do Brukseli na obrady przywódców państw Sojuszu. Głównym tematem rozmów będzie podniesienie poziomu gotowości wojsk NATO.


Dwudniowy szczyt NATO rozpoczyna się dzisiaj w Kwaterze Głównej Sojuszu w Brukseli. Jak zapowiedział wczoraj Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO, głównymi tematami rozmów przywódców państw oraz dowódców wojskowych będą zagadnienia związane z podniesieniem poziomu gotowości wojsk Sojuszu oraz zwiększeniem wydatków na obronność. Przed wylotem do stolicy Belgii minister Mariusz Błaszczak spotkał się z dziennikarzami.

– Te sprawy były omawiane w czerwcu podczas szczytu ministrów obrony NATO. Uważam, że to dobry kierunek. Inicjatywy, które zostaną przedłożone liderom państw, są inicjatywami bardzo cennymi dla bezpieczeństwa Polski – powiedział szef resortu obrony. – Myślę tu przede wszystkim o inicjatywie gotowości, czyli 4x30. To nowy projekt Sojuszu, który zakłada, że od 2020 roku państwa członkowskie NATO będą utrzymywać 30 batalionów zmechanizowanych, 30 eskadr powietrznych oraz 30 okrętów gotowych do podjęcia działań w czasie nie dłuższym niż 30 dni. Minister spodziewa się, że kraje członkowskie przyjmą to rozwiązanie do realizacji. Uważa jednak, że na rozpoczynającym się szczycie nie zapadną jeszcze decyzje dotyczące szczegółów tego projektu, nie poznamy też deklaracji poszczególnych państw w sprawie ich ewentualnego zaangażowania. – Polska jest aktywna, jesteśmy solidarni z naszymi sojusznikami, bo oczekujemy od NATO solidarności w sytuacji kryzysowej – zaznaczył Mariusz Błaszczak.


Film: MON

Jak powiedział minister obrony, decyzje, jakie mają zapaść w Brukseli, kontynuują procesy rozpoczęte dwa lata temu na szczycie NATO w Warszawie. – Szczycie, który był decydujący, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo Polski, i który zaowocował obecnością wojsk sojuszniczych w Polsce – podkreślił Mariusz Błaszczak. Chodzi o reformę struktury dowodzenia NATO, by dostosować ją do aktualnych potrzeb oraz zagwarantować możliwie szybką reakcję w sytuacji zagrożenia. Planowane jest odtworzenie dowództwa w Norfolk, które zostało zlikwidowane kilkanaście lat temu. Będzie ono pomocne między innymi w organizowaniu misji w rejonie północnego Atlantyku. Oprócz tego w niemieckim Ulm ma powstać dowództwo odpowiedzialne za szybki przerzut sojuszniczych wojsk na obszarze Europy. NATO zamierza wreszcie utworzyć Centrum Operacji Cybernetycznych oraz zespoły wsparcia zdolne do szybkiej reakcji na zagrożenia hybrydowe.

Szef resortu obrony ujawnił także, że poza posiedzeniami plenarnymi delegacja Ministerstwa Obrony Narodowej ma zaplanowanych wiele spotkań dwustronnych. – Będą poświęcone zacieśnianiu relacji wewnątrz NATO oraz rozmowom z naszym podstawowym sojusznikiem, jakim są Stany Zjednoczone – powiedział minister. – Jestem przekonany, że to będzie owocny czas rozmów, konsultacji. Kierunek, w którym zmierza Sojusz Północnoatlantycki, jest dobry dla bezpieczeństwa Polski – dodał.

MC

autor zdjęć: st. szer. Wojciech Król / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Komandosi w rumuńskiej Transylwanii
 
Strzały na granicy
Biden o kryzysie we wschodniej Europie
Walka, która poruszyła Europę
Jakie zmiany dla podchorążych?
Nowe garaże dla Leopardów
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
Jedyne takie laboratorium w Polsce
Na wolność przez dwa mury
Walczą o tytuł Mistrza EkstraKlasy Wojskowej
Zima, skały i kawalerzyści
Keeping Guard on Integrity
Świadczenie motywacyjne dla żołnierzy
Jak Perun z Piratem
Wyzwoliciele bez wyzwolenia
Rodzeństwo na medal
Minister Błaszczak zakażony COVID-19
USA ostrzej o sytuacji wokół Ukrainy
Survival w Kosowie
Nauka kruszenia lodu
Socjalne wsparcie dla żołnierzy służących na granicy
Legionowski szpital niemal gotowy
Polska członkiem Eurokorpusu
Sojusznicy solidarni wobec Ukrainy
Pierwszy krok do zawodowców
W BBN o sytuacji na granicy
Wiedza, która ratuje życie
Gotowi na arktyczne zimno
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
Spędź ferie z WOT
Polska marynarka ćwiczy z siłami NATO
Nie żyje żołnierz z 9 Brygady
Saperzy rozminowują Kłaj
Bez AK, ale nadal w walce
Otwarte bramy Auschwitz
Zwiad w górach? Ruszamy zimą
Rekordowy ćwierćmaraton w Słupsku
Szer. Karolina Bosiek mistrzynią Europy
Polacy zakończyli dowodzenie Tarczą Przeciwminową
Czternaścioro żołnierzy w składzie na igrzyska w Pekinie
Więcej pieniędzy i nowe dodatki dla żołnierzy
Nowa Rada przy prezydencie
Na granicy (na razie) spokojniej
Oczy na wschodnią flankę
W Brukseli o przyszłości NATO
Misja nie tylko wojskowa
Szpital w Legionowie czeka na pierwszych pacjentów
Spotkanie Rady NATO–Rosja
NATO i USA: Jesteśmy gotowi na każde rozwiązanie
Przygotowania do produkcji wież ZSSW-30
Nowe możliwości bydgoskich WZL
Zielony, żółty czy czerwony?
Dziesięcioro żołnierzy w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Konkurs pamięci o Katyniu
Laboratoria specjalnego przeznaczenia
Polska szóstym członkiem Eurokorpusu
Wandea – heroizm i ludobójstwo
PKW Rumunia po raz dziesiąty

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO