moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Teatr Żydowski będzie grał w Klubie DGW

Klub Dowództwa Garnizonu Warszawa użyczy swojej sceny aktorom Teatru Żydowskiego. Wojskowi przyszli z pomocą artystom, którzy stracili swoją dotychczasową siedzibę przy pl. Grzybowskim. Pierwsze gościnne przedstawienie w nowym miejscu odbędzie się 20 października. To już drugi teatr, po Kwadracie, który znajduje schronienie w Klubie DGW.


– Decyzja o przekazaniu sceny Klubu Dowództwa Garnizonu Warszawa Teatrowi Żydowskiemu była decyzją naturalną i wynikała z podziwu dla ich dotychczasowej działalności. Teatr Żydowski ma stałe miejsce w panoramie kultury polskiej – mówił dziś prof. Wojciech Fałkowski, wiceminister obrony narodowej podczas konferencji prasowej poświęconej współpracy wojskowych z artystami. Wiceminister dodał, że wojsko powinno być związane z kulturą wysoką, bo „tworzy ona prestiż armii i buduje wokół niej otoczkę kulturową i społeczną”.

Gołda Tencer, dyrektor Teatru Żydowskiego, podziękowała wszystkim, którzy pomagają placówce w poszukiwaniach sceny zastępczej.– Teatr, który nie działa, powoli umiera, a nasz nie działa już od 5 miesięcy – dodała Tencer.

Artyści tracą siedzibę przy pl. Grzybowskim

Teatr Żydowski przez 45 lat mieścił się w kamienicy przy placu Grzybowskim. Miejsce to wynajmował od Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce, które w 2015 roku sprzedało budynek firmie Ghelamco. W czerwcu tego roku Generalny Inspektor Nadzoru Budowlanego uznał, że stan siedziby stanowi zagrożenie dla widzów i zamknął teatr. Latem przedstawiania odbywały się w plenerze, potem artyści zawiesili działalność.

– Plany dewelopera zakładają zburzenie budynku przy pl. Grzybowskim i wybudowanie na jego miejscu biurowca. Znajdzie się w nim miejsce dla Teatru Żydowskiego, ale budowa będzie trwała kilka lat – przyznał we wrześniu Tomasz Thun-Janowski, dyrektor Biura Kultury m.st. Warszawy. To jeden z możliwych scenariuszy, miasto rozważa także inne lokalizacje dla teatru. Szuka również siedziby tymczasowej. – Trwają rozmowy z właścicielami Fabryki Trzciny na warszawskiej Pradze dotyczące umowy najmu. Mamy nadzieję, że niedługo rozpocznie się adaptacja budynku na potrzeby teatru – podała dziś Joanna Szwajcowska, zastępca dyrektora Biura.

Prace modernizacyjne mogą jednak potrwać do początku przyszłego sezonu. Do tego czasu spektakle będą wystawiane m.in. w Klubie DGW. – Pomyśleliśmy o Klubie, ponieważ Teatr Kwadrat, który gościł tutaj podczas remontu swojej siedziby, miło wspominał współpracę z tą instytucją – opowiadał Dawid Szurmiej, aktor Teatru Żydowskiego.

Teatr będzie korzystał z sali widowiskowej klubu na blisko 240 miejsc oraz garderób i zaplecza technicznego. – Udostępniamy pomieszczenia na zasadzie umowy użyczenia – wyjaśnia ppłk Tomasz Cholewiński, kierownik Klubu. Przedstawienia i próby będą się odbywały w określone dni miesiąca i nie zakłócą codziennej pracy Klubu. Ppłk Cholewiński zauważa, że współpraca z teatrem jest korzystna dla klubu. – Pozostają kontakty, które potem, tak jak w przypadku Teatru Kwadrat, skutkują wzajemną współpracą kulturalną – przekonywał kierownik Klubu.

Spektakle będą także grane w Warszawskiej Operze Kameralnej, a imprezy odbywać się będą w Austriackim Forum Kultury.

Plany i premiery

Podczas konferencji przedstawiciele teatru mówili też o planach artystycznych na ten sezon. – Pomimo że przez blisko rok będziemy „teatrem latającym”, pracujemy nad nowymi projektami – zapowiedziała Tencer. 20–24 października warszawska publiczność będzie mogła obejrzeć w Klubie DGW „Kamienicę na Nalewkach” ukazującą życie codzienne warszawskich Żydów.

Kolejne pokazy to: „Dla mnie bomba” (27–30 października w Operze Kameralnej) oraz „Marienbad" (4–6 listopada w Klubie DGW). Natomiast pierwszą premierą sezonu będzie „Szosza” na podstawie powieści Isaaca Bashevisa Singera 16 grudnia w Operze Kameralnej. Na 13 stycznia 2017 roku planowana jest natomiast w Klubie DGW premiera „Koszernej dziewczyny” na podstawie komedii Daniela Simona.

Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich wystawia sztuki w językach jidisz i polskim. Od 2012 roku działa w nim Centrum Kultury Jidysz. Teatr powstał w 1950 roku. Od 1971 roku mieścił się przy placu Grzybowskim w budynku wybudowanym specjalnie pod działalność teatralną.

Klub Dowództwa Garnizonu Warszawa jest wojskowym ośrodkiem kultury powołanym do upowszechniania kultury narodowej i tradycji oręża polskiego. Klub położony jest w samym centrum Warszawy, na rogu ulicy Madalińskiego i Alei Niepodległości. Pomieszczenia Klubu zostały niedawno wyremontowane. Przez blisko dwa lata w Klubie gościł Teatr Kwadrat, kiedy pod koniec 2010 roku musiał opuścić swoją siedzibę przy ul. Czackiego.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Maciej Nędzyński / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Coraz więcej Alpha Scramble
Gorący lipiec PKW Łotwa
Nowe wyrzutnie dla polskiego wojska
Zapraszamy na Święto Wojska Polskiego
Cyfrowa tarcza F-16
Zapraszamy na defiladę
Młodzi medycy na poligonie
Legion Medyczny na poligonie
Kolejny rosyjski samolot przechwycony nad Bałtykiem
Śmigłowiec przyszłości dla NATO
Produkcja Husarzy nie zwalnia tempa
Walka, entuzjazm i nadzieja
Od arkusza blachy do gotowego Miecznika
Powietrzna defilada
Medale żołnierzy w kajakarstwie i spadochroniarstwie
Morska parada 15 sierpnia
Co zobaczymy na defiladzie w Święto Wojska Polskiego?
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
W Sejmie o rosyjskim pocisku
Szer. Karbownik mistrzynią świata juniorów
PGZ o koalicji antybalistycznej
Kompania dronów zamiast Rosomaków
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
PKW Irak zostaje w Jordanii
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
CEPS – strategiczny projekt NATO się rozwija
Łódź centrum serwisowym Apache’y
Bataliony przyszłości
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Sojusznicze wsparcie nad Bałtykiem
Czworo medalistów mistrzostw Europy w żołnierskich mundurach
„Koalicja chętnych” szykuje kolejne działania
Lubawa wyposaży saperów
Odnaleziono „Roja”
MON i MSZ o szczycie NATO
Azjatycka szansa
Kolejna prowokacja nad Bałtykiem
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Fallschirmjäger przeciwko Polsce
Wieńce dla pomordowanych na warszawskiej Woli
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Szachownica na Wisłostradzie
Olimpijska pływaczka trenowała jak wojskowy pilot
„Wicher" wkrótce na wodzie
MON informuje o formowaniu 8 DPAK
Wsparcie ma znaczenie
W wojsku nie wszystkie butelki z kaucją?
Dowódca, który wie szybciej i więcej, wygrywa
Jak powstają polskie fregaty. Kulisy budowy Miecznika
Z ORP „Błyskawica” na trasę Tour de Pologne
Rekordowe zainteresowanie kursem „Sondy”
Z prądem i pod prąd
Jak obronić się przed dronami?
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
Kolejne ofiary zbrodni wołyńskiej odnalezione
Szkolenia na pomostówkę
Generał w niewoli
Godzina „W” – sierpniowa rapsodia
Nocna próba na Wisłostradzie
SMS-y ostrzegą o zagrożeniu z powietrza
Abordaż z polskim wsparciem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO