moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

W czasie prac na Cytadeli odkryto ludzkie szczątki

Szczątki około 80 osób odkryto na terenie Cytadeli Warszawskiej w czasie prac poprzedzających budowę nowej siedziby Muzeum Wojska Polskiego. Archeolodzy wydobywają kości, a czas, z jakiego one podchodzą, określą badania antropologiczne. Wiceszef MON Wojciech Fałkowski przyznał, że odkrycie to wstrzyma prace przy budowie, ale nie opóźni oddania siedziby muzeum.

Jesienią tego roku ruszył pierwszy etap prac przy budowie siedziby Muzeum Wojska Polskiego na terenie warszawskiej twierdzy. Rozpoczęto je od tworzenia nowej, szerokiej bramy od strony Wisłostrady, by umożliwić wjazd na teren Cytadeli sprzętu budowlanego, a później także ciężkich pojazdów wojskowych. Budowa musiała jednak zostać wstrzymana. – Podczas prac ziemnych poprzedzających budowę nowej siedziby Muzeum Wojska Polskiego na Cytadeli Warszawskiej odkryto miejsca zbiorowego pochówku – poinformował dziś prof. Wojciech Fałkowski, wiceminister obrony narodowej, podczas konferencji prasowej w Muzeum Katyńskim znajdującym się na terenie twierdzy.

Kości sprzed… ilu lat?

– W sumie znaleźliśmy około 80 szkieletów, część z nich jest zniszczona i przemieszana, prawdopodobnie zostały uszkodzone podczas budowy twierdzy – podała Marzenna Kasprzycka, archeolog kierująca badaniami. Na razie naukowcy niewiele wiedzą o pochodzeniu większości grobów i ich wieku, mogą się tylko domyślać. – Na pewno część z nich powstała przed 1832 rokiem, bo znajdują się pod wniesionym wówczas murem obronnym Cytadeli – oceniła archeolog.

Pierwsze szczątki ludzkie odkryto w październiku w północno-wschodnim krańcu Cytadeli. – W warstwie gruzu znaleźliśmy kości, które zdaniem antropologa spoczywają w ziemi około 60 lat – relacjonowała Kasprzycka. Kilka dni później archeologowie natrafili przy murze obronnym na duże skupisko kości. – Pochodzą one prawdopodobnie ze znajdującego się tutaj w XVII–XVIII wieku cmentarza ewangelickiego – dodała kierująca badaniami. Wcześniej historycy byli pewni, że w czasie budowy Cytadeli w XIX wieku szczątki te zostały wydobyte i przeniesione.

Jak opowiada archeolog, badacze znaleźli kilka pojedynczych miejsc pochówku oraz pięć mogił zbiorowych. Odkryto też grób polskiego żołnierza z września 1939 roku. W mogiłach odkryto ponadto fragmenty dwóch obrączek, medalik, dwa prawosławne krzyżyki, a w grobie żołnierza – fragment grzebyka ebonitowego, guzik od munduru z orzełkiem i sprzączkę od pasa.

Teraz badacze muszą ręczne wydobyć wszystkie szczątki, opisać je, zrobić pomiary i zdjęcia. – Potem przyjdzie czas na badania genetyczne i antropologiczne, aby określić pochodzenie i wiek znalezisk – wyliczał Michał Krasucki, stołeczny konserwator zabytków. Jego zdaniem, biorąc pod uwagę historię Cytadeli, nie jest wykluczone, że zostaną na jej terenie znalezione kolejne pochówki. – Nie powinno ich jednak być na terenie byłych koszar carskich, czyli tam, gdzie powstają nowe muzea – dodał Krasucki.

Godny pochówek

Badania, jeśli pogoda pozwoli i nie pojawią się kolejne szczątki, potrwają dwa do trzech tygodni. Wiceminister Fałkowski przyznał, że z tego powodu trzeba będzie wstrzymać prace budowlane. – Planowaliśmy oddanie nowego wjazdu, bez którego cała inwestycja jest niemożliwa, 15 grudnia. Ten termin nie będzie jednak dotrzymany – powiedział wiceszef MON. Ale zaraz dodał, że jeśli prace ruszą na nowo w połowie grudnia, opóźnienie nie wpłynie na tok inwestycji, a tym bardziej na zaplanowany termin oddania siedziby Muzeum Wojska Polskiego. – Mam nadzieję, że nawet jeśli z powodu pogody czy innych opóźnień zaczniemy budowę dopiero w marcu, nadal dotrzymamy terminu otwarcia muzeum – mówił prof. Fałkowski. W wywiadzie dla portalu polska-zbrojna.pl dr Adam Buława, dyrektor MPW, podawał, że nowa siedziba ma być otwarta w 2020 roku, w stulecie powołania muzeum przez marszałka Józefa Piłsudskiego.

Wiceszef MON tłumaczył, że resortowi bardzo się spieszy z budową, ponieważ nowa siedziba MWP to inwestycja ważna dla wojska, stolicy i całej Polski. – Z drugiej strony nie możemy kontynuować prac bez zakończenia badań archeologicznych, mamy też prawny i moralny obowiązek godnego podjęcia, przeniesienia i pochowania szczątków na jednym z warszawskich cmentarzy – tłumaczył minister.

Cytadela Warszawska została zbudowana na rozkaz cara Mikołaja I po upadku powstania listopadowego, aby kontrolować polski ruch niepodległościowy. Pełniła też rolę więzienia śledczego oraz miejsca straceń polskich działaczy narodowych i rewolucjonistów. Twierdza powstała na terenie XVII-wiecznego konwiktu pijarów, a otwarto ją po dwóch latach budowy 4 maja 1834 roku.

Jak powiedział naszemu portalowi dr Adam Buława, teraz na jej terenie ma powstać kompleks historyczno-rekreacyjny nazywany Cytadelą Muzeum. W najbliższych latach mają powstać dwa muzea: Wojska Polskiego i Historii Polski. Dzisiaj pierwsze mieści się przy Alejach Jerozolimskich w jednym ze skrzydeł Muzeum Narodowego, a drugie – powołane w 2006 roku – nie ma stałej siedziby. Obie placówki dołączą do istniejących już na Cytadeli: Muzeum X Pawilonu upamiętniającego ofiary carskiego więzienia śledczego oraz Muzeum Katyńskiego.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Jarosław Wiśniewski, materiały prasowe MWP

dodaj komentarz

komentarze


Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
 
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Mobilne dowodzenie
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
W obronie wschodniej flanki NATO
Polska wiktoria na Monte Cassino
Więcej hełmów dla żołnierzy
Serwis K9 w Polsce
Rajd ku czci saperów
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Wioślarze i triatlonistka na podium
Flota Bayraktarów w komplecie
Pierwsi na oceanie
Bohater odtrącony
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Krwawa noc pośród puszczy
Gry wojenne w szkoleniu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojskowe Oscary przyznane!
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Pływacy i maratończycy na medal
Po przeprawie ruszyli do walki
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Zapraszamy na Festiwal
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Test współpracy dla bezpieczeństwa
I zdobyliśmy!
Na straży nieba
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Układ nerwowy Mieczników
Armia Andersa w operacji „Honker”
NATO on Northern Track
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
„Pierwsza Drużyna” na start
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Pytania o europejską tarczę
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Zmiany w dodatkach stażowych
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Polki pobiegły po srebro!
Ameryka daje wsparcie
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
„Ta ziemia do Polski należy…”
Abramsy w pętli
Uwaga, transformacja!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO