moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

O wojsku dla wojska i cywili

Dokładnie 95 lat temu – 5 października 1921 roku ukazał się pierwszy, okazyjny numer Polski Zbrojnej. Pierwszym redaktorem naczelnym, który prowadził i wydawał gazetę przez 5 lat był pułkownik Remigiusz Kwiatkowski, dziennikarz, poeta i tłumacz. Gazeta, wtedy dziennik, była pod silnym wpływem autorytetu Marszałka Józefa Piłsudskiego, którego poparła podczas przewrotu majowego. Ostatnim numerem w okresie międzywojennym był ten wydany na pięć dni przed kapitulacją Warszawy, 23 września 1939 roku.

Pismo zostało odtworzone 6 lat później, jednak nie była to już ta sama „Polska Zbrojna”, gazeta służyła bowiem do celów propagandowych ludowemu Wojsku Polskiemu, a jej treść była poddawana ścisłej cenzurze. W efekcie tych zmian od 22 lipca pismo ukazywało się już pod nowym tytułem „Żołnierz Wolności”.

Dopiero w 1990 roku nowy redaktor naczelny, Jerzy Ślaski, żołnierz Armii Krajowej i członek oddziału partyzanckiego mjr. Mariana Bernaciaka „Orlika”, podjął się – z powodzeniem – zadania zerwania z komunistyczną przeszłością, a pismo znów powróciło do pierwotnego tytułu „Polska Zbrojna”. Od 1997 roku czasopismo zaczęło się ukazywać jako tygodnik, od 4 lat pismo jest miesięcznikiem, również od 4 lat dostępna jest dla szerokiego grona czytelników jego internetowa codzienna wersja, czyli portal polska-zbrojna.pl. W sieci na bieżąco informujemy co się dzieje, staramy się reagować, komentować, wyjaśniać – po prostu dotrzymywać kroku żołnierzom, a cywilom przybliżać świat wojska. Miesięcznik jest formą publicystyczną, portal zaś newsową, oba nośniki – papier i internet uzupełniają się wzajemnie.

Zdecydowana większość żołnierzy zawodowych czyta miesięcznik Polska Zbrojna, co piąty sięga po czasopismo regularnie. Zdaniem naszych czytelników miesięcznik porusza tematy aktualne i ważne dla wojska. Jednocześnie zdajemy sobie sprawę, że inne oczekiwania ma wobec nas czytelnik cywilny. Z doświadczenia wiemy, a potwierdzają to medioznawcy, że pogodzenie oczekiwań tak różnych grup, jak żołnierze i cywile oraz zaspokojenie ich potrzeb to naprawdę trudne zadanie. Ta świadomość towarzyszy nam podczas prac nad każdym numerem pisma. Z żadnej tych grup nie chcemy rezygnować i nie zrezygnujemy.

„Polska Zbrojna” to czasopismo specjalistyczne, ale naszym celem jest również zainteresowanie życiem wojska ludzi młodych. Po to właśnie inicjujemy konkursy literackie, takie jak ten z okazji Święta Wojska Polskiego, a którego laureatom za chwile wręczymy nagrody. Po to również podejmujemy tematy historyczne, ponieważ bez historii nie można w pełni zrozumieć i ocenić problemów i mechanizmów dzisiejszego świata. Nie spoczywamy na laurach. Zdając sobie sprawę że 95 lat to bardzo późne macierzyństwo, ale jednocześnie dojrzałe i mądre powiększymy niedługo rodzinę „Polski Zbrojnej” o nowe dziecko – kwartalnik „Polska Zbrojna Historia”, który skierowany będzie do odbiorców zainteresowanych piękną historią polskiego oręża. Szczególnie zależy nam, aby po to czasopismo sięgała młodzież. Projekt ten powstanie pod redakcją i szczególną pieczą Anny Putkiewicz, redaktor naczelnej portalu polska-zbrojna.pl.

„Polska Zbrojna” to zespół specjalistów, począwszy od dziennikarzy, dla których pisanie to pasja i przyjemność, redaktorów, którzy teksty cierpliwie szlifują, po niezwykle zdolnych grafików komputerowych i fotoedytorów, dzięki którym szata graficzna miesięcznika jest ekskluzywna, wyróżniająca pismo na tle innych o tematyce militarnej i wojskowej. To dzięki temu, że członkowie tej załogi po prostu się lubią, a współpraca opiera się na odpowiedzialności i perfekcjonizmie „Polska Zbrojna” w swej formie jest prawdziwym majstersztykiem. Kochani, dziś jest przede wszystkim Wasze święto, Wasze, a także osób, które pracowały w redakcji na przestrzeni tych wszystkich lat. Wasze, ekipy, która zazwyczaj jest niewidoczna, wykonuje swe zadania w zaciszu redakcji, ale często też w niedostępnych dla innych cywili okolicznościach, nierzadko trudnych i ekstremalnych. Przez tyle lat staliście się prawdziwymi ekspertami. Trudno dorównać wam wiedzą i kompetencjami. Praca dla „Polski Zbrojnej” często wymaga wyrzeczeń. Ale wiemy, że warto! Póki są czytelnicy, dla których, tak jak dla nas, Wojsko Polskie jest pasją, służbą lub powołaniem.

Izabela Borańska-Chmielewska , redaktor naczelna miesięcznika „Polska Zbrojna”

dodaj komentarz

komentarze


Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
 
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Psiakrew, harmata!
Cena wolności
Ramię w ramię z aliantami
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Przygotowania czas zacząć
Szpej na miarę potrzeb
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Optyka dla żołnierzy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zmiany w dodatkach stażowych
Prawda o zbrodni katyńskiej
Jeśli nie Jastrząb, to…
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
NATO na północnym szlaku
25 lat w NATO – serwis specjalny
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Jak wyszkolić pilota F-16?
Ocalały z transportu do Katynia
Odstraszanie i obrona
Weterani i bokser „Master”
Rakiety dla Jastrzębi
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Zbrodnia made in ZSRS
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Wojsko inwestuje w Limanowej
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
V Korpus z nowym dowódcą
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Mundury w linii... produkcyjnej
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Głos z katyńskich mogił
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Animus Fortis, czyli mężny duch
Wojna w świętym mieście, epilog
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Ogień w podziemiu
Święto wojskowego sportu
Wojna w świętym mieście, część druga
Kurs z dzwonem
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Hiszpański palimpsest

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO