moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

W Kielcach pod znakiem pancerzy

Prototyp Leoparda 2 PL, czołg PT-16, czyli propozycja unowocześnienia maszyn PT-91 Twardy, nowe wersje Rosomaków czy moździerz Rak na podwoziu gąsienicowym – to tylko niektóre przykłady bogatej oferty dla wojsk pancernych, jaką producenci przedstawili podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego. Wszystkie te propozycje to projekty polskich firm zbrojeniowych.

Program modernizacji wojsk pancernych i zmechanizowanych znajduje się na liście priorytetów polskiej armii. Nie bez powodu. Choć pancerniacy dysponują już ponad 100 czołgami Leopard 2A5 oraz sprawdzonymi na misji transporterami Rosomak, to nadal w wyposażeniu jednostek jest 500 wysłużonych czołgów T-72 (w kilku wersjach) oraz około 900 leciwych bojowych wozów piechoty (BWP-1). Modernizacja tego rodzaju wojsk ma się opierać głównie na przemyśle polskim, tak zdecydowało kilka lat temu MON. Efekty prac badawczo-rozwojowych można było oglądać podczas tegorocznego Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. Najwięcej czasu zwiedzający spędzili przy prototypach dwóch czołgów: Leopard 2 PL oraz PT-16.

Pierwszy pojazd to rezultat wartej 2,5 mld zł umowy na modernizację 128 czołgów Leopard 2A4. Polska Grupa Zbrojeniowa, która otrzymała zlecenie, realizuje je z pomocą koncernu Rheinmetall. Niemcy pomagają w budowie dwóch prototypów Leoparda 2 PL oraz kilku egzemplarzy przedseryjnych. Jednak przede wszystkim mają przekazać polskim spółkom: Bumarowi-Łabędy, Wojskowym Zakładom Motoryzacyjnym z Poznania oraz PCO z Warszawy wiedzę i technologię, aby samodzielnie mogły zmodernizować około 110 Leopardów 2A4 do standardu Leopard 2 PL.

W Kielcach można było zobaczyć, jak będą wyglądać czołgi. Choć tzw. pikselowe malowanie raczej nie zostanie w wersji produkcyjnej, to dzięki niemu maszyna prezentuje się dynamicznie i nowocześnie. Czym konkretnie Leopard 2 PL będzie się różnił od modelu 2A4? Lista jest bardzo długa, ale najważniejsze na niej są zmodernizowane przyrządy obserwacyjno-celownicze, stabilizacja armaty, napęd wieży oraz pancerz.

Oprócz spolonizowanego Leoparda można było oglądać konstrukcję o nazwie PT-16. Prototyp czołgu na kieleckie targi przywieźli specjaliści z należącej do PGZ spółki OBRUM Gliwice. Tomasz Kurczek, członek zarządu OBRUM-u, wyjaśnia, że PT-16 powstał na bazie czołgu T-72 i jest dowodem na to, jak dalece można unowocześnić te wysłużone maszyny. – Pakiet modernizacji objął trzy obszary. Pierwszy zakłada zwiększenie siły i skuteczności ognia, drugi polega na ulepszeniu systemów bezpieczeństwa, w tym pancerza, a trzeci dotyczy poprawy mobilności i manewrowości czołgu – mówi Tomasz Kurczek. – Aby osiągnąć te zamierzenia, wyposażyliśmy czołg w nowoczesną 120-mm armatę, która pozwala używać najnowszych typów amunicji przeciwpancernej, a także w kompozytowy pancerz. Ulepszono również zespół napędowy – dodaje.

Przedstawiciele Polskiej Grupy Zbrojeniowej podkreślali w Kielcach, że PT-16 to propozycja głównie na eksport do krajów, które mają w wyposażeniu maszyny z rodziny „T”. Z oferty może również skorzystać polska armia, jeśli zmieni plany wobec czołgów PT-91 Twardy oraz maszyn T-72 (obecnie MON nie zamierza ich modernizować).

Poza czołgami uwagę zwiedzających przykuły nowe wersje Rosomaka – rozpoznawcza, dowódcza oraz pomocy technicznej. Nie mniejszym zainteresowaniem cieszyły się wersja produkcyjna gąsienicowego Raka oraz najnowsza mutacja bojowego wozu piechoty Anders. Ten ostatni, nazwany uniwersalną modułową platformą gąsienicową, był prezentowany przez PGZ kilka lat temu. W tym roku pojazd pokazywano w Kielcach z wieżą Hitfist 30P i wyrzutniami pocisków Spike.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Jarosław Wiśniewski

dodaj komentarz

komentarze


„Delty” w komplecie
Nowe zdolności podniebnego strażnika
Oko na Bałtyk
Kosiniak-Kamysz: Priorytetem jest bezpieczeństwo
Tankowanie w przestworzach
Konflikt na Bliskim Wschodzie przybiera na sile
Ośmioro żołnierzy-lekkoatletów na podium halowych MP
Zawiszacy z kompletem Langust
Polscy żołnierze dobrze zorientowani
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Piekło „Pługa”
Saperzy z dronami
Polska i Szwecja dla bezpiecznego na Bałtyku
Trwa ewakuacja Polaków z Bliskiego Wschodu
Miliard złotych na bezpieczeństwo Małopolski
Siła współpracy
Szczątki rakiety znalezione na Lubelszczyźnie
Gdy woda czy kredki są wyjątkowym prezentem
Nie ma nudy
Zakochałam się w slalomie
Prezydenckie weto dla SAFE
Trójskok Belmy
Stalinowski wyrok śmierci na tysiącach Polaków
Nie stracić głowy w razie zagrożenia
Koniec olimpijskich zmagań
Zacięta walka o medale pod siatką
Polska i Szwecja razem dla bezpieczeństwa
Polska będzie zbrojna!
Opowieść o partnerstwie wojskowym Polski i USA
Cyberatak na szpital. Do akcji ruszyli terytorialsi
Dron odkryty w kopalni. Na miejscu działają służby
Together on the Front Line and Beyond
Gala MMA coraz bliżej
Zginęli, bo walczyli o wolną Polskę
PFM bez tajemnic
ORP „Wodnik” zimową porą
Polska w NATO: od aspiranta do filaru wschodniej flanki
Nowy system w miejsce AWACS-ów
Nasz jedyny
W poszukiwaniu wyzwań
Gen. Rozwadowski – wizjoner i zwycięzca wymazany z pamięci
Szlify pod lodem
Prosta droga do wojska
Podium po czterech wyścigach na lodzie
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Wojsko ewakuuje Polaków z Bliskiego Wschodu
Wojna USA i Izraela z Iranem. Walki powietrzne i incydenty na morzu
Bułgarzy patrzą na Wizjery
System San z koreańskimi elementami
Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni przeszedł certyfikację
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Cel: Podwoić moc
Pentagon nad Wisłą? MON ma inny pomysł.
Strzelnice wojskowe: reaktywacja
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Łask z amerykańską akredytacją
Dezinformacja: element wojny XXI wieku
Premier: będziemy realizować SAFE mimo weta
Marynarze generała Franciszka Kleeberga
Iran grozi „otwarciem wielkich bram ognia”
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
W Waszyngtonie upamiętniono sierż. Ollisa
Przecieranie szlaków

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO