moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
W Kielcach pod znakiem pancerzy

Prototyp Leoparda 2 PL, czołg PT-16, czyli propozycja unowocześnienia maszyn PT-91 Twardy, nowe wersje Rosomaków czy moździerz Rak na podwoziu gąsienicowym – to tylko niektóre przykłady bogatej oferty dla wojsk pancernych, jaką producenci przedstawili podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego. Wszystkie te propozycje to projekty polskich firm zbrojeniowych.

Program modernizacji wojsk pancernych i zmechanizowanych znajduje się na liście priorytetów polskiej armii. Nie bez powodu. Choć pancerniacy dysponują już ponad 100 czołgami Leopard 2A5 oraz sprawdzonymi na misji transporterami Rosomak, to nadal w wyposażeniu jednostek jest 500 wysłużonych czołgów T-72 (w kilku wersjach) oraz około 900 leciwych bojowych wozów piechoty (BWP-1). Modernizacja tego rodzaju wojsk ma się opierać głównie na przemyśle polskim, tak zdecydowało kilka lat temu MON. Efekty prac badawczo-rozwojowych można było oglądać podczas tegorocznego Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. Najwięcej czasu zwiedzający spędzili przy prototypach dwóch czołgów: Leopard 2 PL oraz PT-16.

Pierwszy pojazd to rezultat wartej 2,5 mld zł umowy na modernizację 128 czołgów Leopard 2A4. Polska Grupa Zbrojeniowa, która otrzymała zlecenie, realizuje je z pomocą koncernu Rheinmetall. Niemcy pomagają w budowie dwóch prototypów Leoparda 2 PL oraz kilku egzemplarzy przedseryjnych. Jednak przede wszystkim mają przekazać polskim spółkom: Bumarowi-Łabędy, Wojskowym Zakładom Motoryzacyjnym z Poznania oraz PCO z Warszawy wiedzę i technologię, aby samodzielnie mogły zmodernizować około 110 Leopardów 2A4 do standardu Leopard 2 PL.

W Kielcach można było zobaczyć, jak będą wyglądać czołgi. Choć tzw. pikselowe malowanie raczej nie zostanie w wersji produkcyjnej, to dzięki niemu maszyna prezentuje się dynamicznie i nowocześnie. Czym konkretnie Leopard 2 PL będzie się różnił od modelu 2A4? Lista jest bardzo długa, ale najważniejsze na niej są zmodernizowane przyrządy obserwacyjno-celownicze, stabilizacja armaty, napęd wieży oraz pancerz.

Oprócz spolonizowanego Leoparda można było oglądać konstrukcję o nazwie PT-16. Prototyp czołgu na kieleckie targi przywieźli specjaliści z należącej do PGZ spółki OBRUM Gliwice. Tomasz Kurczek, członek zarządu OBRUM-u, wyjaśnia, że PT-16 powstał na bazie czołgu T-72 i jest dowodem na to, jak dalece można unowocześnić te wysłużone maszyny. – Pakiet modernizacji objął trzy obszary. Pierwszy zakłada zwiększenie siły i skuteczności ognia, drugi polega na ulepszeniu systemów bezpieczeństwa, w tym pancerza, a trzeci dotyczy poprawy mobilności i manewrowości czołgu – mówi Tomasz Kurczek. – Aby osiągnąć te zamierzenia, wyposażyliśmy czołg w nowoczesną 120-mm armatę, która pozwala używać najnowszych typów amunicji przeciwpancernej, a także w kompozytowy pancerz. Ulepszono również zespół napędowy – dodaje.

Przedstawiciele Polskiej Grupy Zbrojeniowej podkreślali w Kielcach, że PT-16 to propozycja głównie na eksport do krajów, które mają w wyposażeniu maszyny z rodziny „T”. Z oferty może również skorzystać polska armia, jeśli zmieni plany wobec czołgów PT-91 Twardy oraz maszyn T-72 (obecnie MON nie zamierza ich modernizować).

Poza czołgami uwagę zwiedzających przykuły nowe wersje Rosomaka – rozpoznawcza, dowódcza oraz pomocy technicznej. Nie mniejszym zainteresowaniem cieszyły się wersja produkcyjna gąsienicowego Raka oraz najnowsza mutacja bojowego wozu piechoty Anders. Ten ostatni, nazwany uniwersalną modułową platformą gąsienicową, był prezentowany przez PGZ kilka lat temu. W tym roku pojazd pokazywano w Kielcach z wieżą Hitfist 30P i wyrzutniami pocisków Spike.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Jarosław Wiśniewski

dodaj komentarz

komentarze


Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
 
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Offset dla „Wisły”
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Invictus w zimowym stylu
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Zamiana po włosku
Liban uznany za strefę działań wojennych
Rusza kwalifikacja wojskowa
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Bruksela przed szczytem
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Cud w Trewirze
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Mocny sygnał od NATO
Rakietowy szach
„Avenger” na Monte Cassino
Zielone światło dla Barbary
Wojna o porządek świata
Air Show ’25 – do zobaczenia
Abramsy pod dobrą opieką
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Zachód przeciwko „korsarzom”
Nowy szef CWCR
Eurofightery znowu w Polsce
Roszady personalne w PGZ-ecie
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Szef MON-u w Brukseli
Dobrowolsi – czas start!
Zimowy sprawdzian podchorążych
Pierwszy skok
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Nowoczesna łączność dla armii
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Którą drogą do armii?
Podwójny Półmaraton Komandosa
Lekcje z frontu
Skromny początek wielkiej wojny
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Lista trupich główek
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Śnieg może być groźną bronią

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO