moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Brązowy medal szpadzistek

W pojedynku o brązowy medal mistrzostw świata polskie szpadzistki pokonały 33:28 reprezentantki Korei Południowej. W drodze na podium Polki wygrały z drużynami z Finlandii, Ukrainy i Rosji, a jedyną porażkę poniosły w półfinale z Estonkami. Biało-czerwone walczyły w składzie: st. szer. Ewa Nelip, st. szer. Magdalena Piekarska, Renata Knapik-Miazga i Barbara Rutz.

Z dwoma medalami wraca z Lipska reprezentacja Polski na mistrzostwa świata w szermierce. Oba wywalczyły szpadzistki. Najpierw w turnieju indywidualnym srebrny krążek zdobyła st. szer. Ewa Nelip z poznańskiego Wojskowego Zespołu Sportowego. Natomiast na zakończenie czempionatu na trzecim stopniu podium stanęła cała drużyna. Oprócz Polek medalami udekorowano szpadzistki z Łotwy i Chin. W finale Łotyszki pokonały Chinki 45:33.

W pierwszym meczu biało-czerwone bez większych problemów pokonały reprezentantki Finlandii. Wygrały 45:18. W kolejnym pojedynku walczyły z Ukrainkami. Mecz o awans do ćwierćfinału wzbudził wiele emocji. Po pierwszych walkach górą były Ukrainki, prowadziły nawet różnicą trzech punktów. W ósmej rundzie Polki wyszły na prowadzenie dzięki st. szer. Magdalenie Piekarskiej. Reprezentantka zegrzyńskiego WZS wygrała 7:5 z Dżoan Fejbi Beżurą. Zwycięstwo Piekarskiej zmieniło wynik spotkania na 25:24 dla Polek. W ostatnim pojedynku o losach meczu miały zadecydować zawodniczki, które w niedzielę walczyły o awans do półfinału w turnieju indywidualnym. St. szer. Ewa Nelip pokonała Ołenę Krywycką 15:10. W rewanżu w turnieju drużynowym ponownie triumfowała Nelip. Reprezentantka poznańskiego WZS wygrała 12:7. Tym samym Polki zwyciężyły w meczu z Ukrainkami 37:31 i zapewniły sobie awans do ćwierćfinału.

W ćwierćfinale rywalkami naszych zawodniczek były Rosjanki – mistrzynie świata z 2014 roku. Od początku meczu świetnie walczyły Polki. Po dwóch pierwszych walkach prowadziły 7:3. W tym drugim pojedynku doszło do rewanżu za finał turnieju indywidualnego, w którym Tatiana Gudkowa wygrała 11:9 ze st. szer. Ewą Nelip. Tym razem górą była Polka, która pokonała Rosjankę 5:0! Nasza wicemistrzyni świata w turnieju indywidualnym nie dała się również pokonać liderce światowego rankingu. Z Violettą Kołobową spotkała się w ostatnim pojedynku meczu Polska – Rosja. Nelip wygrała 10:8 i zapewniła Polkom zwycięstwo nad Rosjankami 45:41.

Niestety, polskie szpadzistki słabiej wypadły w półfinale. Przegrały 27:37 z Estonkami, przyszłymi mistrzyniami świata. Po tej porażce pozostała im walka o brązowy medal z zawodniczkami z Korei Południowej. Pierwsze pojedynki nie układały się po myśli naszych zawodniczek. Po piątej rundzie Koreanki prowadziły 16:11. Na szczęście w kolejnych walkach biało-czerwone zaczęły odrabiać straty. Przed ostatnim pojedynkiem pomiędzy st. szer. Ewą Nelip i Shin A Lam Koreanki miały przewagę dwóch punktów. Liderka polskiej drużyny udowodniła jednak, że znakomicie była przygotowana do mistrzostw w Lipsku i pokonała rywalkę 13:6. Polki wygrały całe starcie z Koreankami 33:28 i dzięki temu po siedmioletniej przerwie znów stanęły na podium mistrzostw świata – w 2009 roku wywalczyły srebro w tureckiej Antalyi.

SZUS

autor zdjęć: archiwum Jacka Szustakowskiego

dodaj komentarz

komentarze


Podium po czterech wyścigach na lodzie
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Patrol z Syriusza
Leopard nie stoi w kolejce
Międzynarodowy poligon AWL
Apache’e kontra drony
Smocze zęby na rosyjskie czołgi
Prezydenckie awanse dla żołnierzy i funkcjonariuszy SKW
OSA wystartowała!
Gala Buzdyganów – transmisja na żywo
Zakochałam się w slalomie
A może studia na WAT?
Powaga w lekkości
ASzWoj zaprasza na dzień otwarty
Prezydenckie weto dla SAFE
MON pomoże uczcić ofiary UPA
Wojna z Iranem: eskalacja bez przełomu
Od złota do brązu, czyli lekkoatleci na medal
Ratunek pod ostrzałem
Kompetencje warte ponad milion dolarów
Konflikt na Bliskim Wschodzie przybiera na sile
Kierunek: przyszłość
Rekordowa ulga dla Nitro-Chemu
Stalinowski wyrok śmierci na tysiącach Polaków
Zielone światło dla potwora
Pierwsze oderwanie od ziemi
Trwa ewakuacja Polaków z Bliskiego Wschodu
Rekompensaty dla weteranów
Wojsko ewakuuje Polaków z Bliskiego Wschodu
AWL stawia na rozbudowę
Zginęli, bo walczyli o wolną Polskę
Polsko-szwajcarska współpraca obronna
Polska będzie zbrojna!
Koniec niemieckiej misji powietrznego wsparcia
Wodny test Rosomaków
PSL: niech NBP przekaże zysk na obronność
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Centrum wsparcia dla AH-64E
Wojskowi judocy, zapaśnicy i taekwondzistka pokazali klasę
Baza dla sił powietrznych USA powstaje we Wrocławiu
Nie będzie polskiej misji wojskowej w Zatoce Perskiej
PKW Irak ewakuowany
Kosmiczny Bałtyk
Latający Wartownik dla polskiego wojska
Inwestycje w „bardzo ważnym miejscu na mapie Polski”
Jubileuszowa i rekordowa Setka Komandosa
Francuska tarcza dla NATO
Polskie antydrony z Gdyni
Piekło „Pługa”
Marynarze generała Franciszka Kleeberga
Odnaleźć zaginionych
Klucz do przyszłości
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
GROM pod nowym dowództwem
Gen. Rozwadowski – wizjoner i zwycięzca wymazany z pamięci
Więcej pieniędzy dla niezawodowych
Cyberterytorialsi uczą się, jak przetrwać w trudnym terenie
Polski sukces w Duńskim Marszu
Premier: będziemy realizować SAFE mimo weta
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Buzdygany 2025 wręczone
Rozproszenie, drony i autonomia – logistyka w nowej wojnie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO