moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Minister obrony na spotkaniu w Rumunii

Polska przywiązuje dużą wagę do współpracy państw wschodniej flanki NATO – mówił minister Mariusz Błaszczak, który wziął udział w spotkaniu szefów resortów obrony państw Grupy B9. Minister odwiedził też polskich żołnierzy służących w Rumunii w Batalionowej Grupie Bojowej, która strzeże bezpieczeństwa wschodniej flanki Sojuszu.

We wtorek rano w Bukareszcie rozpoczęło się spotkanie ministrów obrony państw w tzw. formacie bukaresztańskim, czyli Grupy B9. W jej skład wchodzą: Polska, Rumunia, Bułgaria, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Słowacja i Węgry. Głównym tematem obrad były kwestie związane z zapewnieniem bezpieczeństwa na wschodniej flance NATO, interoperacyjności państw Grupy B9 oraz współpracy ze Stanami Zjednoczonymi. Ministrowie obrony opracowali także wspólne stanowisko, które ma zostać przedstawione członkom Sojuszu Północnoatlantyckiego na lipcowym szczycie Sojuszu w Brukseli.

Jeszcze przed obradami spotkali się minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak i szef rumuńskiego resortu obrony Mihai-Viorel Fifor. Minister Błaszczak zapewniał, że współpraca między Polską a Rumunią układa się bardzo dobrze. – Nasze historyczne doświadczenia nakazują pamiętać o zagrożeniach. Dzięki współpracy w ramach NATO tworzymy realny system bezpieczeństwa. Cieszę, że decyzje podjęte podczas szczytu Sojuszu w Warszawie w 2016 roku są wprowadzane w życie – mówił Mariusz Błaszczak podczas konferencji prasowej. Minister przypomniał, że na mocy podjętych wówczas decyzji, polscy i rumuńscy żołnierze strzegą wspólnie bezpieczeństwa granic NATO. To zadanie realizują zarówno w Polsce, jak i w Rumunii. – Staramy się, aby adaptacja Sojuszu wobec zagrożeń przebiegała jak najlepiej. Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę z faktu, iż one istnieją i jesteśmy zgodni co do sposobu, w jaki należy im przeciwdziałać – dodał szef MON-u.

Jeszcze przed obradami spotkali się minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak i szef rumuńskiego resortu obrony Mihai-Viorel Fifor.

W podobnym duchu wypowiadał się rumuński minister obrony. – Państwa znajdujące się na wschodniej flance dostrzegają zagrożenia dla bezpieczeństwa tego rejonu, dlatego to właśnie na ten aspekt został położony nacisk podczas obrad Grupy B9 – podkreślał Fifor cytowany przez agencję Agerpres. Rumuński polityk przyznał, że podczas dzisiejszego spotkania dyskutowano nie tylko o postępach we wdrażaniu decyzji z warszawskiego szczytu, ale także omawiano kwestie, które zostaną poruszone na najbliższym szczycie.

Po południu minister Błaszczak pojechał do miejscowości Krajowa, gdzie w ramach dostosowanej wysuniętej obecności NATO (tFP - tailored Forward Presence) stacjonuje druga zmiana Polskiego Kontyngentu Wojskowego.

– Ważne jest to, żebyśmy mogli czuć się bezpiecznie w naszej ojczyźnie, ale także, aby Europa, której jesteśmy częścią, także była bezpieczna. To, co usłyszałem od dowódców, szczególnie od dowódców rumuńskich, świadczy o tym, że godnie reprezentujecie Polskę. To dobrze świadczy o waszym profesjonalizmie i o przygotowaniu – mówił podczas spotkania szef MON. – Dziękuję za waszą służbę, którą pełnicie z żołnierzami rumuńskimi. To niezwykle ważne dla nas, dla Polski i dla naszego bezpieczeństwa – dodał.

Magdalena Miernicka , MON, Agerpres

autor zdjęć: por. Robert Suchy/ CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Air Show ’25 – do zobaczenia
 
Nowoczesna łączność dla armii
Zielone światło dla Barbary
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Offset dla „Wisły”
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Podwójny Półmaraton Komandosa
Rusza kwalifikacja wojskowa
Eurofightery znowu w Polsce
Lekcje z frontu
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Cud w Trewirze
Wojna o porządek świata
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Skromny początek wielkiej wojny
Bruksela przed szczytem
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Zamiana po włosku
Rakietowy szach
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Pierwszy skok
Lista trupich główek
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Ślubowanie kadetów OPW
Nowy szef CWCR
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Dobrowolsi – czas start!
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Zachód przeciwko „korsarzom”
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Abramsy pod dobrą opieką
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Śnieg może być groźną bronią
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Roszady personalne w PGZ-ecie
Szef MON-u w Brukseli
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Liban uznany za strefę działań wojennych
Którą drogą do armii?
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Invictus w zimowym stylu
„Avenger” na Monte Cassino
W rezerwie pasywnej będą oceny
Mocny sygnał od NATO
Spadochroniarze na Podlasiu
Zimowy sprawdzian podchorążych

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO