moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Centrum Kontrwywiadu NATO działa w Krakowie

Od pracujących tu żołnierzy i funkcjonariuszy będzie zależało bezpieczeństwo naszych armii i narodów – mówił minister obrony Antoni Macierewicz podczas otwarcia siedziby Centrum Eksperckiego Kontrwywiadu NATO. Głównym zadaniem krakowskiej placówki będzie szkolenie specjalistów od kontrwywiadu i przygotowanie doktryny kontrwywiadowczej Sojuszu.

W uroczystym otwarciu Centrum wzięli udział ministrowie obrony: Polski – Antoni Macierewicz, Słowacji – Peter Gajdoš, Rumunii – Mihai-Viorel Fifor i Węgier – István Simicskó oraz admirał Manfred Nielson z Dowództwa ds. Transformacji NATO w Nortfolk. – Po dwóch latach organizacji, przygotowań i wysiłków otwieramy Centrum. Nie ma wątpliwości, że rola tej instytucji ma znaczenie fundamentalne. Zwłaszcza w momencie, gdy tak wielkie znaczenie przywiązujemy do bezpieczeństwa wschodniej flanki, i gdy stoimy wobec tak wielkiego wyzwania związanego z rosyjską agresją – mówił szef resortu obrony Antoni Macierewicz. – To tutaj będą wypracowywane podstawowe zasady, normy i sposoby działania kontrwywiadów państw sojuszniczych NATO, by móc skutecznie przeciwstawić się penetracji ze strony przeciwnika. Penetracji, która obejmuje wszystkie dziedziny życia i dotyka nie tylko armii, lecz także infrastruktury krytycznej czy życia cywilnego. Jest ona realizowana zarówno przez narzędzia cybernetyczne, jak i klasyczną penetrację szpiegowską – dodał. Z kolei słowacki minister obrony podkreślał, że CEK jest gotowe do realizacji zadań. – Centrum Eksperckie Kontrwywiadu jest zdolne do prowadzenia ćwiczeń, szkoleń i przygotowywania ekspertyz z zakresu działalności kontrwywiadowczej – mówił Peter Gajdoš, słowacki minister obrony.

 

Polsko-słowacki fundament

Centrum Eksperckie Kontrwywiadu NATO (Counter Intelligence Centre Of Exellence) powstało dwa lata temu z inicjatywy Polski i Słowacji. Projekt wsparły także: Chorwacja, Czechy, Litwa, Niemcy, Rumunia, Słowenia, Węgry i Włochy. Jak informuje polski resort obrony narodowej, projekt utworzenia CEK NATO wpisuje się w prowadzoną od kilku lat współpracę między polską Służbą Kontrwywiadu Wojskowego a jej słowackim odpowiednikiem.

Głównym zadaniem placówki jest zwiększenie zdolności kontrwywiadu Sojuszu do przeciwdziałania aktywności obcych służb wywiadowczych. Jednak szczegółowe zadania CEK są objęte tajemnicą. Centrum ma pracować nad rozwojem doktryn i koncepcji Sojuszu w tej dziedzinie oraz szkolić specjalistów od kontrwywiadu. Będzie też realizować zadania zlecone przez Sojusznicze Dowództwo do spraw Transformacji w Norfolk w USA oraz państwa współtworzące Centrum. W CEK służą przedstawiciele wszystkich krajów partnerskich, przy czym większość kadry stanowią Polacy i Słowacy. Placówka znajduje się na terenie Centrum Operacji Lądowych Dowództwa Komponentu Lądowego. Ale instytucja będzie także korzystać z obiektów Ośrodka Szkolenia Poligonowego w słowackim Lešt. Pierwszy kurs organizowany przez CEK odbędzie się już za miesiąc.

24 natowskie centra

Centrum w lutym tego roku otrzymało akredytację Sojuszu Północnoatlantyckiego. Oznacza to, że instytucja spełniła wiele wymagań nałożonych przez Komitet Wojskowy NATO, po czym została przyjęta do grona instytucji wojskowych Sojuszu o statusie międzynarodowym. Obecnie w państwach NATO funkcjonują 24 centra eksperckie o różnych specjalnościach. Polscy funkcjonariusze i żołnierze działają w trzynastu, a w dwóch Polska jest państwem wiodącym. Poza CEK NATO w Krakowie jest jeszcze Centrum Eksperckie Policji NATO w Bydgoszczy.

Dyrektorem Centrum Eksperckiego Kontrwywiadu NATO jest pułkownik Robert Bala. Jest on absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Łączności i Politechniki Warszawskiej. Służbę wojskową rozpoczął w 1996 roku w 9 Pułku Dowodzenia w Białobrzegach. W 2007 roku objął stanowisko oficera bezpieczeństwa Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO w Bydgoszczy, a niedługo później rozpoczął pracę w Służbie Kontrwywiadu Wojskowego. Dwukrotnie służył na misji w Afganistanie, ma też doświadczenie z pracy w strukturach międzynarodowych, m.in. w Sztabie Wojskowym Unii Europejskiej w Brukseli. W grudniu 2015 roku płk Bala został wyznaczony do służby w Centrum Eksperckim Kontrwywiadu NATO. Rok później, decyzją MON, został dyrektorem tej instytucji.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Magdalena Kowalska-Sendek

dodaj komentarz

komentarze


Cyberparasol nad wyborami
Marynarka świętuje i zaprasza na pokłady
Zwierzchnik sił zbrojnych w bazie İncirlik
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Ratunek z powietrza
Brak porozumienia ws. MiG-ów za technologie dronowe
Premier powołał nową wiceminister obrony
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mundur, medale i duma
Równanie z „Iksem”
Wsparcie ma znaczenie
Musztra i marsz ubezpieczony
Warszawa i Praga stawiają na dalszą współpracę wojskową
Niebo bez dominacji
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Bursztynowa Dywizjo, ognia!
Ważne decyzje w Brukseli
AMW oferuje mieszkania
Grot A3 – zobacz jak wygląda
Powietrzne cysterny dla Polski
Mistrzostwa klas mundurowych bez taryfy ulgowej
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Prezydent z wizytą w Orzyszu
„Wojskowe Schengen” coraz bliżej
Nowa siła na północno-wschodniej flance NATO
Szermierze i pięściarki na podium
Sportowe jubileusze
Krok w stronę pokoju
Pamiętamy o bohaterach powstań śląskich
„Strzała weterana” spaja środowisko
Orka tuż, tuż
Kajakarze i judocy w medalowej formie
Sojusz Madrytu i Warszawy
Umowa na pociski do Patriotów
Podchorążowie w dżungli
Gdańsk centrum dyskusji o odbudowie Ukrainy
Kolejny polski F-35 wykonał pierwszy lot
Departament Funduszy Zagranicznych MON na nowo
Zełenski traci Order Orła Białego?
Kraków zaprosił weteranów
MON i Łucznik podpisały kontrakt na nowe Groty
Święto DGRSZ
Szósta wygrana żołnierzy w meczu z gwiazdami Gortata
Spotkanie ministrów obrony V4 w Budapeszcie
Transakcja „MiG-i za technologie” w zawieszeniu
Pancerny Poznań
Bezzałogowe „nietoperze” nad Bałtykiem
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Minister obrony RFN w Polsce
„Ognista burza ’26”, czyli kompleksowy sprawdzian zdolności operacyjnych
Akcja na jeziorze
Śmierć w sercu Azji
At the Controls of F-35A Husarz
W oktagonie o Pas Ministra Obrony Narodowej
Koło zamachowe gospodarki
Podróż w ciemność
USA i Iran z porozumieniem ws. pokoju w Zatoce
Polska szykuje się do produkcji Panter
Jeśli modernizacja, to tylko wspólna
Baza amerykańska w Świętoszowie – pierwsza inwestycja gotowa
Bez zmian w emeryturach
Wojskowa Akademia Medyczna w Łodzi – jest zgoda prezydenta
Marsz gąsienicowych kolumn
Zbrodnicza farsa
Polski wkład w operację „Overlord”
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Ratunek na polu walki
Stała baza wojsk USA w Polsce
Sonda dla Jastrzębia
Królestwo pojazdów
Przerzut Abramsów do Lublina
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Apetyt Smoka rośnie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO