moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Stoltenberg na Forum Ekspertów: Nie chcemy nowej zimnej wojny

NATO nie szuka konfrontacji, nie chcemy nowej zimnej wojny. Chcemy dialogu z Rosją, bo jest ona częścią światowego bezpieczeństwa – deklarował Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO, podczas Forum Ekspertów Szczytu Warszawskiego. – Zagrożeniem dla bezpieczeństwa nie są kraje i narody, ale polityka siły – dodał prezydent Andrzej Duda.

Prezydent Polski Andrzej Duda oraz sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zainaugurowali ekspercką konferencję Warsaw Summit Experts Forum, towarzyszącą szczytowi Sojuszu.

– Liczę, że na warszawskim szczycie dowiedziemy, iż wspólnota transatlantycka jest silniejsza niż kiedykolwiek wcześniej – podkreślał zwierzchnik Sił Zbrojnych RP, że to spotkanie jest wydarzeniem historycznym. Jego zdaniem NATO „dowiedzie, że jest silnym i wiarygodnym sojuszem na rzecz pokoju i obrony”. Prezydent przypomniał, że jest to podstawowa funkcja Sojuszu. – 25 lat po zakończeniu zimnej wojny powracamy do tego przesłania wyrażonego przez pierwszego sekretarza generalnego NATO – stwierdził.

Podobne tezy znalazły się w wystąpieniu sekretarza generalnego Sojuszu. – NATO nie szuka konfrontacji, nie chcemy nowej zimnej wojny. Ona przeszła do historii i niech tam pozostanie – mówił Jens Stoltenberg. – Chcemy konstruktywnego dialogu z Rosją, bo jest naszym największym sąsiadem i integralną częścią światowego bezpieczeństwa – deklarował.

Andrzej Duda zaznaczył, że dziś zagrożeniem dla bezpieczeństwa „nie są kraje i narody, ale polityka siły, która nie liczy się z normami prawa międzynarodowego”. – Bezpieczeństwo jest niepodzielne. Sprzeciwiamy się regionalizacji bezpieczeństwa i jego reglamentacji na poszczególne flanki – mówił zwierzchnik sił zbrojnych. – Potrzebujemy braterstwa nie tylko broni, lecz także braterstwa wizji, wartości, zasad – dodał.

Jens Stoltenberg zapowiedział, że NATO chce przekształcić brygadę rumuńską w brygadę międzynarodową i w ten sposób wzmocnić swoją flankę południową. I zaznaczył: – Atak na któregokolwiek sojusznika spotka się z odpowiedzią całego NATO.

Obaj politycy podkreślali konieczność utrzymania polityki otwartych drzwi do NATO i mówili o pogłębianiu relacji sojuszu z Gruzją, Mołdawią i Ukrainą. – Przyjęcie Czarnogóry do NATO to kolejny krok stabilizujący Bałkany i pozytywny przykład dla innych. Jesteśmy gotowi przyjąć te państwa, które spełnią warunki Sojuszu – stwierdził Andrzej Duda.

Prezydent RP i sekretarz generalny NATO mówili też o konieczności współpracy Sojuszu z Unią Europejską. – Mamy wspólne wartości, interesy oraz stoimy wobec wspólnych zagrożeń – wymieniał powody Jens Stoltenberg. – Sojusz chce wspierać swoich partnerów, dlatego jednym z głównych celów szczytu w Warszawie jest projekcja stabilności poza granice NATO: do północnej Afryki i na Bliski Wschód – uzupełnił.

Na forum ekspertów wystąpiła także Madeleine Albright, była amerykańska sekretarz stanu. Kilka lat temu była członkiem grupy, która opracowała „mapę drogową” dla NATO. Podkreśliła, że także dziś NATO musi mieć strategię na najbliższą przyszłość. – To wyzwanie, ponieważ globalne zagrożenia zmuszają nas do jej nieustannej modyfikacji – tłumaczyła.

Madeleine Albright mówiła o NATO jako o wspólnocie wartości. – Przyszłość NATO zależy od naszej jedności – podkreśliła. – Trzeba przejść od wzmacniania bezpieczeństwa do odstraszania, aby Rosja zauważyła naszą determinację – zaznaczyła, wspominając, że są różne możliwości współpracy z Moskwą.

Tematem wystąpienia ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego było zachowanie pokoju we współczesnym świecie. – Wymaga to od nas inicjatywy i odważnych decyzji – stwierdził szef polskiej dyplomacji. – Bezpieczeństwo stało się dziś hybrydowe, podobnie jak zagrożenia. Aby odstraszyć agresora, konieczna jest solidarność wszystkich członków – zwrócił uwagę.

Warsaw Summit Experts Forum zorganizowały Polski Instytut Spraw Międzynarodowych i GLOBSEC.

Film: NATO

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: NATO, Andrzej Hrechorowicz/ KPRP

dodaj komentarz

komentarze


Charge of Dragon
 
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
Zmiany w dodatkach stażowych
Na straży wschodniej flanki NATO
Sandhurst: końcowe odliczanie
Front przy biurku
Kolejne FlyEle dla wojska
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
SOR w Legionowie
Kadisz za bohaterów
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Barwy walki
Wojna w świętym mieście, epilog
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
25 lat w NATO – serwis specjalny
Wojna w świętym mieście, część druga
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Pod skrzydłami Kormoranów
Wojna na detale
Przygotowania czas zacząć
Sprawa katyńska à la española
Gunner, nie runner
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
Święto stołecznego garnizonu
Szpej na miarę potrzeb
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ramię w ramię z aliantami
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
NATO na północnym szlaku
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Strażacy ruszają do akcji
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
W Italii, za wolność waszą i naszą
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
NATO on Northern Track
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Zachować właściwą kolejność działań
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Wojna w Ukrainie oczami medyków

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO