moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Sojusz musi potwierdzić zasadę niepodzielności swojego bezpieczeństwa

Ekscelencje,
Dostojni Goście,
 
Jestem dumny z tego, że Warszawa – miasto, które reprezentuje żywotność i kreatywność polskiego narodu, ale które jest także symbolem skomplikowanej historii mojej ojczyzny, gości nas w tym bardzo ważnym momencie dla Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Od zakończenia zimnej wojny przeszliśmy długą drogę, zapewniając pokój i stabilność w ramach naszej transatlantyckiej wspólnoty. Odnieśliśmy sukces, ponieważ głęboko wierzymy, że każdy naród ma prawo cieszyć się korzyściami płynącymi z demokracji, wolności i wzrostu gospodarczego, w oparciu o prawo międzynarodowe i wzajemny szacunek. Dziś te wartości są po raz kolejny osłabiane przez zagrożenia i wyzwania. Niektórych z nich Europa nie doświadczała od dziesięcioleci.

Jesteśmy świadkami polityki agresji i notorycznego braku poszanowania dla prawa międzynarodowego, wewnętrznej suwerenności i integralności terytorialnej. Mamy do czynienia z niestabilnością, a także nowymi falami zagrożeń, takimi jak terroryzm i wojna hybrydowa. Te wyzwania wpływają na obywateli wszystkich państw członkowskich. Dziś nasze społeczeństwa oczekują, że będziemy wypełniać nasze zobowiązania. Dlatego właśnie szczyt musi przynieść stabilność w czasach niepewności, zamanifestować naszą jedność w czasach podziału, a także zapewnić bezpieczeństwo w czasach zagrożeń. Po to, aby sprostać tym oczekiwaniom, Sojusz musi raz jeszcze skupić się na swoim zasadniczym zadaniu, czyli na kolektywnej obronie.

Musimy pozostać zjednoczeni i demonstrować solidarność, jednocześnie dostosowując się do długofalowych zmian w sferze bezpieczeństwa. Odnieśliśmy sukces. Udało się wykonać pierwszy krok w tym kierunku dwa lata temu w Walii. Przyjęto wówczas Plan Działań na rzecz Gotowości, by zwiększyć nasz potencjał reagowania. Dziś musimy znaleźć właściwą odpowiedź na obecną sytuację. Odpowiedź ta musi być oparta na przekonaniu, że zapewnienie bezpieczeństwa sojusznikom to nie jednorazowy akt, lecz ciągły proces.

Dziś musimy uczynić kolejny krok, ustanawiając wielonarodową, wzmocnioną, wysuniętą obecność w celu umocnienia obrony i zdolności odstraszania na wschodniej flance NATO. Sojusz musi być w stanie w pełni potwierdzić zasadę niepodzielności swojego bezpieczeństwa.

Jeżeli chodzi o południowy wymiar Sojuszu, to potrzebujemy spójnej strategii, która pozwoli nam skutecznie stawiać czoło kolejnym zagrożeniom. Stabilność regionu euroatlantyckiego jest zależna od bezpieczeństwa również poza jego granicami. Dotrzymując swoich zobowiązań na rzecz obronności, musimy jednocześnie pogłębiać współpracę z wszystkimi naszymi partnerami, zarówno w naszym wschodnim, jak i południowym sąsiedztwie, poprzez wspieranie ich zdolności obronnych. NATO powinno utrzymać politykę otwartych drzwi i cieszę się, że premier Czarnogóry jest tu dziś z nami.

Jednak musimy pamiętać, że zagrożeniem dla naszego wspólnego bezpieczeństwa nie jest konkretne państwo, czy naród, ale polityka agresji i braku poszanowania dla ludzkiej godności.

Nie otaczają nas wrogowie. Otaczają nas wyzwania. Musimy podejmować je nie tylko poprzez obronę i odstraszanie, lecz również poprzez dialog. Dlatego też pozostajemy gotowi do dialogu z każdym, kto podziela naszą postawę. Zarazem zdecydowanie opowiadamy się po stronie naszych wartości w przekonaniu, że dialog nie może narażać na szwank ani pokoju, ani zasad prawa międzynarodowego.

Szanowni Koledzy,

Dzisiaj jako przywódcy demokratycznych państw ponosimy szczególną odpowiedzialność wobec naszych obywateli. Odpowiedzialność, aby upewnić się, że ludzie będą mogli czuć się bezpiecznie, cieszyć dobrobytem, żyć w pokoju. Jestem głęboko przekonany, że wysiłki podjęte przez nas w najbliższych dwóch dniach zaowocują decyzjami niezbędnymi do realizacji tego zobowiązania.

Chciałbym podziękować Panu, Panie Sekretarzu Generalny NATO, drogi Jensie, oraz całemu zespołowi NATO, za przywództwo i determinację podczas przygotowań do naszego spotkania.

Chciałbym życzyć nam wszystkim owocnego i znaczącego szczytu!

Dziękuję bardzo.
 
Źródło: www.prezydent.pl

Andrzej Duda , prezydent Rzeczpospolitej Polskiej

dodaj komentarz

komentarze


Cień atomowej zagłady
 
Układ nerwowy Mieczników
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
„Ryś” z laserem
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Grand Quadriga ‘24”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Broń Hitlera w rękach AK
Więcej hełmów dla żołnierzy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ameryka daje wsparcie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Pytania o europejską tarczę
Nowe zadania szefa SKW
„Pierwsza Drużyna” na start
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
They Will Check The Training Results in Combat
Wioślarze i triatlonistka na podium
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
By Polska była bezpieczna
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Wszystkie misje AWACS-a
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Polska wiktoria na Monte Cassino
Wojna w świętym mieście, epilog
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Pływacy i maratończycy na medal
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Bohater odtrącony
Na straży nieba
Śladami ojca
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Po śladach polskich bohaterów
Krwawa noc pośród puszczy
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Abramsy w pętli
Zawsze gotowi do pomocy
NATO on Northern Track
Flota Bayraktarów w komplecie
Mobilne dowodzenie
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Serwis K9 w Polsce
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Polki pobiegły po srebro!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO