moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Warszawa i NATO gotowe do szczytu

NATO udowodni w Warszawie, że zasada „jeden za wszystkich, wszyscy za jednego” nadal obowiązuje – mówił prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z Jensem Stoltenbergiem, sekretarzem generalnym Sojuszu Północnoatlantyckiego. W piątek rozpoczynają się obrady największego w historii szczytu NATO.


Szef Sojuszu przyleciał dziś do Warszawy wczesnym popołudniem. Jutro i w sobotę Jens Stoltenberg będzie przewodniczył obradom szczytu NATO, który odbędzie się na terenie Stadionu PGE Narodowy. W spotkaniu weźmie udział ponad 2 tys. gości – 58 delegacji z całego świata, w tym 28 z państw Sojuszu oraz 26 z krajów stowarzyszonych. Będą też przedstawiciele Kwatery Głównej NATO, Banku Światowego, Organizacji Narodów Zjednoczonych i Unii Europejskiej.

– Warszawa pamięta liczne konflikty, ale jest też symbolem wolności. Decyzje, które tutaj podejmiemy, uczynią nas jeszcze mocniejszym sojuszem – mówił dziś Jens Stoltenberg, który na początku swojej wizyty spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą. Politycy rozmawiali m.in. o przygotowaniach do szczytu i jego agendzie. W spotkaniu wzięli udział także Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej, Witold Waszczykowski, minister spraw zagranicznych, Paweł Soloch, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego oraz prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

– Od początku swego istnienia NATO ma jedno zadanie: obronę sojuszniczego terytorium bez podziału na strefy mniej i bardziej bezpieczne – powiedział Andrzej Duda. Zdaniem prezydenta, decyzje o ustanowieniu wysuniętej obecności NATO na wschodniej flance Sojuszu są przełomowe w jego historii i potwierdzą jedność i solidarność organizacji. – Pokażemy, że zasada „jeden za wszystkich, wszyscy za jednego” nadal obowiązuje – dodał.

Andrzej Duda i Jens Stoltenberg powtórzyli, że zarówno samo NATO, jak i decyzje, jakie mają zapaść na szczycie w Warszawie, mają charakter defensywny. Nie ukrywali jednak, że pakiet rozwiązań, o którym będą rozmawiali uczestnicy szczytu, powstał w odpowiedzi na agresywną politykę Rosji. – Sojusz zawsze był tym, który dbał o pokój. Nawet w najtrudniejszych czasach, kiedy trwała zimna wojna, wzmacniał się po to, aby nigdy nie doszło do wojny i swoje zadanie zrealizował – mówił prezydent Andrzej Duda. Zaznaczył, że NATO nigdy nie było agresorem czy okupantem. – Będzie wprawdzie przez najbliższe dwa dni „okupowało” stadion narodowy, ale to zupełnie inna historia – żartował prezydent.


Jens Stoltenberg zapewniał, że choć współpraca wojskowa z Rosją została zawieszona po wybuchu konfliktu na Ukrainie, to nadal prowadzony jest dialog polityczny. Nie wykluczył także powrotu do partnerskich relacji, ale pod warunkiem, że Moskwa zaprzestanie działań destabilizujących sytuację na Ukrainie i zacznie przestrzegać zapisów tzw. porozumień mińskich. – Musimy poruszać się krok po kroku. W tej chwili koncentrujemy się na spotkaniu w przyszłym tygodniu na poziomie ambasadorów. Potem ocenimy, czy jesteśmy gotowi na spotkania na wyższym szczeblu – zapowiedział sekretarz generalny NATO.

Szczyt NATO w Warszawie potrwa do soboty. Głównym punktem obrad będzie kwestia ustanowienia stałej, wysuniętej obecności wojsk NATO na wschodniej flance. Dla wzmocnienia potencjału odstraszania Sojusz wyśle na początku przyszłego roku do Polski, Litwy, Estonii i Łotwy cztery bojowe grupy batalionowe (1000–1200 żołnierzy każda). Będą to międzynarodowe oddziały, które mają stacjonować w systemie rotacyjnym na wschodniej flance. Do ich sformowania zgłosiły się cztery tzw. państwa ramowe – Stany Zjednoczone, Niemcy, Wielka Brytania i Kanada. Za stworzenie „polskiej” grupy będzie odpowiadała US Army. Potwierdził to dzisiaj w radiowej „Trójce” Paweł Soloch, szef BBN.

Poza tym przywódcy państw NATO będą rozmawiać w Warszawie m.in. o zabezpieczeniu południowej flanki NATO w obliczu niestabilnej sytuacji na Bliskim Wschodzie i w Północnej Afryce, o pakiecie propozycji współpracy z Ukrainą oraz przebiegu misji „Resolute Support” w Afganistanie.

Maciej Chilczuk

autor zdjęć: Andrzej Hrechorowicz / KPRP

dodaj komentarz

komentarze


Morze Czarne pod rakietowym parasolem
 
Kolejne FlyEle dla wojska
Wojna w świętym mieście, epilog
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Zachować właściwą kolejność działań
Ramię w ramię z aliantami
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Święto stołecznego garnizonu
NATO na północnym szlaku
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Pod skrzydłami Kormoranów
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Kadisz za bohaterów
Barwy walki
W Italii, za wolność waszą i naszą
Szpej na miarę potrzeb
25 lat w NATO – serwis specjalny
Przygotowania czas zacząć
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Wojna w świętym mieście, część druga
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Gunner, nie runner
Strażacy ruszają do akcji
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Charge of Dragon
Sprawa katyńska à la española
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Wojna w świętym mieście, część trzecia
NATO on Northern Track
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Wojna na detale
Na straży wschodniej flanki NATO
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Front przy biurku
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
Zmiany w dodatkach stażowych
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
SOR w Legionowie
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Sandhurst: końcowe odliczanie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO