moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Drony uderzeniowe coraz bliżej

Firmy zainteresowane dostarczeniem polskiej armii dronów rozpoznawczo-uderzeniowych mają czas do końca stycznia, by zgłosić się do dialogu technicznego. Po zakończeniu rozmów Inspektoratu Uzbrojenia MON z producentami zostanie ogłoszony przetarg na dostawę maszyn. Nowe bezzałogowce mają trafić do wojsk operacyjnych i obrony terytorialnej.

Pod koniec ubiegłego roku minister obrony narodowej Antoni Macierewicz powiedział, że wojska operacyjne oraz jednostki wojsk obrony terytorialnej zostaną wyposażone w nowe typy bezzałogowców. Mają to być maszyny stricte rozpoznawcze, a także konstrukcje rozpoznawczo-uderzeniowe. – To są liczby idące w tysiące, jeżeli zsumuje się drony uderzeniowe i obserwacyjne – mówił wiceminister Bartosz Kownacki w wywiadzie dla jednej z gazet.

Obecnie polska armia dysponuje nieco ponad trzydziestoma zestawami niewielkich zwiadowczych bezzałogowych statków powietrznych. To 15 wyprodukowanych w Izraelu Orbiterów, 15 rodzimych FlyEye oraz jeden amerykański bsl Scan Eagle.

Procedura zakupu dronów uderzeniowych już ruszyła. Na początku stycznia tego roku Inspektorat Uzbrojenia MON zaprosił firmy produkujące tego typu konstrukcje do dialogu technicznego. Przedsiębiorstwa zainteresowane prezentacją swoich wyrobów mają czas do końca stycznia, aby zgłosić swój udział. Zebrane podczas rozmów dane mają pomóc specjalistom z Inspektoratu w przygotowaniu dokumentacji niezbędnej do ogłoszenia przetargu, czyli m.in. studium wykonalności (SW) oraz wstępnych założeń taktyczno-technicznych (WZTT).

Wojskowi nie zdradzają specyfikacji poszukiwanych dronów – tę mają otrzymać jedynie firmy, które zostaną zaproszone do rozmów. W skierowanym do przedsiębiorstw ogłoszeniu określono jedynie, że poszukiwane są bezzałogowce, które będą używane do atakowania „wysokowartościowych celów wrażliwych czasowo (ang. Time Sensitive Target – TST) przy użyciu specjalistycznej zintegrowanej głowicy bojowej”. Co to oznacza? Oznacza to, że poszukiwane są konstrukcje atakujące cel na zasadzie misji „samobójczej”. Niczym kamikadze rozbiją się o dany obiekt, niszcząc go zainstalowaną w nich głowicą bojową.

Co istotne, polski przemysł ma w swojej ofercie tego typu rozwiązania. Na ubiegłorocznym Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach wyróżnienie specjalne ministra obrony narodowej przypadło Wojskowemu Instytutowi Technicznemu Uzbrojenia z Zielonki za DragonFly, czyli drona uderzeniowego działającego w opisany sposób.

Niestety na razie nie wiadomo, kiedy zostanie ogłoszony przetarg na zakup dronów uderzeniowych.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: General Atomics

dodaj komentarz

komentarze


Polsko-irlandzkie rozmowy o współpracy
Kosmiczne oko armii
Młodzi mechanicy pojazdów specjalnych
Zbrojeniówka wchodzi do Raciborza
Wypadek w PKW UNIFIL
Nowe zasady finansowania szkolenia żołnierzy-medyków
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Od cyberkursu po mundurówkę
Wielkie skakanie w Nowym Glinniku
Finansowanie szkolenia wojskowych medyków
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
Medale żołnierzy w pływaniu, biegach i chodzie
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
New Approach to Military Reserve
Sześć medali żołnierzy w sportach walki
Dwunasty Husarz w powietrzu
NATO i USA o Iranie
Rzeźnik w rękach GROM-u
Wicepremier apeluje o jedność
Edukacja na potrzeby nowej fabryki rakiet
Gen. Lewandowski: dowódca musi być dobrym nauczycielem
„Huragan” na kursie
Marynarz w koreańskim tyglu
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
Judoczka Wojska Polskiego znów na podium
Centrum pomocy i opieki
Gotowi do działania
Nowy sprzęt wojsk specjalnych
Wielkie serce K9
Pasja i fart
Okiełznać Rosomaka
Polsko-czeski zespół tuż za podium na Locked Shields ’26
Powrót WAM-u
Lekcja 3 Maja
Borsuki w okopach
Desant, konie i czołgi…
Nauki i nauczki z Afganistanu
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Terytorialsi zdobyli amerykańskie ostrogi
JWK trenuje na paralotniach
Zbrodnia bez kary
Zbrodnia i kłamstwo
Syndrom Karbali
Flaga, flaga państwowa, barwy narodowe – biało-czerwony przewodnik
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
Znów mogą strzelać z Grotów w Nietoperku
Prawie pół miliona uczniów po edukacji z wojskiem
Miliardy złotych na miny przeciwpancerne
Bieg ku pamięci bohaterów
Nominacje generalskie z okazji Dnia Flagi
Fińska armia luzuje rygory
Ostatni cichociemny patronem szkoły w Gliwicach
Świat się zbroi na rekordową skalę
Polska będzie produkować Pantery
Zmiana warty w Szkole Orląt
Sportowe emocje na wojskowej spartakiadzie w Łasku
Pieniądze z SAFE coraz bliżej
Awanse w Dniu Flagi
Cenckiewicz rezygnuje z szefostwa BBN
Premier: Polska zbuduje armadę dronową z Ukrainą
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Początek wielkiej historii
Groźny incydent w Libanie
Buty wojskowe z logo producenta – jest rozporządzenie MON-u
Adaptacja i realizm
Tusk: Francja to wiarygodny sojusznik
Przekuwanie pomysłów w produkty

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO