moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Bomby dla Jastrzębi

To bardzo ważne dla bezpieczeństwa państwa, że w Polsce będziemy produkować kluczowe uzbrojenie dla F-16 – podkreślał wiceminister obrony Bartosz Kownacki podczas wizyty w Bydgoszczy. Bomby Mk-82 w oparciu o włoską licencję wyprodukuje „Nitro-Chem” należący do Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Bydgoska firma podpisała dziś w tej sprawie umowę z RWM Italia.

Już za kilka miesięcy w zakładach „Nitro-Chem” uruchomiona zostanie produkcja bomb lotniczych Mk-82. Na mocy zawartej dziś umowy między bydgoską firmą a RWM Italia (czołowym europejskim producentem amunicji) bomby będą produkowane na włoskiej licencji. W uroczystości podpisania kontraktu uczestniczył wiceminister obrony narodowej Bartosz Kownacki. Odpowiedzialny za zakupy nowego uzbrojenia i sprzętu sekretarz stanu podkreślał wagę wydarzenia. – Każdy kraj powinien dążyć do tego, aby nie tylko produkcja broni, ale również amunicji, odbywała się na jego terytorium. To bardzo ważne dla bezpieczeństwa państwa, że będziemy w Polsce produkowali kluczowe uzbrojenie dla samolotów F-16 – mówił Bartosz Kownacki.

 

Klienci już czekają

Prezes „Nitro-Chemu” Krzysztof Kozłowski zaznaczał, że umowa z włoską firmą przewiduje pełen transfer technologii do produkcji bomb Mk-82. I choć na początku część komponentów będzie sprowadzana – na przykład korpusy – to w przyszłości cały proces wytwarzania bomb, w tym także ich certyfikacja, może odbywać się w Polsce. Niekoniecznie w Bydgoszczy. – My nie mamy takich zdolności, aby wytwarzać korpusy, ale tego zadania mogą się podjąć w przyszłości inne spółki z Polskiej Grupy Zbrojeniowej – wyjaśniał Kozłowski.

Pierwsze bomby Mk-82 mogą zostać sprzedane za około osiem miesięcy. Klienci już są. – Już teraz mamy zamówienia na kilkaset sztuk od firmy RWM Italia, z którą chcemy bardzo blisko współpracować w poszukiwaniu odbiorców zagranicznych – mówił prezes bydgoskiej spółki, podkreślając, że głównym odbiorcą Mk-82 będą polskie siły powietrzne.

Podstawowe bomby lotnicze NATO

Ważąca około 250 kilogramów Mk-82 (w zależności od wersji) to podstawowe uzbrojenie większości sił powietrznych państw NATO. Tego typu amunicję mają w swoim uzbrojeniu niemal wszystkie armie państw należących do Sojuszu Północnoatlantyckiego, bez względu na to, czy korzystają z samolotów Saab JAS 39 Gripen, Eurofighter Typhoon, Dassault Mirage czy amerykańskich F-16.

Mk-82 może występować w kilku wersjach. Podstawowa wyposażona jest w prawie 90-kilogramowy ładunek wybuchowy tritonalu (80 procent trotylu i 20 procent proszku aluminiowego). Jednocześnie na bazie Mk-82 budowane są (poprzez dodanie specjalistycznych komponentów) bomby naprowadzane na cel przy pomocy lasera – GBU-12, GBU-22 oraz GBU-38.

W obecności wiceszefa MON Bartosza Kownackiego sanocki Autosan podpisał kontrakt na dostawę dla polskiej armii 28 autobusów pasażerskich.

Sukces Autosana

Umowa na licencyjną produkcję bomb lotniczych Mk-82 to nie jedyna dziś dobra wiadomość płynąca ze spółek Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Również w obecności wiceszefa MON Bartosza Kownackiego sanocki Autosan podpisał kontrakt na dostawę dla polskiej armii 28 autobusów pasażerskich. Umowa o wartości 18 milionów złotych jest kolejnym w ostatnim czasie sukcesem biznesowym spółki, która jeszcze dwa lata temu znajdowała się w stanie upadłości likwidacyjnej. Dziś ma portfel zamówień na ponad 120 pojazdów.

Jak zapowiedział w Sanoku wiceminister Kownacki, spółka ma szansę na kolejne kontrakty. – W ciągu najbliższych lat polska armia będzie potrzebować jeszcze ponad 200 autobusów. Mam nadzieję, że Autosan w tych postępowaniach wystartuje i życzę mu sukcesów – mówił. 

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Ireneusz Dorożański, MON

dodaj komentarz

komentarze

~ktos
1512027540
Czyli obecnie nitro-chem będzie wykonawcą dla głównej firmy tj RWM Italia, a komu RWM Italia dalej sprzeda to jej sprawa. "w przyszłości cały proces wytwarzania bomb, w tym także ich certyfikacja, może odbywać się w Polsce" - umowa to już dziś zabezpiecza? Jeśli nie to tylko pobożne życzenia, a RWM Italia za darmo na to się nie zgodzi (o ile w ogóle).
65-F2-95-97

Gen. Rozwadowski – wizjoner i zwycięzca wymazany z pamięci
Przyszłość polskich Czarnych Panter
Kosmiczne bezpieczeństwo
Pierwszy dom dla Husarzy gotowy
Nie udostępniamy nieba do ataków na Rosję
Borsuki wyszły w pole
Psiakrew, harmata!
Wypadek w PKW UNIFIL
Od złota do brązu, czyli lekkoatleci na medal
Wychodzą z cienia. Terytorialsi świętują Dzień Dumy z Munduru
Prototyp E-7 dla USAF
Trening w tunelu aerodynamicznym
Taktyka „stopniowego oślepiania”
Wojskowe roboty prosto z Polski
Akcja młodego terytorialsa
Krew, która łączy
Testy autonomicznego Black Hawka
NATO i USA o Iranie
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Wyróżnienia za sportowe sukcesy
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Chłód Bałtyku
Terytorialsi strzelali z nowych Grotów
Debata o bezpieczeństwie
Stalinowski wyrok śmierci na tysiącach Polaków
Pierwsze K9 w Braniewie
Koniec niemieckiej misji powietrznego wsparcia
Strzelecki sprawdzian u mińskich żandarmów
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
W Sejmie o wyższym szkolnictwie wojskowym
Pytania o „chińczyki” w jednostkach
Fińska armia luzuje rygory
Nie tylko błękitne berety
Syndrom Karbali
Początek wielkiej historii
Wojskowe Targi Służby i Pracy wkrótce w całej Polsce
Tu będą się kształcić specjaliści od „niewidocznego pola walki”
Świąteczne dowody wdzięczności i pamięci
Zginęli, bo pełnili służbę dla Polski
Morska ścieżka kariery
Morski lis na polowaniu
Szkoła w mundurze
Sztuka spadania
Zanim pojadą na wojnę
Kolarskie gwiazdy na legendarnym okręcie
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Marynarz w koreańskim tyglu
Polsko-szwajcarska współpraca obronna
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Śmiercionośna Jarzębina
Widok z kosmosu
Zbrodnia i kłamstwo
Gen. broni Piotr Błazeusz na nowym stanowisku
Muzeum na fali
Adaptacja i realizm
Jubileuszowa i rekordowa Setka Komandosa
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
F-16 na straży
Bliski Wschód: wojna bez wyjścia, stawka rośnie
Rezerwa na nowo
Marynarze po raz trzeci z rzędu najlepsi w wieloboju żołnierskim
Buty żołnierzy po nowemu
Our Only One
Polski sukces w Duńskim Marszu
Donald Trump: Jesteśmy bardzo blisko
Pasja i fart

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO