moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Stoltenberg: NATO będzie broniło swoich granic

Podczas 17 lat obecności w NATO Polska ewoluowała z pozycji „nowego członka” do lidera Sojuszu – przekonywał Jens Stoltenberg w swoim wystąpieniu na Uniwersytecie Warszawskim. Sekretarz generalny NATO gościł w Polsce z dwudniową wizytą. To element ostatnich przygotowań przed szczytem Sojuszu, który odbędzie się na początku lipca w Warszawie.

We wtorek Jens Stoltenberg wygłosił w bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego wykład pt. „Szczyt NATO w Warszawie – końcowe odliczanie”. W swoim wystąpieniu przedstawił podstawowe kwestie, nad którymi będą obradować przywódcy Paktu Północnoatlantyckiego, oraz zarysował wizję NATO, jaka ma się wyłonić po decyzjach podjętych w Warszawie.

Wyzwania na szczyt w lipcu

– Przy budowie zdolności NATO nie chodzi o przewidywanie przyszłości. Analitycy nie byli przecież w stanie przewidzieć takich wydarzeń, jak zburzenie muru berlińskiego czy wybuch Arabskiej Wiosny. Moim celem jest przygotowanie struktur w taki sposób, by były w stanie szybko dostosować się do warunków, których dzisiaj jeszcze nie znamy – mówił szef NATO. Jego zdaniem, na warszawskim szczycie najważniejsze będzie opracowanie kompleksowej reakcji Sojuszu na dwa najpoważniejsze obecnie wyzwania: agresywną politykę Rosji oraz konflikty zbrojne w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie.

Nielegalna aneksja Krymu, walki we wschodniej Ukrainie oraz znaczące zwiększenie zbrojeń to działania Rosji, które kładą się cieniem na dwustronnych relacjach. – Musimy przekonać Moskwę, że warto wrócić do dialogu, bo w długiej perspektywie jest on dla Rosji bardziej opłacalny niż konfrontacja z NATO – zaznaczył Stoltenberg. Sojusz nie chce eskalacji konfliktu i powrotu do wyścigu zbrojeń, ale, jak zapewnił szef NATO, musi dać wyraźny sygnał, że będzie bronić swoich granic.

W Afryce i na Bliskim Wschodzie organizacje takie jak ISIS wykorzystują z kolei słabość lokalnych państw, by szerzyć terror, co wywołało kryzys migracyjny. Zdaniem szefa NATO, Sojusz musi odpowiedzieć na te działania, tym bardziej że coraz częściej są one widoczne także „na naszych ulicach”, jak stwierdził. – Rozwój gospodarczy i dobrobyt są najlepszą bronią przeciwko terroryzmowi. Dlatego chcemy, podobnie jak w Iraku czy Afganistanie, pomóc lokalnym władzom w odzyskaniu kontroli nad terytorium oraz w organizacji życia – mówił Jens Stoltenberg, przywołując przykład interwencji w Libii, która dobitnie pokazała, że „nie wystarczy wygrać wojny, trzeba jeszcze wygrać pokój”.

Na szczycie w lipcu odbędzie się także spotkanie z przedstawicielami Ukrainy, Gruzji i Mołdawii. Sojusz, realizując politykę budowania stabilności także poza swoimi granicami, przedstawi tym krajom nowe propozycje współpracy. Również relacje z Unią Europejską wymagają korekty, tak by wypracować skuteczniejszy model reagowania na zagrożenia migracyjne, społeczne i cybernetyczne.

Polska kluczowym członkiem

Jak wyliczał szef Sojuszu, NATO zrobiło już wiele, by zwiększyć swoje możliwości. Trzykrotnie – do 40 tys. żołnierzy – zostały powiększone siły szybkiego reagowania. Znacznie zwiększono liczbę wspólnych, międzynarodowych ćwiczeń. W kilku państwach wschodniej Europy utworzono jednostki NFIU (NATO Force Integration Units), a w Rumunii uruchomiono bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą instalację zaczęto budować także w Polsce. Na tym jednak nie koniec. – Dopracowujemy szczegóły rozmieszczenia na wschodniej flance czterech batalionów sił NATO. To element ciągłej, rotacyjnej obecności naszych wojsk – mówił sekretarz generalny.

Podkreślał, że Polska jest kluczowym krajem dla budowy nowych zdolności Sojuszu. – Często przywołuję wasz kraj jako przykład tego, co można zrobić mimo ograniczeń budżetowych – mówił Stoltenberg. Zdaniem szefa NATO, w ciągu 17 lat członkostwa Polska wykazała swoją wiarygodność i stała się jednym z liderów Sojuszu. Idąc wzorem Polski, pozostałe państwa członkowskie muszą przyjąć do wiadomości, że na obronność trzeba wydawać więcej i efektywniej. – To podstawa jedności Sojuszu, która jest naszą największą wartością. Jeżeli NATO pozostanie silne i zjednoczone, to nie będzie musiało wygrywać wojen, będzie im zapobiegać – powiedział szef NATO.

Jens Stoltenberg funkcję sekretarza generalnego NATO pełni od 1 października 2014 roku. Na stanowisku zastąpił Duńczyka Andersa Fogha Rasmussena. Wcześniej m.in. był dwukrotnie premierem Norwegii. Szef NATO często podkreśla silne więzi, jakie łączą go z Polską. Jego dziadek w czasie II wojny światowej był jeńcem niemieckiego oflagu w Ostrzeszowie. W okresie PRL-u Emil Stoltenberg współpracował z Solidarnością i aktywnie wspierał integrację Polski z NATO i Unią Europejską. – Moja sympatia do Polski była powodem, dla którego ze swoją pierwszą wizytą jako szef NATO udałem się właśnie do Warszawy – powiedział Stoltenberg.

Warszawski wykład sekretarza generalnego NATO zorganizowały Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz Polski Instytut Spraw Międzynarodowych.

Maciej Chilczuk

autor zdjęć: NATO

dodaj komentarz

komentarze


Polskie wyrzutnie Wisły
 
Niemiec z Goździkiem
Jakie zmiany w zakwaterowaniu?
Logistycy wspierają żołnierzy na wschodzie Polski
Marynarze spoczęli w Kwaterze Pamięci
„Globstate ‘21”, czyli wyzwania dla sił zbrojnych
F-16 lecą na Litwę
Tarcza Polski coraz bliżej. Umowy w sprawie „Wisły” i „Narwi”
Hybrydowa agresja ze Wschodu
Legioniści wkraczają do Warszawy
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
Żołnierz ranny na granicy
Nowy stopień w siłach zbrojnych
Nastał dzień krwi i chwały…
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Pentagon: oko na Chiny, Europa z tyłu głowy
Szer. Alicja Tchórz i szer. Radosław Kawęcki mistrzami Europy!
Harduny dla strażaków?
„Tumak ’21” na finiszu
W Łodzi szkolą medyków zgodnie z wytycznymi NATO
Nocny szturm na polską granicę
Kiedy słyszysz „Alpha Scramble”!
Bryza na południowej flance
Słowo jak odcisk palca
UE o wspólnym bezpieczeństwie
SOMA dla specjalsów
Na straży polskich rubieży
Course on Diplomacy
Zespół NATO na bojowo
W jedynym słusznym kierunku
W BBN o sytuacji na granicy
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
16 Dywizja przeprawiła się przez Narew
Wojskowa politechnika świętuje
Najlepszy Sportowiec Polski 2021 roku. Głosujmy na żołnierzy!
Wojsko, fotonika i rewolucja technologiczna
Mielec wraca do odrzutowców
Siedem medali zapaśników na wojskowym czempionacie
Kawaleria powietrzna w akcji, czyli skok na poligon
Cougary dla Wojska Polskiego
Marynarz najlepszy na trasie Maratonu Komandosa
Retro Liga, czyli rozgrywki z historią w tle
Afganistan. Czas wracać do domu
Dodatek specjalny za ochronę granicy
Zakupy dla wojska w nowym trybie?
Wciąż napięta sytuacja na granicy
Oczy na wschodnią flankę
11 medali dla wojskowych na czempionacie w boksie
Śladem „białych kurierów”
Siły NATO ćwiczą w Kłajpedzie
Mecz z mistrzem!
O Polskę walczyli u boku Napoleona
W Łazienkach Królewskich o obronie Tobruku
Orlik po raz dziesiąty
Podchorążowie na posterunku
Reforma administracji wojskowej
Niewybuch w gdyńskim porcie, nurkowie minerzy w akcji
Pułkownik Ciepliński w rękach UB
Dowódca generalny na granicy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO