moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

W Łodzi stanął pomnik ku czci ofiar katastrofy smoleńskiej

„Oddali swe życie w służbie Rzeczypospolitej Polskiej” – taki napis widnieje na pomniku ofiar katastrofy z 10 kwietnia 2010 roku, który w piątek został odsłonięty w Łodzi. Gościem uroczystości był minister obrony Antoni Macierewicz. Autorami obelisku są łódzcy artyści rzeźbiarze Krystyna Fałdyga-Solska i Bogusław Solski.

Fot. Archidiecezja Łódzka

Pomnik z wyrytymi na filarach nazwiskami ofiar tragedii z 10 kwietnia 2010 roku stanął na tyłach łódzkiej bazyliki archikatedralnej. Jego pomysłodawcą był abp Marek Jędraszewski, dziś metropolita krakowski, a wcześniej łódzki. Arcybiskup przewodniczył mszy świętej, która została odprawiona bezpośrednio przed odsłonięciem pomnika.

W homilii abp Jędraszewski przypomniał zbrodnię katyńską, na obchody rocznicy której leciała do Katynia delegacja z Lechem Kaczyńskim na czele. – Nikt nie zdawał sobie sprawy, że ci strażnicy Rzeczypospolitej Polskiej (…) którzy tam się udali, by wyrazić pamięć tak konieczną, naraz stali się kolejnym pokoleniem tych, o których my musimy dzisiaj z całą mocą, z całą pokorą i wzruszeniem mówić. Polegli w wiernej służbie Polsce, a my musimy o tym pamiętać i mówić! – mówił.


Film: Archidiecezja Łódzka

W imieniu rodzin ofiar przemówił Jarosław Kaczyński. – Ci którzy zginęli w Katyniu, którzy zginęli w bitwie pod Monte Cassino i w wielu innych bitwach II wojny światowej i wreszcie ci, którzy polecieli na tę przeklętą ziemię byli połączeni ideą Polski, ideą trwania naszego narodu – mówił prezes Prawa i Sprawiedliwości. Jarosław Kaczyński wyraził nadzieję, że odsłonięcie pomnika w Łodzi będzie początkiem procesu odbudowy wspólnej pamięci. – Smoleńsk musi być pamięcią wspólną, niezależnie od tego, co się tam naprawdę stało. Musi być elementem budowy wspólnoty Polaków – zaznaczył.

Autorami pomnika są łódzcy artyści rzeźbiarze Krystyna Fałdyga-Solska i Bogusław Solski.

Fot. Archidiecezja Łódzka

10 kwietnia 2010 roku w katastrofie samolotu wiozącego polską delegację na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej zginęło 96 osób. Wśród nich był prezydent Lech Kaczyński z małżonką oraz najwyżsi dowódcy Wojska Polskiego. Prokuratura Krajowa prowadzi śledztwo ws. przyczyn katastrofy. W Ministerstwie Obrony Narodowej działa także specjalna Podkomisja do Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego pod przewodnictwem dr. Kazimierza Nowaczyka.

MC , Archidiecezja Łódzka

autor zdjęć: Archidiecezja Łódzka

dodaj komentarz

komentarze


„Bezpieczny Bałtyk” czeka na podpis prezydenta
Sejm za Bezpiecznym Bałtykiem
Na tronie mistrza bez zmian
Wielkopolanie powstali przeciw Niemcom
PE wzywa do utworzenia wojskowego Schengen
Drony na wagę złota
ORP „Wicher” – pierwszy polski kontrtorpedowiec
„Albatros” na elitarnych manewrach NATO
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Medalowe żniwa pływaków CWZS-u
Niebawem dostawy karabinków Grot A3
Co wiemy o ukraińskim ataku na rosyjski okręt podwodny?
Prezydenci Polski i Ukrainy spotkali się w Warszawie
Misja na rzecz zdrowia
Pancerniacy jadą na misję
Grupa WB i Łukasiewicz łączą siły
Zdarzyło się w 2025 roku – I kwartał
Zdarzyło się w 2025 roku – II kwartał
Combat 56 u terytorialsów
Przełomowy czas dla WZL-2
Sukces bezzałogowego skrzydłowego
Rekordowe wsparcie dla ZM „Tarnów”
Sojusznicza obrona
Szukali zaginionych w skażonej strefie
Mundurowi z benefitami
Piątka z czwartego wozu
Dyplomatyczna gra o powstanie
Najdłuższa noc
Prezydent złożył życzenia żołnierzom
Kto zostanie Asem Sportu?
Bokserzy walczyli o prymat w kraju
Plan na WAM
Koniec bezkarności floty cieni?
Wojsko z nowym programem rozwoju
Polskie MiG-i dla Ukrainy?
Trump i Zełenski zadowoleni z rozmów na Florydzie
Prezydent Zełenski spotkał się z premierem Tuskiem
Najmłodszy żołnierz generała Andersa
Snowboardzistka i pływacy na medal
Świąteczne spotkanie w PKW Turcja
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
Marynarz uratował turystkę w Tatrach
Gladiusy w Bursztynowej Dywizji
Cyberwiedza to ich wkład w obronność
Nadbużańscy terytorialsi na patrolu konnym
Szef NATO ze świąteczną wizytą u żołnierzy
„Dzielny Ryś” pojawił się w Drawsku
Niebo pod osłoną
Gladius dla Szczecińskiej Dywizji
Gdy ucichnie artyleria
Pakiet umów na dostawy dla polskiego wojska
Odpalili K9 Thunder
Rosja usuwa polskie symbole z cmentarza w Katyniu
Formoza – 50 lat morskich komandosów
Symbol polsko-rumuńskiego braterstwa broni
Noc na „pasku”
Nowa ręka dla weterana
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Ile powołań do wojska w 2026 roku?
Wojsko ma swojego satelitę!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO