moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Pomnik katyński w Jersey City. Prawda historyczna kontra polityczna poprawność

Drastyczna wymowa pomnika katyńskiego, który stoi w amerykańskim Jersey City to powód, dla którego władze miasta chcą go przenieść z jednego z głównych placów. Plany te nie były konsultowane ze środowiskami polonijnymi ani z polską ambasadą. – Sytuacja jest naprawdę skandaliczna, bardzo przykra dla nas – powiedział dziś w Polskim Radiu Stanisław Karczewski, marszałek Senatu.

Pierwsze nieoficjalne doniesienia o planach władz Jersey City dotyczących pomnika pojawiły się kilka tygodni temu. Monument upamiętniający zbrodnię katyńską miałby zostać przeniesiony z Exchange Place – gdzie stoi od 1991 roku – do budynku Departamentu Prac Publicznych na czas rewitalizacji placu. Wzbudziło to zaniepokojenie środowisk polonijnych, tym bardziej że władze miasta nie precyzowały, czy po zakończeniu remontu pomnik wróci na swoje dotychczasowe miejsce. 30 kwietnia informacje dotyczące usunięcia monumentu potwierdził burmistrz Steven Fulop. W jego oświadczeniu także brak jest deklaracji o przywróceniu pomnika na Exchange Place.

Niepoprawny politycznie?

Pytana o to rzecznik prasowa miasta Hannah Peterson, przyznała jedynie na łamach „The Jersey Journal”, że magistrat pragnie, by po zakończeniu prac związanych z przebudową placu, pomnik znów znalazł się w przestrzeni publicznej. Nie ma natomiast żadnych informacji, czy plan przebudowy placu zakłada, że w środku mającego powstać parku będzie znajdował się katyński monument.

Więcej na temat przyszłych losów pomnika powiedział Mike DeMarco, prezes Mack-Cali, firmy odpowiedzialnej za przebudowę Exchange Place. W rozmowie z „The Jersey Journal” przyznał, że choć ostateczna decyzja należy do władz miasta, to jego zdaniem pomnik w takim kształcie powinien zostać przeniesiony z reprezentacyjnego placu. – Jest trochę makabryczny. Nie jestem sobie w stanie wyobrazić, jak wiele matek spacerujących w tamtym miejscu musi tłumaczyć jego symbolikę swoim dzieciom – dodał. Jego zdaniem, wymowa pomnika, który wskazuje na Rosję jako odpowiedzialną za „cios w plecy”, także nie jest właściwa z punktu widzenia poprawności politycznej.

Zdecydowany sprzeciw Polski

Dalszy los pomnika katyńskiego, a przede wszystkim tryb podejmowania takich decyzji, zaniepokoił polską ambasadę w Waszyngtonie. Oświadczenie w tej sprawie wydał Piotr Wilczek, ambasador RP w Stanach Zjednoczonych. „Jestem zaniepokojony nagłym oświadczeniem burmistrza Stevena Fulopa w sprawie Pomnika Katyńskiego na Exchange Place w Jersey City i brakiem dialogu z polsko-amerykańską społecznością” – napisał dyplomata. „Zachęcam wszystkie zaangażowane strony do podjęcia produktywnego dialogu, aby znaleźć rozwiązanie, które nie uwzględnia przeniesienia pomnika na stałe” – czytamy w dokumencie.

Dzisiaj do sprawy na antenie Polskiego Radia odniósł się Stanisław Karczewski. – Sytuacja jest naprawdę skandaliczna, bardzo przykra dla nas – powiedział marszałek Senatu. – Jest to niezwykle sugestywny obraz. Oddający to, co się właśnie wydarzyło i 17 września 1939 roku, i później w Katyniu – mówił o pomniku w Jersey City. Marszałek Senatu poinformował, że będzie o tej sprawie rozmawiał na forum Polonijnej Rady Konsultacyjnej przy Marszałku. Polityk nie wykluczył, że specjalną uchwałę w obronie pomnika przyjmie izba wyższa parlamentu.

Wyrazy sprzeciwu wobec planów władz Jersey City wystosowały także m.in. Instytut Pamięci Narodowej oraz Muzeum II Wojny Światowej. „Decyzję burmistrza Fulopa o usunięciu Miejsca Pamięci Katynia z ziemi, którą wiele pokoleń Polaków uważało za Ojczyznę uznajemy za głęboko niepokojącą, niesprawiedliwą i bolesną. Jednocześnie mamy nadzieję, że jest ona tylko nieporozumieniem, które może wynikać z niezrozumienia przez pana Fulopa emocjonalnego ciężaru i tragicznych doświadczeń, jakie Pomnik poświęca milionom Polaków w USA i na całym świecie” – napisano w oświadczeniu kierownictwa gdańskiego muzeum.

Pomnik w Jersey City jest pierwszym monumentem upamiętniającym zbrodnię katyńską, jaki stanął w Stanach Zjednoczonych. Jego autorem jest Andrzej Pityński, a odsłonięcie obelisku miało miejsce w 1991 roku. Pomnik przedstawia sylwetkę zakneblowanego żołnierza z rękami związanymi z tyłu. Postać jest przebita bagnetem osadzonym na karabinie. W warstwie symbolicznej odnosi się to zarówno do sowieckiej zbrodni na polskich jeńcach w 1940 roku, „ciosu w plecy”, jaki Armia Czerwona zadała Wojsku Polskiemu 17 września 1939 roku, jak i zmowy milczenia wokół prawdziwych sprawców mordu, jaka przez lata panowała w imię podtrzymania dobrych relacji wewnątrz koalicji antyniemieckiej w czasie II wojny światowej.

Maciej Chilczuk

autor zdjęć: Andrzej Hrechorowicz/KPRP

dodaj komentarz

komentarze


Krok w stronę pokoju
Równanie z „Iksem”
Lotnicze święto w Lesznie
Pływacy „Czarnej Dywizji” znów najlepsi
USA i Iran z porozumieniem ws. pokoju w Zatoce
Ruszyły największe targi obronne
Na straży nieba
Kraków zaprosił weteranów
Polski wkład w operację „Overlord”
Obronność, odporność i jeszcze raz pieniądze
Koło zamachowe gospodarki
Transakcja „MiG-i za technologie” w zawieszeniu
Bez zmian w emeryturach
Stała baza wojsk USA w Polsce
Ważne decyzje w Brukseli
DOL(a) pilota
Zełenski traci Order Orła Białego?
Szef MON-u o wzmożonych działaniach dezinformacyjnych
Prezydent z wizytą w Orzyszu
Trening działań połączonych
Wielka gra na ukraińskim froncie
Sojusz kontra drony
Mechanicy poznawali tajniki naprawy K2
Brak porozumienia ws. MiG-ów za technologie dronowe
Umowa na pociski do Patriotów
Nowa siła na północno-wschodniej flance NATO
Najzdrowsi z najtwardszych
Minister obrony RFN w Polsce
Łączą nas wspólne cele
Innowacje dla bezpieczeństwa
Śmierć w sercu Azji
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Polsko-tureckie rozmowy o przemyśle zbrojeniowym
W centrum uwagi
Uniforms Are Worn by Real People
Generał z cienia
Zbrodnicza farsa
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Podróż w ciemność
Apetyt Smoka rośnie
Czerwieńsze będą…
Sportowe jubileusze
Wsparcie ma znaczenie
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Polska szykuje się do produkcji Panter
Saperzy rozglądają się za systemami bezzałogowymi
AMW oferuje mieszkania
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Mundur, medale i duma
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Święto DGRSZ
Podchorążowie w dżungli
Szósta wygrana żołnierzy w meczu z gwiazdami Gortata
Premier powołał nową wiceminister obrony
Bezpłatna komunikacja miejska w stolicy dla weteranów
Co Polska oferuje na Eurosatorach
Gen. Chmielewski objął dowodzenie cyberwojskami
W oktagonie o Pas Ministra Obrony Narodowej
Wojskowa Akademia Medyczna w Łodzi – jest zgoda prezydenta
NATO wzmacnia wschodnią flankę
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Na granicy stratosfery
Bezzałogowce zdobyły Paryż
Koszykarskie widowisko
F-35 Changes Everything
Bursztynowa Dywizjo, ognia!
Kajakarze i judocy w medalowej formie
Jego ofiara – nasza pamięć

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO