moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Priorytetem bezpieczeństwo wewnętrzne

Przez najbliższych pięć dni Paryż będzie stolicą globalnej zbrojeniówki. Na rozpoczynających się dzisiaj największych targach obronnych na świecie, Eurosatory, swoje wyroby zaprezentuje 1760 firm z 63 krajów. – W tym roku cała jedna hala poświęcona będzie bezpieczeństwu wewnętrznemu, w tym cyberbezpieczeństwu – zapowiada Patrick Colas des Francs, dyrektor imprezy.

Organizowane od 1967 roku, początkowo tylko w narodowej formule, a od 1994 roku już międzynarodowej, paryskie Eurosatory to obecnie największe targi zbrojeniowe na świecie. Dwa lata temu – impreza odbywa się w latach parzystych – udział wzięło 1571 wystawców z ponad 60 krajów, a wyroby prezentowane na prawie 167 tys. m kw. powierzchni wystawienniczej obejrzało ponad 57 tys. gości.

Dla porównania, druga pod względem wielkości impreza wystawiennicza branży obronnej, londyńskie DSEI, przyciągnęły w zeszłym roku 1600 wystawców, którzy mieli do dyspozycji 100 tys. m kw. powierzchni wystawienniczej. Trzeci w Europie, kielecki Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego, gościł w 2017 ponad 600 wystawców, udostępniając im teren o powierzchni 27 tys. m kw.

Organizatorzy Eurosatory podkreślają, że dołożyli wszelkich starań, aby w tym roku znów dzierżyć palmę pierwszeństwa największych targów zbrojeniowych na świecie. Udało się im zaprosić 1760 wystawców z 63 krajów. Najwięcej jest spółek francuskich – prawie 600, amerykańskich – 144, niemieckich – 116 oraz brytyjskich – 81. – Ponieważ liczba wystawców z roku na rok rośnie, zdecydowaliśmy się powiększyć przestrzeń wystawienniczą o jeszcze jedną halę, która poświęcona została bezpieczeństwu wewnętrznemu, w tym cyberbezpieczeństwu – wyjaśnia gen. bryg. rez. Patrick Colas des Francs, dyrektor generalny imprezy. Emerytowany generał francuskiej armii podkreśla, że na Eurosatory tradycyjnie dominować będą pojazdy różnego typu, od czołgów przez transportery opancerzone, aż po ciężarówki i niewielkie wozy zwiadowcze. – Pojazdów na targach będzie ponad 250 – informuje Patrick Colas des Francs.

Swoje konstrukcje zaprezentują m.in. Daimler, Armington’s Automotive, Isuzu, Iveco Defence Vehicles, Otokar Otomotiv, Renault Trucks Defense, SIDES oraz Volkswagen France. Na „samochodowej” liście nie zabraknie również polskiej produkcji. Krajowe propozycje w tej dziedzinie pokażą wspólnie PHO oraz spółka Concept, które mają dostarczyć naszej armii wozy Wirus.

Polskę na targach Eurosatory reprezentuje łącznie 12 podmiotów: CFT Precyzja sp. z o.o., Cencept sp. z o.o., Frag Out Magazine, Hertz Systems, HPE Poland, Kadar Dariusz Spychała, MSPO 2018, PGZ S.A., PIAP, PHO, RAN Systems oraz WB Group.

To już tradycja targów Eurosatory, że wystawa podzielona jest na technologiczne obszary. W tym roku wydzieleni zostali nie tylko producenci wspomnianych już pojazdów czy systemów bezpieczeństwa wewnętrznego, w tym cyberbezpieczeństwa, lecz także dronów i systemów antydronowych. Będzie ich (i firm powiązanych z tą branżą) ponad 130, a także tzw. start-upy, czyli niewielkie, innowacyjne firmy obronne, dopiero budujące swoją pozycję na rynku.

Targi Eurosatory 2018 potrwają do 15 czerwca. Zapraszamy do śledzenia codziennej relacji z tej imprezy na łamach portalu polska-zbrojna.pl.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze


Rusza kwalifikacja wojskowa
 
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Rakietowy szach
Podwójny Półmaraton Komandosa
Liban uznany za strefę działań wojennych
Szczury Pustyni dotarły do Polski
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Cud w Trewirze
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Roszady personalne w PGZ-ecie
Którą drogą do armii?
Lista trupich główek
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Szef MON-u w Brukseli
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Zimowy sprawdzian podchorążych
Nowoczesna łączność dla armii
Offset dla „Wisły”
Skromny początek wielkiej wojny
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Lekcje z frontu
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Nowy szef CWCR
Wojna o porządek świata
Śnieg może być groźną bronią
Zamiana po włosku
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Spadochroniarze na Podlasiu
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Dobrowolsi – czas start!
Mocny sygnał od NATO
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Zielone światło dla Barbary
Air Show ’25 – do zobaczenia
Bruksela przed szczytem
Eurofightery znowu w Polsce
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Abramsy pod dobrą opieką
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Zachód przeciwko „korsarzom”
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Invictus w zimowym stylu
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Pierwszy skok
„Avenger” na Monte Cassino
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO