moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Demag, czyli nowoczesna demagnetyzacja w marynarce

Resort obrony chce kupić nowoczesną stację demagnetyzacyjną dla marynarki wojennej. Inspektorat Uzbrojenia MON poszukuje firm i instytucji naukowo-badawczych, które mają tego typu rozwiązania w ofercie. Do 2 maja mogą one zgłaszać chęć udziału w dialogu technicznym. Rozmowy z wybranymi podmiotami zaczną się jeszcze w maju. Nowa stacja ma kryptonim Demag.

Demagnetyzacja ORP „Bukowo” w porcie wojennym w Gdyni. 

Demagnetyzacja albo inaczej rozmagnesowanie okrętu wojennego to – w ogromnym uproszczeniu – zmiana właściwości pól magnetycznych wytwarzanych przez daną jednostkę pływającą. Wykonuje się go po to, aby okręt był w mniejszym stopniu narażony na działanie magnetycznych min morskich. Rozmagnesowanie wykonuje się przy użyciu albo pływających stacji demagnetyzacyjnych albo ulokowanych w portach urządzeń stacjonarnych. Polska armia ma obecnie zarówno systemy pływające: dwa okręty projektu B208 oznaczone jako SD-13 (stacjonuje w Gdyni jako część 3 Flotylli Okrętów) i SD-11 (jednostka 8 Flotylli Obrony Wybrzeża), a także stacjonarną stację demagnetyzacyjną w Porcie Wojennym w Gdyni.

Ministerstwo Obrony Narodowej zdecydowało już o kupnie nowych stacji pływających, które zastąpią wyprodukowane w latach siedemdziesiątych jednostki SD-13 i SD-11. Dialog techniczny z producentami tego typu okrętów odbył się latem 2014 roku, i według informacji ówczesnego rzecznika Inspektoratu, przetarg na ich zakup miał być ogłoszony w 2017 lub 2018 roku. Na razie jednak postępowanie przetargowe nie zostało uruchomione.

Teraz Inspektorat Uzbrojenia MON ponownie poszukuje dostawców stacji demagnetyzacyjnych. Tym razem jednak chodzi o rozwiązania stacjonarne. Firmy lub instytucje naukowo-badawcze mogą składać wnioski o udział w dialogu technicznym w sprawie tego typu systemów. Mają na to czas do 2 maja. Przedstawiciele Inspektoratu Uzbrojenia MON podkreślają, że rozmowy z przemysłem odbędą się bardzo szybko. – Planowany termin przeprowadzenia dialogu technicznego to maj 2017 roku – informuje kmdr por. Jaromir Bazaniak, z szefostwa techniki morskiej IU MON.

Na razie nie wiadomo kiedy zostanie ogłoszony przetarg na dostawę stacjonarnej stacji demagnetyzacyjnej. Wiadomo tylko, że ma kryptonim Demag.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Marian Kluczyński

dodaj komentarz

komentarze


Lancaster PA163 nie dotarł do Szczecina
Bitwa Warszawska, dzień drugi: Walka wręcz o stolicę
Legion Medyczny na poligonie
Razem dla bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO
Sojusznicze samoloty ćwiczyły nad Polską. To były planowane manewry
Wojsko pomaga ofiarom wypadku na Węgrzech
Saperzy z Ukrainy potrzebują wsparcia
Bohaterka powstania, strażniczka pamięci
Rok 2027 bez Air Show Radom
MON: planujemy zakup kolejnych F-35
Program SAFE w pytaniach i odpowiedziach
Ukraina zgodziła się na ekshumacje w Hucie Pieniackiej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Patrioty pod Płockiem
Resort o przyszłości M28, Black Hawków i i MiG-ów 29
Kompania dronów zamiast Rosomaków
Armia testuje naziemne drony
Łzy na treningu to cena, jaką warto zapłacić za sukces
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Abordaż z polskim wsparciem
Obrona powietrzna w gotowości przez całą dobę
Bitwa Warszawska, dzień trzeci: Triumf w Radzyminie
Prezent chodziarki na Święto Wojska Polskiego
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Sojusznicze wsparcie nad Bałtykiem
Tysiące Piorunów dla Polski i sojuszników
Dwa marzenia spełnione naraz
Mazurek Dąbrowskiego dla pływaczki „armii mistrzów”
Tarcza i miecz
Gorący lipiec PKW Łotwa
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
W wojsku nie wszystkie butelki z kaucją?
W Sejmie o rosyjskim pocisku
Flanka pod strażą
„Mewa” na północnym szlaku
Bitwa Warszawska, dzień piąty: Bolszewika goń!
Bitwa Warszawska, dzień szósty: Bitwa wygrana!
Aukcja dla weterana
Sojusznicza tarcza antydronowa
Coraz więcej Alpha Scramble
Donald Tusk: Patrzcie z dumą na polską flotę!
Bitwa Warszawska, dzień czwarty: Zwycięska kontrofensywa
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Brąz płotkarza na mistrzostwach Europy
Młodzi medycy na poligonie
Jak Polska wykorzystuje unijne pożyczki
Moskwa w poszukiwaniu partnerów
Z prądem i pod prąd
Cztery brygady, jeden cel
Zmarł gen. Mirosław Różański
Jakie limity dla przyszłych oficerów?
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Siatka niewidka dla wojska
„Kryzysowy” Jaśmin
Dowódca, który wie szybciej i więcej, wygrywa
CEPS – strategiczny projekt NATO się rozwija

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO