moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Ruszyły targi „Pro Defense” w Ostródzie

Minister Antoni Macierewicz zainaugurował targi „Pro Defense”. – Są z nami żołnierze oraz młodzi ludzie, którzy w duchu patriotycznym chcą odbudować polską siłę. Chociaż jesteśmy na targach, to tak naprawdę uczestniczymy w ważnej uroczystości patriotycznej – mówił szef MON-u. „Pro Defense” to jedna z nielicznych imprez w Europie poświęconych tematyce proobronnej.


Minister Antoni Macierewicz zainaugurował targi „Pro Defense”.

Ceremonia otwarcia targów rozpoczęła się o godzinie 11 odegraniem hymnu państwowego przez Orkiestrę Wojskową z Elbląga. – „Pro Defense” to międzynarodowe wydarzenie łączące wojska operacyjne, wojska obrony terytorialnej, organizacje proobronne oraz polski przemysł – mówił dziś minister Antoni Macierewicz. Szef MON-u zauważył, że „ideą targów było m.in. pokazanie, z jakiego sprzętu będzie korzystało wojsko i organizacje proobronne”. – Jeszcze w tym roku do wojsk obrony terytorialnej trafią drony oraz karabiny MSBS – zapowiedział. Antoni Macierewicz zwrócił też uwagę, że „powołanie WOT-u to wyraz olbrzymiego patriotyzmu polskiej młodzieży”. – Wielka liczba ochotników do wojsk obrony terytorialnej pokazuje jak duże było pragnienie polskiego społeczeństwa w tym zakresie – ocenił minister obrony. Jednocześnie podkreślił, że „system proobronny powinien łączyć ze sobą trzy elementy: nowoczesny patriotyzm, wojskowe rezerwy kadrowe oraz działania samorządów”.

Wcześniej, podczas apelu szkół mundurowych, Antoni Macierewicz spotkał się z uczniami oraz ich wychowawcami. – Widzę polską młodzież gotową do zmiany tego katastrofalnego stanu rzeczy, który przez lata niszczył ducha narodu. Cieszę się, gdy widzę, jak wspaniale jesteście umundurowani, jak świetnie jesteście przygotowani i jak rosną wasze szeregi – podkreślał minister. W spotkaniu z młodzieżą wziął udział także wiceminister Michał Dworczyk.

Minister Macierewicz wspomniał pierwszą edycję targów „Pro Defense”. – Kiedy spotykaliśmy się tu rok temu, jeszcze nie było wiadomo, czy na terenie Polski będą stacjonować wojska sojuszników. Dzięki decyzjom podjętym na szczycie NATO ziściła się wielka nadzieja Polaków, że wreszcie sami będziemy mogli wybierać sobie sojuszników – mówił. Antoni Macierewicz dodał, że Polska oraz cała wschodnia flanka są bezpieczne dzięki obecności żołnierzy z USA, Wielkiej Brytanii, Rumunii, a wkrótce Chorwacji. – Ale tak naprawdę bez polskiej armii, bez polskiej młodzieży gotowej do obrony swojej ojczyzny, to bezpieczeństwo będzie wątpliwe – przekonywał.

W czasie apelu ogłoszono, że do programu MON-u dla szkół mundurowych zakwalifikowało się 57 placówek. Program ruszy 1 września i będzie trwał dwa lata. Uczniowie, którzy wezmą w nim udział, będą mogli m.in. częściej ćwiczyć na poligonach, odwiedzać wojskowe jednostki. Absolwenci zyskają pierwszeństwo w ubieganiu się o przyjęcie do zawodowej służby wojskowej, w tym do wojsk obrony terytorialnej. – Mam nadzieję, że program za jakiś czas będzie obecny w każdej szkole – mówił minister Macierewicz.


Minister Antoni Macierewicz zainaugurował targi „Pro Defense”.

Targi „Pro Defense”, które zostały zorganizowane w Centrum Targowo-Konferencyjnym Expo Mazury, potrwają cztery dni. Dziś o 14 rozpoczęła się konferencja naukowa „Działalność organizacji proobronnych w Polsce i za granicą”, zorganizowana przez Biuro do spraw Proobronnych MON. Tematy dyskusji to między innymi: „Wojska obrony terytorialnej we współdziałaniu z organizacjami proobronnymi”, „System funkcjonowania organizacji proobronnych państw nadbałtyckich” czy „Uzbrojenie i szkolenie w wojskach obrony terytorialnej”. W debacie wzięli udział także przedstawiciele organizacji pro obronnych z Litwy, Łotwy i Estonii. – Razem możemy budować siłę zdolną przeciwstawić się rosyjskiej agresji – mówił minister Macierewicz, dziękując gościom za przybycie.

Przez cały dzień będzie też można oglądać wojskowy sprzęt z jednostek z całego kraju. Stoiska przygotowały m.in. centra szkolenia: Artylerii i Uzbrojenia, Inżynieryjno-Lotniczego, Łączności i Informatyki, Marynarki Wojennej, Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych oraz Wojsk Lądowych.

Na targach obecne są także wojskowe uczelnie. Akademia Sztuki Wojennej prezentuje zwiedzającym stanowisko obsługi systemu wspomagania dowodzenia C3iS JAŚMIN, można też spróbować swoich sił na strzelnicy laserowej. Akademia Marynarki Wojennej zaprasza natomiast na pokaz pneumatycznego modelu okrętu podwodnego, a Szkoła Orląt –najnowocześniejszych bezzałogowców. Przy stoisku Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych można porozmawiać z żołnierzami na temat sztuk walki i zasad udzielania pierwszej pomocy.

Film: st. chor. Sławomir Mrowiński/ biuro prasowe wystawy

Nie brakuje też nowinek technicznych. Błażej Wojnicz, prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej zachęcał odwiedzających do zapoznania się z ofertą grupy. Podczas targów swoje wyroby prezentuje bowiem 25 spółek podległych PGZ. Można zobaczyć m.in. karabinki MSBS i Beryl, przeciwlotnicze zestawy rakietowe Grom i Piorun, bezzałogowe samoloty „NeoX”, „Atrax M” i „Drozd”, moździerze 98 i 120 mm, granatniki, miny przeciwpancerne, modernizowane dla polskiej armii czołgi Leopard 2A4, komplet indywidualnego wyposażenia żołnierza wojsk obrony terytorialnej, systemy optoelektroniczne oraz radary.

Na Polach Grunwaldzkich, 30 kilometrów od Ostródy, odbędzie się również piknik klas mundurowych. Weźmie w nim udział ponad 1500 uczniów z całego kraju. Przez cztery dni będą uczestniczyć w targach, przejdą szkolenie wojskowe i zmierzą się w zawodach klas mundurowych. 

Dla miłośników historii organizatorzy przygotowali ścieżkę dydaktyczną przedstawiającą uzbrojenie polskiego wojska od czasów pierwszych Piastów aż do współczesności. – Każdy, kto wejdzie na ścieżkę, będzie mógł obejrzeć grupy rekonstrukcyjne i zobaczyć, jak zmieniało się nasze wojsko – mówi mjr Jakub Block z Centrum Operacyjnego MON. Nie zabraknie też wydarzeń sportowych. – Można będzie sprawdzić się na torze przeszkód. Zrobić przysiady, pompki czy skłony, za które sędziowie będą przyznawać punkty. Najlepsi zawodnicy zostaną nagrodzeni – dodaje mjr Block. Mecenasem ścieżki dydaktycznej jest Polska Grupa Zbrojeniowa.


Minister Antoni Macierewicz na targach „Pro Defense” przy stoisku Polski Zbrojnej. A w dłoni numer specjalny PZ :)

Targi „Pro Defense” odbywają się po raz drugi. W ubiegłym roku zorganizowano m.in. wystawę sprzętu i uzbrojenia dla OT, Kongres Organizacji Proobronnych i konferencję naukową. Wstęp na imprezę jest bezpłatny, ale niezbędne jest pobranie biletu wstępu ze strony internetowej.

Wydarzenie honorowym patronatem objął minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. „Polska Zbrojna” jest patronem medialnym targów.

EK, MM

autor zdjęć: MON, Jarosław Wiśniewski

dodaj komentarz

komentarze


Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
 
Ramię w ramię z aliantami
Charge of Dragon
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
SOR w Legionowie
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Zachować właściwą kolejność działań
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
NATO on Northern Track
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Gunner, nie runner
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna na detale
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Sprawa katyńska à la española
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
Zmiany w dodatkach stażowych
Święto stołecznego garnizonu
Ukraińscy żołnierze w ferworze nauki
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
W Italii, za wolność waszą i naszą
Wojna w świętym mieście, część druga
Szpej na miarę potrzeb
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
NATO na północnym szlaku
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Kadisz za bohaterów
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Kolejne FlyEye dla wojska
25 lat w NATO – serwis specjalny
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Przygotowania czas zacząć
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Pod skrzydłami Kormoranów
Na straży wschodniej flanki NATO
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Sandhurst: końcowe odliczanie
Front przy biurku
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Strażacy ruszają do akcji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog
Wytropić zagrożenie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO