moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Uczniowska unitarka

W poniedziałek przed południem w 34 Brygadzie Kawalerii Pancernej w Żaganiu odbyło się nietypowe wcielenie. Do jednostki na przeszkolenie wojskowe zameldowało się 186 uczniów klas mundurowych szkół średnich z czterech miejscowości w kraju. Chłopcy i dziewczęta przez prawie tydzień poznawać będą tajniki żołnierskiego rzemiosła.

Tuż po poniedziałkowej inauguracyjnej zbiórce z uczennic i uczniów sformowana została kompania szkolna. Kadeci zostali podzieleni na plutony, którymi dowodzić zaczęli doświadczeni podoficerowie dywizjonu artylerii samobieżnej, i drużyny, na czele których w roli instruktorów stanęli dobrze wyszkoleni starsi szeregowi.

Od tej chwili dla uczniów rozpoczęła się unitarka. Młodzież zakwaterowana została w surowych warunkach – w jednym z budynków koszarowych. Rytm ich życia zaczęły wyznaczać regulaminy, wojskowy dryl i bardzo intensywny porządek dnia. Doba zaczyna się w kompanii bowiem pobudką o godzinie 6 rano, a kończy, jak we wszystkich szkolących się pododdziałach, capstrzykiem o godzinie 22.

Do Żagania zjechała młodzież w wieku od 15 do 17 lat, uczniowie klas mundurowych z: Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych z Żagania, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego „Elektryk” z Nowej Soli, Zespołu Szkół Ogólnokształcących ze Strzegomia oraz Zespołu Szkół Budowlanych i Geodezyjnych z Chełma.

Szkolenie praktyczne

Program szkolenia uczniów jest bardzo bogaty. Zajęcia mają charakter praktyczny i odbywają się w terenie. Podczas szkolenia inżynieryjno-saperskiego dziewczęta i chłopcy uczą się np. okopywania. Na placu ćwiczeń młodzież uczy się rozpoznawać drogi marszu oraz sposobów ich zabezpieczania podczas działań bojowych. Podczas zajęć z terenoznawstwa poznaje zasady orientacji w terenie, maszeruje według mapy i musi odnajdywać określone punkty, wykorzystując jedynie uzyskane dane topograficzne.

Uczniowie chętnie uczestniczą w zajęciach ogniowych. Co prawda odbywają się one bez wykorzystywania bojowej amunicji i nie przy huku wystrzałów, ale dzięki wykorzystaniu urządzenia do nauki i kontroli celowania Cyklop młodzież przygotowuje się do strzelań w przyszłości. Podczas tego szkolenia uczniowie mają okazję dokładnie poznać uzbrojenie żołnierzy. W czasie treningów uczą się rozkładać i składać karabinki Beryl oraz rzucać granatem ćwiczebnym.

Nieodzownym punktem są zajęcia medyczne. Ratownicy w mundurach uczą nastolatków udzielania pierwszej pomocy, opatrywania ran, usztywniania złamanych kończyn oraz sposobów transportowania poszkodowanych. Te umiejętności mogą się przydać nie tylko podczas zajęć wojskowych, lecz także np. w czasie wycieczek, biwaków, rowerowych rajdów.

Szkoła przetrwania

Podczas blisko tygodniowego szkolenia najciekawsze i najtrudniejsze zarazem są zajęcia survivalowe połączone z wykorzystaniem elementów SERE (przetrwanie, unikanie, opór w niewoli oraz ucieczka). W tym przypadku trenowany jest pierwszy element tych technik. Sam fakt, że szkolenie rozpoczyna się tuż po obiedzie i trwa do godziny 2 w nocy, a prowadzone jest w lesie, robi na uczestnikach wrażenie. Instruktorami są doświadczeni żołnierze z pododdziału rozpoznania.

Podczas zajęć młodzież uczy się m.in. budowania szałasu, w którym trzeba przetrwać nawet kilka dni, rozpalania ognisk za pomocą krzesiwa, a także gotowania wody na miniaturowym ognisku, które nie może zostać zauważone przez niepożądane osoby. Brygadowi zwiadowcy uczą, jak przetrwać bez prowiantu z dala od ludzkich siedzib, jak w lesie zdobyć wodę, aby przetrwać upalne dni. Młodzi ludzie byli bardzo zdziwieni, ile drogocennego płynu można zebrać z liści rosnących dookoła roślin. – Wiem od swoich uczniów, że te nocne szkolenie zapamiętają najbardziej. Byli po nich zmęczeni, ale bardzo zadowoleni – mówi Agnieszka Steć, opiekunka uczniów z Zespołu Szkół Budowlanych i Geodezyjnych z Chełma. Nauczycielka, która na co dzień uczy języka polskiego, dodała, że pobyt w koszarach bardzo integruje młodzież, uczy życia w grupie i poprawia wzajemne relacje. Polonistka zdradziła, że przebywanie nocą w lesie pobudzało wyobraźnię uczniów. Jeden z nich podczas budowania szałasu zaczął jej nagle recytować wiersz, którego długo nie mógł się nauczyć na zaliczenie. Mało tego, chłopak bezbłędnie opowiedział o znaczeniu utworu w literaturze, o tym, jakie wartości autor chciał w nim przekazać. – Pierwszy raz zdarzyło mi się zaliczyć komuś egzamin po północy w ciemnym lesie – wyznała nauczycielka.

Tradycje i patriotyzm

Zespół Szkół Budowlanych i Geodezyjnych z Chełma od dwóch lat prowadzi klasy o profilu wojskowym. Kontakty z żagańską brygadą ma już od 2008 roku. Jej uczniowie po raz drugi przyjechali na szkolenie do żołnierzy z 34 Brygady Kawalerii Pancernej. W ubiegłym roku podobne zajęcia kawalerzyści przygotowali dla uczniów na terenie obozowiska Karliki żagańskiego poligonu. Chełmska szkoła nosi imię Żołnierzy 24 Pułku Artylerii Pancernej, a dywizjon artylerii samobieżnej 34 Brygady Kawalerii Pancernej dziedziczy tradycje patrona tej właśnie placówki. Po wprowadzeniu w szkole klas o profilu mundurowym i ze względu na rozwijające się kontakty z wojskiem, w szkole, która ma profil geodezyjny, wprowadzono dodatkowy przedmiot – topografię wojskową.

Podczas żagańskiej unitarki zadbano, aby uczniowie mieli możliwość udziału w zajęciach o charakterze historycznym i patriotycznym. Zaproszono ich m.in. do sali tradycji brygady, gdzie młodzież poznała tradycje i dokonania jednostki. Na placu apelowym pokazano im także sprzęt, jakim dysponuje brygada. Uczniowie zwiedzili również miejscowy Stalag VIII C – obóz jeniecki, w którym w czasie II wojny hitlerowcy więzili żołnierzy alianckich.

– Mimo dużej intensywności zajęć, uczniowie są bardzo zadowoleni. W rozmowach wielu zapewnia, że w przyszłości zostanie żołnierzami – mówi mjr Eugeniusz Puzio, dowódca uczniowskiego zgrupowania, na co dzień pełniący obowiązki dowódcy Dywizjonu Artylerii Samobieżnej. Dowódca dodał, że podziwia zaangażowanie młodych ludzi i to, jak bardzo interesują się tym, co mają im do powiedzenia i pokazania instruktorzy.

Zajęcia wojskowe uczniów rozpoczęły się w 34 Brygadzie Kawalerii Pancernej 4 czerwca, a zakończą 9 czerwca. Podczas zbiórki kończącej szkolenie każdy uczeń otrzyma z rąk dowódcy jednostki płk. Dariusza Lewandowskiego pamiątkowy certyfikat. Pobyt młodzieży w jednostce zakończy pożegnalna defilada szkolnych pododdziałów.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: mł. chor. Andrzej Domaszewicz

dodaj komentarz

komentarze


Nie udostępniamy nieba do ataków na Rosję
Polska i Norwegia zacieśniają współpracę
Morska ścieżka kariery
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Pytania o „chińczyki” w jednostkach
Marynarze po raz trzeci z rzędu najlepsi w wieloboju żołnierskim
Gen. broni Piotr Błazeusz na nowym stanowisku
Jelcz coraz silniejszy
Pierwsze loty
Architekci pola walki
Absolwenci do wojska. Nabór trwa
F-16 na straży
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Zbrodnia i kłamstwo
Pamięci ofiar zbrodni katyńskiej
Debata o bezpieczeństwie
Kolarskie gwiazdy na legendarnym okręcie
Finansowanie szkolenia wojskowych medyków
Bliski Wschód: wojna bez wyjścia, stawka rośnie
Fińska armia luzuje rygory
Pierwszy dom dla Husarzy gotowy
Wzmocnienie polskiej tarczy powietrznej
W hołdzie ofiarom NKWD
Widok z kosmosu
Polski sukces w Duńskim Marszu
Pasja i fart
Lotnicy NATO kontra drużyna Gortata
W Sejmie o wyższym szkolnictwie wojskowym
WAM wraca do Łodzi
Syndrom Karbali
Koniec niemieckiej misji powietrznego wsparcia
Grzmoty zamiast Goździków
Wojskowe roboty prosto z Polski
Apache w polskich rękach
Studia dla żandarmów
Mała Orka?
Szkoła w mundurze
Większe możliwości Nitro-Chemu
Nieszczęśliwy wypadek na strzelnicy
Adaptacja i realizm
Wyróżnienia za sportowe sukcesy
Terytorialsi zdobyli amerykańskie ostrogi
Szef MON-u Człowiekiem Roku 2025
Trening w tunelu aerodynamicznym
Marynarz w koreańskim tyglu
Wypadek w PKW UNIFIL
Głos żołnierzy ma znaczenie
Jubileuszowa i rekordowa Setka Komandosa
Psiakrew, harmata!
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
Zabójczy team nad Anglią
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
View from Outer Space
Donald Trump: Jesteśmy bardzo blisko
Kosmiczne bezpieczeństwo
Pierwsze szkolenie Legionu Medycznego
Pomnik gen. Rozwadowskiego stanie przed Sztabem Generalnym
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Początek wielkiej historii
Były żołnierz WOT-u z zarzutami szpiegostwa
Rosomaki na lądzie i morzu
Przyszłość polskich Czarnych Panter
NATO i USA o Iranie
Our Only One
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Zbrodnia bez kary
Śmiercionośna Jarzębina

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO