moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pierwszy krok do specjalsów

Trzydziestu kandydatów na żołnierzy wojsk specjalnych rozpoczęło półroczny kurs Jata. Elewi zaczną od nauki regulaminów i musztry, potem przyjdzie czas na szkolenie medyczne, łącznościowe, górskie i wodne. Na koniec kursanci poznają podstawy taktyki działań specjalnych. – Wiemy, że dostaniemy wycisk, ale właśnie po to tu przyszliśmy – mówią kandydaci na specjalsów.


Pierwszy w historii kurs dla cywilów, którzy chcą służyć jako specjalsi, odbył się w 2017 roku.

W Ośrodku Szkolenia Wojsk Specjalnych w Lublińcu rozpoczęła się dziś druga edycja kursu Jata. Uczestniczą w nim cywile, którzy marzą o służbie w szeregach specjalsów. W czwartek do jednostki w Lublińcu stawili się najlepsi z 200 kandydatów, którzy pomyślnie przeszli rekrutację: egzaminy sprawnościowe, rozmowę kwalifikacyjną, badania lekarskie i psychologiczne.

Elewi, uczestnicy kursu, już na wstępie dostali zimny prysznic. – Nie zostaniecie operatorami zespołów bojowych w sześć miesięcy. Jesteście dopiero na początku bardzo długiej drogi – mówił podczas pierwszego spotkania z elewami komendant Ośrodka Szkolenia, kpt. Łukasz Rosiński. Przypomniał on kursantom, że absolwenci Jaty mogą zająć wyłącznie stanowiska w zespołach zabezpieczenia. Osoby, które mają predyspozycje do służby w „bojówce”, będą musiały przejść jeszcze selekcję do jednostek specjalnych, a potem kurs bazowy.Na półroczny kurs Jata do Ośrodka Szkolenia Wojsk Specjalnych stawiło się 28 mężczyzn oraz dwie kobiety. – Najmłodszy elew ma 20 lat, najstarszy 32 lata. Pochodzą z całej Polski. Znaczna część z nich ma wykształcenie wyższe – mówi Agnieszka Nowakowska z Ośrodka Szkolenia Wojsk Specjalnych. Kursanci pierwszy dzień służby rozpoczęli od podpisania swojego pierwszego rozkazu personalnego. Potem każdy trafił do fryzjera i odebrał umundurowanie. – Otrzymują dwa komplety mundurów polowych: letni i zimowy. Do tego zielony beret, buty, plecak i dres – mówi jeden z żołnierzy. Elewi przechodzą również podstawowe badania lekarskie.

Kim są ludzie, którzy postanowili rzucić swoje dotychczasowe życie i założyć mundur? Jest wśród nich Ela z Warszawy, która od dawna marzyła o służbie w wojskach specjalnych. W cywilu razem z partnerem prowadziła firmę, która specjalizuje się w pracy na wysokościach. – Trudno było to zostawić. Musiałam dokończyć zlecenia, pozamykać pewne sprawy i zostawić partnerowi obowiązki zawodowe. Ale uprzedzałam go na samym początku naszej znajomości o moich planach, bo od dawna wiedziałam, co chcę w życiu robić – mówi Ela. Trzydziestolatka chce w przyszłości służyć w GROM-ie, ale przyznaje, że każda z jednostek specjalnych jest spełnieniem jej marzeń.

Dawid, 27-letni elew z województwa pomorskiego, sześć dni w tygodniu trenuje lekkoatletykę. – Nie przygotowywałem się do egzaminów w wyjątkowy sposób, bo cały czas trzymam formę. Miałem nadzieję, że dostanę się do ośrodka, ale z niecierpliwością wyczekiwałem na listę rankingową. W grudniu dowiedziałem się, że zostałem przyjęty – mówi Dawid. Czy czegoś obawia się na kursie? – Wiem, po co tu jestem. Jestem pewien, że nie zabraknie mi sił ani motywacji. Obawiam się jedynie kontuzji – dodaje. Podobnie myśli Marcin, który jest absolwentem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie skończył studia na kierunku bezpieczeństwo narodowe. – O tym, że chcę służyć w wojskach specjalnych, zdecydowałem na studiach. Od tego czasu trenowałem i przygotowywałem się, by dostać się do jednostki specjalnej. Okazało się, że można swoich sił spróbować na kursie Jata. No i jestem – mówi Marcin.Przed elewami krótki okres adaptacyjny, w którym poznają regulamin ośrodka, zapoznają się z przepisami dotyczącymi informacji niejawnych, przeciwpożarowymi i bhp. Równocześnie uczyć się będą wojskowego abecadła: musztry, obsługi broni, okopywania się, oddawania honorów. Niektórzy z nich dopiero tu poznają stopnie wojskowe. Co będzie dla nich najtrudniejsze? – Myślę, że ograniczony dostęp do telefonów komórkowych oraz wojskowa dyscyplina – mówi jeden z instruktorów Ośrodka Szkolenia. Dodaje, że kurs to duża lekcja pokory, ale jest spokojny o motywację i determinację elewów, bo wszyscy są ochotnikami i przyszli tu, by spełnić marzenia o służbie w wojskach specjalnych. – Jestem pewien, że poradzą sobie, choć początki zawsze są trudne. Każdy dzień zaczyna się od pobudki o 6.00 rano i niemal godzinnej zaprawy. Po śniadaniu jest szkolenie, szkolenie i jeszcze raz szkolenie – podkreśla instruktor.

Sześciomiesięczny kurs jest podzielony na kilka części: szkolenie podstawowe i szkolenie specjalistyczne, podczas którego poznają podstawy taktyki specjalnej. Zajęcia poprowadzą m.in. żołnierze Jednostki Wojskowej Komandosów. Elewi uczyć się będą medycyny polowej, łączności, wezmą też udział w zajęciach inżynieryjno-saperskich, a także przejdą kurs SERE na poziomie B oraz szkolenie wspinaczkowe i wodne. Po pierwszym miesiącu złożą przysięgę wojskową, a po sześciu zdadzą egzaminy sprawdzające ich wiedzę. Żołnierze, którzy przejdą wszystkie testy rozpoczną służbę w jednostkach wojsk specjalnych na stanowiskach zabezpieczających i logistycznych.

Ewa Korsak , Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze

~Baczekpk
1517928180
Mam pytanie do znawców - co robi się w jednostkach specjalnych na stanowiskach zabezpieczających? Bardzo dziękuję za odpowiedź.
9C-DE-86-86

„Sokół” wylądował
 
Fiński debiut w Sojuszu
Out of the Shadow
O 200 OPW więcej na nowy rok szkolny
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Operacja NATO przy granicy z Rosją
Pierwszy polski Homar
Ferie z WOT? Zapisy już trwają
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Zielony talizman Polaków
Wiara bez wiedzy
Polski dzień strzelania w Rumunii
Saperzy na wschodzie Polski
Wojsko Polskie ma nowych oficerów
JEF, czyli odpowiedź dla Rosji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polsko-koreańskie rozmowy
Zanim wyruszą do Bagdadu
Uwolnić zakładników
Wyższe diety dla przeciwlotników i radiotechników
32 krążki pływaków-żołnierzy
Wojska specjalne dostały kolejne Black Hawki
Terytorials na etacie
Kolejna dostawa FA-50 dla wojska
Sportowcy CWZS-u czekają na wasze głosy
Realia, a nie teoria
Żołnierze wojsk rakietowych i artylerii świętują
PKW Orlik gotowy na misję
Abramsy jadą na ukraiński front
Futsal na zakończenie rywalizacji
Zwycięstwo bez zwycięstwa
Wszystkie Pilice w wojsku
W WIM-ie otwarto nowoczesną klinikę urologii
Porozumienie Sikorski-Stalin
Zawiszacy na manewrach u sąsiadów
IPN zidentyfikował kolejne 20 ofiar totalitaryzmów
Jest nowy rząd, ale bez zmian w MON-ie
Więcej pieniędzy na wojskowe mundury
Dodatkowe świadczenie dla przyszłych kierowców wojskowych
Kolejne zakupy dla wojska
Narodziny polskich sił morskich
Misja: obronić Finlandię
Ekspresowa pomoc
Ostatni lot płk Skarżyńskiego
Ostre strzelanie w Świętoszowie
Orka po koreańsku
Szef MON-u o planach obrony kraju
PKW Orlik już w Estonii
Sokół czuwa w Tatrach
Unijna pomoc dla Ukrainy
Panczenistka i szpadzistka na podium Pucharu Świata
PGZ rośnie w siłę
Jubileuszowy i rekordowy Maraton Komandosa
Jak chronić granicę? Polacy podpowiedzą Finom
Z okazji urodzin wielkiego Polaka
„Pług” idzie na śmierć
Podchorążowie świętują
Polka najlepsza w finale Pucharu Świata
Najdłuższa noc

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO