moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zmiany w rekompensatach dla rezerwistów

Rezerwiści – przedsiębiorcy za udział w szkoleniu wojskowym będą dostawać świadczenie wyliczane na podstawie dochodu z poprzedniego roku. Do tej pory ustalano je wykorzystując dane z miesiąca poprzedzającego manewry, co nie zawsze rekompensowało ćwiczącym utracone zarobki. MON przygotowało już założenia projektu, który wprowadzi korzystniejsze przepisy.

Zasady wypłacania rekompensat dla żołnierzy rezerwy odbywających wojskowe ćwiczenia określa ustawa o powszechnym obowiązku obrony RP oraz rozporządzenie rządu ze stycznia ubiegłego roku. – Zgodnie z nimi, jeśli rezerwista wezwany na ćwiczenia nie otrzyma za ten czas wynagrodzenia z pracy, przysługuje mu świadczenie pieniężne, które ma zrekompensować utracone zarobki – mówi płk Dariusz Tyszka, szef Oddziału Planowania Uzupełnień Mobilizacyjnych i Wojennych w Sztabie Generalnym WP.

Urzędom brakuje informacji

Zgodnie z przepisami pieniądze są wypłacane za każdy dzień ćwiczeń – od chwili stawienia się żołnierza w jednostce aż do dnia zwolnienia. Świadczenie jest naliczane na podstawie miesięcznych dochodów osoby wezwanej przez armię. W przypadku zatrudnionych na podstawie umowy o pracę lub mianowania wysokość dochodu ustala pracodawca. Kwotę miesięcznego wynagrodzenia dzieli się wówczas przez 21 i mnoży przez liczbę dni ćwiczeń, w których rezerwista wziął udział.

Podobnie powinien być obliczany dochód rezerwistów, którzy na co dzień prowadzą działalność gospodarczą. Zaświadczenie o wysokości dochodu za miesiąc poprzedzający ćwiczenia rezerwista ma uzyskać w urzędzie skarbowym. Tyle teoria. Praktyka jednak pokazała, że takie przepisy w wypadku rezerwistów – przedsiębiorców trudno wprowadzić w życie. Działalność gospodarcza objęta jest bowiem rocznym, a nie miesięcznym rozliczeniem. Oznacza to, że przedsiębiorca nie ma obowiązku składania comiesięcznych deklaracji o dochodzie i urząd skarbowy nie wie, jaki dochód uzyskał w danym miesiącu. – Nie oznacza to jednak, że tacy rezerwiści nie otrzymywali w ogóle pieniędzy. Gdy brakowało zaświadczeń z urzędów skarbowych o miesięcznym dochodzie, stosowany był inny przepis rozporządzenia. Mówi on, że w razie niemożności ustalenia wysokości dochodu, świadczenie rekompensujące wylicza się na podstawie minimalnego wynagrodzenie za pracę – wyjaśnia płk Tyszka.

Korzystniejsze zasady

MON uznało, że część wezwanych na ćwiczenia przedsiębiorców mogła na takim rozwiązaniu tracić, ponieważ ich dochody nie są na takim samym poziomie w każdym miesiącu. Świadczenie obliczone według najniższej krajowej nie zawsze było więc adekwatne do rzeczywistych, utraconych w czasie ćwiczeń zarobków. Dlatego resort obrony przygotował zmiany w przepisach do rozporządzenia Rady Ministrów. Zgodnie z nimi podstawą do wyliczenia świadczenia będzie dochód uzyskany przez przedsiębiorcę w ostatnim roku podatkowym. Kwota ta będzie dzielona przez 252 (dni robocze w ciągu roku), następnie mnożona przez liczbę dni, w których trwały ćwiczenia. Dzięki temu świadczenie będzie odzwierciedlać średnie zyski danego przedsiębiorcy i rekompensować stratę, jaką mógł ponieść odbywając ćwiczenia wojskowe.

Projekt jest w trakcie uzgodnień międzyresortowych.

O wypłatę rekompensaty rezerwista może się starać po zakończeniu ćwiczeń. Aby otrzymać pieniądze, musi złożyć wniosek o ustalenie i wypłatę świadczenia rekompensującego do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta właściwego ze względu na miejsce pobytu stałego lub czasowego, który trwa ponad trzy miesiące. Pieniądze są wypłacane w ciągu siedmiu dni.

Paulina Glińska

autor zdjęć: por. Rafał Nowak

dodaj komentarz

komentarze

~AS
1467706680
Pytanie na rozmowie kwalifikacyjnej - Czy należy Pan do OT, a po twierdzącej odpowiedzi należy oczekiwać słów - w takim razie dziękujemy, skontaktujemy się z Panem. OT tylko dla samozatrudnionych.
B2-A0-E5-22

Ostrożnie! Czołgi na drodze
 
Priorytety dla armii
Zimowy sprawdzian podchorążych
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Abramsy pod dobrą opieką
Nowy szef CWCR
Wojna o porządek świata
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Wojenny bohater na szubienicy
Którą drogą do armii?
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Air Show ’25 – do zobaczenia
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Lista trupich główek
Offset dla „Wisły”
Polska przystań brytyjskich jeńców
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Nowoczesna łączność dla armii
Będzie za co kupić koreańską broń
Palmiry – miejsce kaźni
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Zachód przeciwko „korsarzom”
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Wielki test w West Point coraz bliżej
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Leopardy jadą na poligon
Podwójny Półmaraton Komandosa
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Zamiana po włosku
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Bruksela przed szczytem
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Dobrowolsi – czas start!
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Tajna misja polskiej agentki
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Mocny sygnał od NATO
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Telefon zaufania dla żołnierzy
Kleszcze dla wojska
Po Hucie Pieniackiej nie został ślad
Eurofightery znowu w Polsce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO