moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Dzień biało-czerwony

Polska flaga obchodzi dzisiaj swoje święto. Dzień ten ma popularyzować wiedzę o naszych symbolach narodowych. Datę wybrano nieprzypadkowo – 2 maja 1945 roku polscy żołnierze zdobywający Berlin zatknęli biało-czerwoną na pruskiej kolumnie Zwycięstwa. Z tej okazji Polacy co roku wywieszają flagi na swoich domach i balkonach.


Tegoroczne obchody rozpoczęły się od podniesienia flagi przed Kancelarią Premiera i na wieży zegarowej Zamku Królewskiego w Warszawie, gdzie prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką rozdawali mieszkańcom symboliczne chorągiewki w biało-czerwonych barwach.

W południe nastąpiło również wciągnięcie flagi na maszt w Belwederze. – Cieszę się, bo ta biało-czerwona jest nasza. Jest wspólna, jest wszystkich tych, którzy mieszkają tu w Polsce. Jest wszystkich tych, którzy mieszkają poza granicami, a w sercach czują się Polakami – mówił Andrzej Duda. Podczas uroczystości prezydent wręczył odznaczenia osobom szczególnie zasłużonym w działalności na rzecz środowisk polonijnych, za krzewienie polskiej kultury i tradycji narodowych.Flagę państwową z rąk Zwierzchnika Sił Zbrojnych RP – w uznaniu wybitnych zasług i szczególnych osiągnięć w działalności polonijnej, społecznej, kulturalnej i gospodarczej – odebrali też przedstawiciele organizacji i instytucji, w tym dowódca 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego Poznań-Krzesiny oraz kierujący Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej i Obwodem Mazowieckim Związku Strzeleckiego Rzeczypospolitej.

Świętować z szacunkiem

Z kolei w Łazienkach Królewskich odbyły się koncerty, turnieje gier oraz pokazy jazdy konnej. Można też było obejrzeć kopię Konstytucji 3 maja, wypożyczoną z Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie.

Dzień Flagi obchodzili też sportowcy. Podczas czwartego Biegu Flagi uczestnicy pokonali 10 km po terenie Cytadeli Warszawskiej i Żoliborza. Także w innych miastach były organizowane rozmaite uroczystości i festyny.

– Zgodnie z prawem dziś każdy może używać flagi państwowej do podkreślenia znaczenia uroczystości czy świąt. Ważne, aby robił to godnie i z szacunkiem – zaznacza Andrzej Bebłowski, prezes Polskiego Towarzystwa Weksylologicznego, zajmującego się flagami.

Historyk podkreśla, że Dzień Flagi ma przypominać Polakom o pochodzeniu naszych narodowych barw oraz zachęcać do manifestowania przywiązania do nich przez wywieszanie flagi.

Dlaczego na jej święto przyjęto akurat tę datę? 2 maja 1945 roku polscy żołnierze z 7 baterii 1 Pułku Artylerii Lekkiej 1 Dywizji Kościuszkowskiej zatknęli biało-czerwoną flagę na pruskiej kolumnie Zwycięstwa Siegessäule w Berlinie. O tym właśnie wydarzeniu przypomina ustanowiony w 2004 roku Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

Wybór dnia jest związany także z okresem PRL-u. Wówczas to 2 maja zdejmowano flagi wywieszane dzień wcześniej z okazji Święta Pracy. – Chodziło o to, aby nie było ich widać podczas zniesionego przez komunistów święta uchwalenia Konstytucji 3 maja – mówi Andrzej Bebłowski.

Tarcza herbowa

Źródłem naszych barw narodowych jest herb Królestwa Polskiego. – Biel pochodzi od Orła Białego, a czerwień od tła tarczy herbowej – wymienia prezes Polskiego Towarzystwa Weksylologicznego.

Te kolory jako barwy narodowe pojawiły się po raz pierwszy w 1792 roku z okazji pierwszej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Podczas patriotycznych manifestacji panie występowały w białych sukniach przepasanych czerwoną wstęgą, a panowie z biało-czerwonymi szarfami.

Oficjalnie biel i czerwień stały się barwami polskiej kokardy narodowej w 1831 roku. Zdecydował o tym Sejm z czasu powstania listopadowego. Z kolei barwy polskiej flagi narodowej uchwalił w 1919 roku Sejm II Rzeczypospolitej. Wtedy za barwy narodowe uznano: „kolory biały i czerwony w podłużnych pasach, równoległych, z których górny to biały, dolny zaś jest czerwony”.


Obecnie kwestie polskich barw reguluje ustawa z 31 stycznia 1980 roku o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej. Mówi ona, że barwami narodowymi są kolory biały i czerwony ułożone w dwóch poziomych równoległych pasach tej samej szerokości, z których górny jest koloru białego, a dolny czerwonego.

Co ciekawe, Polska ma też drugą flagę państwową, na której dodatkowo widnieje na białym prostokącie polski orzeł. Początkowo powstała ona jako bandera statków handlowych, oznaczająca ich przynależność państwową. –Zestaw kolorów biały i czerwony był używany już przez pilotów portowych, dlatego do polskiej bandery dla odróżnienia dodano nasze godło – wyjaśnia Bebłowski.

Flaga z godłem jest stosowana także m.in. przez polskie przedstawicielstwa dyplomatyczne, kapitanaty portów i cywilne lotniska. Jej modyfikacją jest bandera Marynarki Wojennej RP, zakończona trójkątnymi językami. Podobna do niej jest flaga ministra obrony narodowej, na której znajduje się też kotwica skrzyżowana z lufą armatnią. Natomiast na fladze lotnisk wojskowych widnieje orzeł i lotnicza szachownica.

Anna Dąbrowska , MM

autor zdjęć: chor. Rafał Mniedło, Jarosław Wiśniewski

dodaj komentarz

komentarze


W Italii, za wolność waszą i naszą
 
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
SOR w Legionowie
Wojna w świętym mieście, część druga
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Głos z katyńskich mogił
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
NATO on Northern Track
Sprawa katyńska à la española
Charge of Dragon
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Na straży wschodniej flanki NATO
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Kadisz za bohaterów
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Wojna w Ukrainie oczami medyków
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Kolejne FlyEle dla wojska
Zachować właściwą kolejność działań
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
NATO na północnym szlaku
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Przygotowania czas zacząć
Front przy biurku
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ramię w ramię z aliantami
Zmiany w dodatkach stażowych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Szpej na miarę potrzeb
Wojna w świętym mieście, epilog
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wojna na detale
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Święto stołecznego garnizonu
Strażacy ruszają do akcji
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
25 lat w NATO – serwis specjalny
Barwy walki
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Szarża „Dragona”
Sandhurst: końcowe odliczanie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO