moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Tragiczny wypadek w drodze z ćwiczeń

Jedna osoba nie żyje, druga została ranna w wypadku, do którego doszło w nocy pobliżu Świętoszowa. Auto osobowe zderzyło się z amerykańskim pojazdem wojskowym wracającym z ćwiczeń na pobliskim poligonie. Sprawę bada prokuratura w Bolesławcu. Kondolencje rodzinie ofiar złożył generał Frederick „Ben” Hodges, który obserwuje manewry „Anakonda”.


Do zdarzenia doszło przed północą w okolicach Świętoszowa na Dolnym Śląsku. – Ze wstępnych ustaleń policji wynika, że w amerykańską ciężarówkę włączającą się do ruchu na drodze A-18, wjechał cywilny samochód – mówi ppłk Marek Pietrzak, szef Centrum Prasowego Ćwiczeń Anakonda-16.

Ciężarówka, która brała udział w wypadku jechała w konwoju logistycznym, wracającym z ćwiczeń „Anakonda-16”. Auto osobowe zostało doszczętnie zniszczone. Jego pasażer nie żyje, kierowca w stanie ciężkim został przetransportowany do szpitala w Bolesławcu. Sprawę bada prokuratura, i to ona zdecyduje w jakim zakresie włączy w nią Żandarmeria Wojskowa.

Generał Frederick „Ben” Hodges, dowódca sił lądowych USA w Europie, który obserwuje manewry wojsk w Chełmnie, złożył kondolencje rodzinie ofiary. – Jesteśmy myślami przy was – powiedział dowódca. Wyrazy współczucia przekazali też gen. broni Marek Tomaszycki, dowódca operacyjny i kierownik ćwiczeń oraz gen. broni Mirosław Różański, dowódca generalny.

Generał Hodges zapewnił też, że wojsko dokłada wszelkich starań, by „minimalizować ryzyko wypadków” podczas manewrów. – Wiem, że właściwe polskie organy prowadzą dochodzenie. Bezpieczeństwo w czasie ćwiczeń jest jedną z najważniejszych rzeczy – dodał gen. Hodges.

W ćwiczeniach „Anakonda-16” bierze udział 31 tysięcy żołnierzy z 24 krajów. Manewry potrwają do 17 czerwca.

Ewa Korsak

autor zdjęć: 100th Mobile Public Affairs Detachment US Army

dodaj komentarz

komentarze


Obywatele chcą być wGotowości
Najlepsze projekty dronów nagrodzone przez MON
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Amunicja od Grupy WB
Cel: zniszczyć infrastrukturę wroga w górskim terenie
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Mundurowi z benefitami
Satelita MikroSAR nadaje
Jaśminowe szkolenia na AWL-u
W ochronie granicy
Najlepsi w XXII Maratonie Komandosa
Szwedzi w pętli
Premier ogłasza podwyższony stopień alarmowy
Gdy ucichnie artyleria
Niemieckie wsparcie z powietrza
Pływacy i panczeniści w świetnej formie
Wszystkie Kormorany na wodzie
Najmłodszy żołnierz generała Andersa
Militarne Schengen
Plan na WAM
Sukces bezzałogowego skrzydłowego
Pomagaj, nie wahaj się, bądź w gotowości
Śnieżnik gotowy na Groty
Nowe Warmate dla wojska
Holenderska misja na polskim niebie
Święto sportowców w mundurach
Bóg wojny wyłonił najlepszych artylerzystów
F-35 z Norwegii znowu w Polsce
Sejm za Bezpiecznym Bałtykiem
Wojskowa łączność w Kosmosie
Trałowce do remontu
Smak służby
Formoza – 50 lat morskich komandosów
Polska i Francja na rzecz bezpieczeństwa Europy
Najdłuższa noc
Rosja usuwa polskie symbole z cmentarza w Katyniu
Nowe zdolności sił zbrojnych
Rządy Polski i Niemiec wyznaczają kierunki współpracy
Kalorie to nie wszystko
Ile powołań do wojska w 2026 roku?
Dzień wart stu lat
Nowe zasady dla kobiet w armii
Kadłub ORP „Wicher” w drodze do stoczni
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
Gala Boksu na Bemowie
Sportowcy podsumowali 2025 rok
Zawiszacy przywitali pierwsze Borsuki
Pancerniacy jadą na misję
Świąteczne spotkanie w PKW Turcja
Szeremeta niepokonana na ringu w Budapeszcie
„Albatros” na elitarnych manewrach NATO
Wojsko ma swojego satelitę!
Polskie MiG-i dla Ukrainy?
Combat 56 u terytorialsów
Operacja „Szpej” nigdy się nie skończy
Kontrakt na ratowanie życia
Norweska broń będzie produkowana w Polsce
Pierwsze spojrzenie z polskiego satelity
Niebo pod osłoną
Szef MON-u podsumował rok działania ustawy o obronie cywilnej
Polski „Wiking” dla Danii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO