moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

„Renegade/Sarex’17” nad Zalewem Zegrzyńskim

Poszukiwanie, ewakuacja oraz udzielenie pomocy rannym – to zadania, którym musieli stawić czoła żołnierze, policjanci, strażacy oraz ratownicy WOPR. Nad Zalewem Zegrzyńskim odbył się kolejny epizod ćwiczeń „Renegade/Sarex ’17”. Zmaganiom wojska oraz funkcjonariuszy przyglądał się minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

Samo południe, okolice Zalewu Zegrzyńskiego. Samolot z 83 osobami na pokładzie wysyła sygnał, że w trakcie lotu doszło do niebezpiecznej sytuacji i maszyna będzie musiała awaryjnie lądować. Wiadomość trafia do ośrodków koordynacji poszukiwania i ratownictwa. W powietrze wzbija się W3 Sokół z Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej z Mińska Mazowieckiego. Zadaniem załogi śmigłowca jest zlokalizowanie maszyny, a także określenie przyczyn jej problemów. Chwilę później jest potwierdzenie – samolot się rozbił, są ranni. Do akcji włącza się Mi-17 z Powietrznej Jednostki Ewakuacji Medycznej z Tomaszowa Mazowieckiego oraz śmigłowiec EC135 Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, a także łodzie Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, straży pożarnej i policji. Wszystkie jednostki prowadzą ewakuację rannych. Ci, w zależności od skali obrażeń, trafiają do polowego szpitala rozstawionego przez straż pożarną lub do Wojskowego Instytutu Medycznego.

Choć opis zdarzenia brzmi bardzo realistycznie, jest to jeden z epizodów ćwiczenia „Renegade/Sarex ’17”, które odbyło się dziś nad Zalewem Zegrzyńskim. – Ćwiczenia pokazały, że nasze służby działają skutecznie i są w stanie bardzo sprawnie podjąć rozbitków – mówił Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej. Szef MON zwrócił uwagę, że podczas ćwiczeń prowadzone były obserwacje, które pozwolą jeszcze bardziej usprawnić działanie żołnierzy i funkcjonariuszy w sytuacjach kryzysowych. Pierwsze wnioski dotyczyły między innymi łączności. – Musimy przede wszystkim zagwarantować ją ratownikom, którzy towarzyszą rozbitkom, utrzymują ich w dobrej kondycji i gwarantują, że nie stanie im się nic złego – zaznaczył.

Gen. dyw. Sławomir Wojciechowski, dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych, podkreślał, że kluczowym elementem, który jest testowany podczas takich ćwiczeń jest umiejętność działania pod presją czasu. – Chodzi o to, abyśmy zawsze byli w gotowości i żebyśmy mogli reagować jak najszybciej – mówił. Dodał, że bardzo ważne jest także poznanie metod działania poszczególnych służb. – Podczas ćwiczeń lekarze wojskowi pracują na sprzęcie straży pożarnej, administracja korzysta z wyposażenia policji, a strażacy podejmują rozbitków z wody, tak abyśmy w sytuacji kryzysowej rzeczywiście mogli współdziałać – dodał.


Zmaganiom wojska oraz funkcjonariuszy podczas ćwiczeń „Renegade/Sarex’17” nad Zalewem Zegrzyńskim przyglądał się minister obrony narodowej Antoni Macierewicz oraz gen. dyw. Sławomir Wojciechowski, dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych.

Trzy dni szkolenia

Pierwszy epizod ćwiczeń rozegrano wczoraj. – Scenariusz przewidywał, że został uprowadzony cywilny samolot. Chodziło o to, aby sprawdzić czas reakcji pary dyżurnej – mówił płk Robert Stachurski, który stoi na czele Szefostwa Obrony Powietrznej Dowództwa Operacyjnego i kieruje ćwiczeniem „Renegade/Sarex ’17”. – Dwa MiG-i-29 bardzo sprawnie poderwały się w powietrze i sprowadziły statek powietrzny na lotnisko w Świdwinie – dodaje. Na miejscu czynności związane z odbiciem zakładników wykonała Żandarmeria Wojskowa.

Wczoraj realizowano także scenariusz w zamkniętej strefie lotniczej nad Krakowem. Centrum Operacji Powietrznych otrzymało od pilotów tamtejszego aeroklubu informację, że zauważony został samolot, który nielegalnie naruszył ten obszar. Wojskowe śmigłowce Sokół szybko zajęły się intruzem i zmusiły go do lądowania na lotnisku Pobiednik pod Krakowem.

Film: MON

Ćwiczenia będą kontynuowane jutro. W nocy w Modlinie policjanci z Komendy Głównej oraz żandarmi przetrenują procedury odbijania zakładników.

Testy i nowe procedury

Podczas ćwiczeń sprawdzane są nie tylko procedury działania w przypadku rutynowych sytuacji, wojsko i służby państwowe testują także nowe rozwiązania. Jak mówił gen. Wojciechowski, dotyczą one przede wszystkim działania Żandarmerii Wojskowej. – Podczas „Renegade/Sarex ’17” żołnierze tej formacji sprawdzają swoją gotowość do prowadzenia działań antyterrorystycznych w nocy – mówił w rozmowie z portalem polska-zbrojna.pl. – Staramy się też ocenić, jakie działania musimy podjąć, aby usprawnić jej działania, tak aby zawsze mogła reagować na czas – dodał. Generał zaznaczył także, że podczas ćwiczeń testowane są rozwiązania, które mają pomóc w neutralizacji bezzałogowych statków powietrznych.

Natomiast pułkownik Stachurski zwrócił uwagę, że w ćwiczenia powinni zaangażować się także cywile. – Wczoraj w Warszawie uruchomiono syreny. Każdy powinien się wówczas zastanowić, gdzie powinien się schować – mówił. – Nie każdy bowiem pamięta, że podczas zagrożenia z powietrza, najlepszą kryjówką będzie jakaś przestrzeń znajdująca się pod ziemią, np. tunel, czy parking centrum handlowego – podkreślał.

Ćwiczenie „Renegade/Sarex ’17” odbywa się co roku. Celem przedsięwzięcia jest zgranie działań służb podczas zdarzeń o charakterze terrorystycznym z powietrza (Renegade) oraz prowadzenia akcji poszukiwawczo-ratowniczych związanych z katastrofami lotniczymi (Sarex). W całym kraju w przedsięwzięcie zaangażowanych jest prawie 1000 osób, 15 statków powietrznych oraz 30 samochodów. Organizatorem przedsięwzięcia jest Dowództwo Operacyjne, które z ramienia ministra obrony narodowej odpowiada za ochronę granic.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: st. chor. mar. Arkadiusz Dwulatek/ CC DORSZ, Jarosław Wiśniewski

dodaj komentarz

komentarze


NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
 
W Italii, za wolność waszą i naszą
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
SOR w Legionowie
Szarża „Dragona”
Wojna na detale
Strażacy ruszają do akcji
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
25 lat w NATO – serwis specjalny
Front przy biurku
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Wojna w świętym mieście, epilog
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Ramię w ramię z aliantami
Gunner, nie runner
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Kadisz za bohaterów
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Zachować właściwą kolejność działań
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Zmiany w dodatkach stażowych
Sprawa katyńska à la española
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Barwy walki
Sandhurst: końcowe odliczanie
Święto stołecznego garnizonu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Wojna w świętym mieście, część druga
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Kolejne FlyEle dla wojska
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
Głos z katyńskich mogił
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Na straży wschodniej flanki NATO
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Szpej na miarę potrzeb
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przygotowania czas zacząć
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
NATO na północnym szlaku
NATO on Northern Track
Charge of Dragon

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO