moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Nowe drony kamikadze

Mają ważyć nie więcej niż 6 kilogramów i dysponować aż czterema rodzajami głowic – jedną obserwacyjną i trzema obserwacyjno-bojowymi. Polskie wojsko chce kupić kolejny typ dronów kamikadze. W odróżnieniu od bezzałogowców Warmate, które armia dostała w ubiegłym roku, nowy sprzęt ma mieć szeroko rozbudowane możliwości rozpoznawcze.

Drony kamikadze to takie, które atakują cel, rozbijając się o niego. Polskie wojsko dysponuje na razie jednym typem tego rodzaju bezzałogowców. To konstrukcja Warmate z firmy WB Electronics. W ubiegłym roku Jednostka Wojskowa Nil zamówiła 1000 sztuk tych dronów dla wojsk specjalnych i obrony terytorialnej. Wartość umowy to ponad 100 mln zł.

Warmate jest w stanie spędzić w powietrzu ponad pół godziny i operować na wysokości od 30 do 200 m (pułap maksymalny to 500 m). Dron można wyposażyć w trzy typy głowic bojowych: kumulacyjną (do rażenia pojazdów), odłamkową (do atakowania tzw. siły żywej przeciwnika) lub termobaryczną (do niszczenia umocnień).

Teraz polska armia chce kupić drugi typ dronów uderzeniowych. 2 lutego Inspektorat Uzbrojenia MON zaprosił do dialogu technicznego firmy, które mają w ofercie „Bezzałogowe Systemy Powietrzne (BSP) przeznaczone do precyzyjnego rażenia celów wysokowartościowych za pomocą Inteligentnego Systemu Manewrującego (ISM)”. Wnioski o udział w postępowaniu można składać do 28 lutego. – Dialog techniczny odbędzie się do 30 kwietnia, ale termin ten może ulec wydłużeniu, jeśli cele dialogu nie zostaną osiągnięte – mówi ppłk Robert Wincencik, rzecznik prasowy Inspektoratu Uzbrojenia MON.

Jakiej konstrukcji szuka armia? Nowe drony mają mieć aż cztery typy głowic – jedną obserwacyjną i trzy obserwacyjno-bojowe. Te ostatnie będą z ładunkiem odłamkowym, kumulacyjnym oraz naprowadzanym laserem. Przede wszystkim jednak wojsko oczekuje, że będą one miały rozbudowane możliwości rozpoznawcze. Tak, by mogły zbierać informacje w każdych warunkach terenowych (zarówno górskich, jak i nizinnych), pogodowych (mają działać w warunkach tropikalnych i arktycznych) oraz o każdej porze dnia. Wszystkie dane muszą być transmitowane do stacji kierowania w trybie „na żywo”, zgodnie z parametrami określonymi przez natowskie normy. 

W skład zestawu wejdzie dziesięć latających platform, przenośna Stacja Kontroli i Kierowania Platformą Powietrzną (SKiKPP), komplet głowic, zestaw obsługowo-naprawczy oraz wynośny terminal.

Nowy dron ma ważyć do 6 kg. Cały zestaw powinien być na tyle lekki, by mogło go przenosić dwóch żołnierzy spadochroniarzy.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: WB Elektonics

dodaj komentarz

komentarze

~ggość
1519505040
drony kamikadze w dodatku niewidzialne dla radarów przeciwnika.
10-48-3E-31

12 tys. żołnierzy gotowych do działania
 
Święto sportów walki w Warendorfie
Czarna Pantera celuje
Międzynarodowy festiwal lotnictwa. Zbliża się Air Show Radom 2025
Alert pogodowy. Żołnierze są najbliżej zagrożonych miejsc
Pancerny drapieżnik, czyli Leopard 2A5
Pracowity pobyt w kosmosie
Sejm zakończył prace nad nowelizacją ustawy o obronie ojczyzny. Teraz czas na Senat
Kajakami po medale
Warsztaty dają siłę
Lotnicy uratowali Wielką Brytanię
Pełna mobilizacja. Żołnierze ruszają na tereny zagrożone powodzią
Broń przeciwko wrogim satelitom
Jak Orlęta stają się Orłami?
Ewakuacja Polaków z Izraela
Rekompensaty na ostatniej prostej
Cybermiasteczko na Festiwalu Open’er
Armia pomoże służbom na zachodniej granicy
Dwa tygodnie „rozgryzania” Homara-K
Żołnierze PKW Irak są bezpieczni
USA przyłączyły się do ataku Izraela na Iran
Pół tysiąca terytorialsów strzeże zachodniej granicy
„Niegościnni” marynarze na obiektach sportowych w Ustce
Sukcesy żołnierzy na międzynarodowych arenach
Niemal 500 absolwentów AWL-u już oficjalnie oficerami WP
Radar na bezpieczeństwo
Ratownik w akcji
Czarne Pantery, ognia!
Najtrudniejsze w służbie na polsko-białoruskiej granicy jest…
Blue Force vs Red Force w Orzyszu
W tydzień poznali smak żołnierskiego fachu
Umacnianie ściany wschodniej
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Rosyjska maszyna Su-24 przechwycona przez polskie F-16
Nie żyje żołnierz PKW Irak
Flyer, zdobywca przestworzy
Dzieci wojny
PGZ buduje suwerenność amunicyjną
Ostatnia niedziela…
Niebezpieczne incydenty na polsko-białoruskiej granicy
Zatrzymania na granicach
Miliardowe wsparcie dla PGZ
PT-91, czyli trzy dekady twardej służby
Nowe Abramsy już w Wesołej
ORP „Necko” idzie do natowskiego zespołu
Bezpieczniejsza Europa
BWP-1 – historia na dekady
Odznaczenia za misję
Śmierć gorsza niż wszystkie
W drodze do amunicyjnego bezpieczeństwa
Wyższe stawki dla niezawodowych
Polacy i Holendrzy razem dla obronności
Dekapitacyjne uderzenie w Iran
Posłowie za wypowiedzeniem konwencji ottawskiej
Pierwszy polski lot Apache’a
Korzystne zmiany w dodatkach dla sił powietrznych
Pestki, waafki, mewki – kobiety w Polskich Siłach Zbrojnych
Żołnierze WOT-u szkolili się w Słowenii
Podejrzane manewry na Bałtyku
Planowano zamach na Zełenskiego
K9 i FlyEye na poligonie w Ustce
Nawrocki przedstawia kierownictwo BBN-u
Tłumy na zawodach w Krakowie
Pieta Michniowska
Wołyń – pamiętamy
Potrzebujemy najlepszych
Odbudowa obrony cywilnej kraju
Demony wojny nie patrzą na płeć
Nabór do „Wakacji z wojskiem” 2025 trwa

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO