moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Obrona terytorialna nie dla każdego

MON poinformowało, że obrona terytorialna ma być piątym pełnowartościowym rodzajem sił zbrojnych. Wojska OT mają wspierać system bezpieczeństwa państwa, wykonywać zadania typowo bojowe oraz na rzecz ludności. Takie plany zobowiązują. Dlatego nie powinno być taryfy ulgowej dla żołnierzy nowej formacji, nawet jeśli mają w niej być członkowie organizacji proobronnych oraz uczniowie klas mundurowych. A może – tym bardziej. Kandydaci powinni zostać dodatkowo zweryfikowani przez komisje lekarskie. Normą powinna być rozmowa z psychologiem i sprawdzian z wuefu.

Na przełomie 2016/2017 roku mają zacząć funkcjonować trzy pierwsze brygady obrony terytorialnej. W ich szeregach znajdą się głównie członkowie organizacji proobronnych oraz uczniowie czy absolwenci klas mundurowych. Szczególną cechą oddziałów obrony terytorialnej będzie powiązanie ochotników z rejonem, w którym służą. Z założenia mają to być bowiem siły miejscowe, złożone z ludzi dobrze znających teren i jego specyfikę. W ramach wspierania systemu bezpieczeństwa państwa będą oni realizować zadania o charakterze ochronnym, przeciwdesantowym (desant morski, powietrzny) czy związane z zarządzaniem kryzysowym. Ochotnicy zostaną wyposażeni w nowoczesny sprzęt i uzbrojenie. W planach założono, że kompania piechoty czy ochrony dostanie karabinki, granatniki i karabiny maszynowe. A np. kompanie wsparcia będą dysponować m.in. środkami przeciwlotniczymi. Niestety, przy tym wszystkim niewiele wiadomo o weryfikacji ochotników. A za wysokimi oczekiwaniami powinny pójść wymagania.

Nie wystarczy, że członkowie organizacji proobronych czy uczniowie (absolwenci) klas mundurowych pokażą książeczkę wojskową z przydzieloną kategorią zdolności do służby. Każdy ochotnik musi zostać dodatkowo zweryfikowany przez komisję lekarską. Ponowna weryfikacja zdrowia powinna być normą. Tak jak obowiązkowe badanie przez psychologa, które wykluczy ryzyko przekazania broni osobom, które nie powinny jej mieć w rękach. Oczywisty wydaje się także egzamin ze sprawności fizycznej. Jeśli obrona terytorialna ma być pełnowartościowym rodzajem sił zbrojnych, takie oczekiwania to podstawa.

Dopiero potem można się zastanawiać, czy zarysowany program ćwiczeń 30 dni w roku kalendarzowym, uzupełniany kilkudniowym szkoleniem na poligonie, będzie wystarczający. To już czas pokaże.

Na koniec warto wspomnieć jeszcze o innych nadziejach wiązanych z nowym rodzajem sił zbrojnych. Sprawni i odpowiednio wyszkoleni żołnierze obrony terytorialnej mają podtrzymywać patriotyczne wartości Wojska Polskiego. W tym przypadku trudno mówić o weryfikacji kandydatów, idea działalności organizacji proobronnych czy klas mundurowych, z których ochotnicy mają się wywodzić, powinna być takim gwarantem.

mjr rez. Tomasz „Burza” Burzyński , były oficer JWK w Lublińcu

dodaj komentarz

komentarze

~Mavoy
1467904860
Emocje to zjawisko normalne. Każdego ponoszą w gadaniu i pisaniu. Człowiek to nie mechaniczny robot, że egzystuje bez uczuć, które są mu obce. Człowiek ma DUSZĘ i SERCE, a nie układ scalony. Emocje kończą się, gdy nie opanuje się emocji i zamiast opanowania stajesz się agresywny. Emocje to nie agresja.
37-7C-A6-32
~Kasjer
1464844680
~Polak - "zabawa" miałem na myśli, iż nie można narzucić OT takiego kieratu ja mają zawodowi. Nie oczekuj , że gości po tygodniowej robocie w wolną sobotę pójdzie pompki robić. Musi być to atrakcyjne. p.s. Pisz merytorycznie , mniej emocji i trywializowania.
54-8C-E7-B5
~Polak
1462421640
Kasjer masz manko, NSR NSR NSR do znudzenia. To będzie nowa struktura i ma być RODZAJEM SIŁ ZBROJNYCH. Zabawa w OT?? To wydajmy im karabinki z patyków i uczmy ich okrzyku trrrraaattttaaa.... A propo za dezercje z pola walki zawodowi idą pod sąd a nie na grilla... Paramilitarna struktura w umundurowaniu i wyposażeniu żołnierzy Wojska Polskiego... Chłopie to ma być wsparcie WP a nie partyzanci z wyciętego lasu...
8D-C2-E4-7E
~Kasjer
1462330500
~Polak - Żadna anarchia tylko konkurencyjna formacja wobec wojska- do pewnego stopnia. . Przykład bomb równie dobrze może dotyczyć zawodowych. W czasie wojny będzie słuchał rozkazów. Szkółkę niedzielna to zrobili wojskowi z NSR. To ma być zabawa w OT a nie w Wojsko. Czytaj ze zrozumieniem. Paramilitarna struktura.
FE-CF-D0-0D
~Polak
1462179720
Kasjer z całym szacunkiem to co proponujesz to anarchia. Czy rozumujesz że. OT ma być Rodzajem Sił Zbrojnych a nie pospolitym ruszeniem gdzie de facto tez obowiązywała hierarchia i byli dowódcy. OT stanowić będzie WP a nie zgraje ludzi którzy jak im bomby na głowę będą leciały wrócą do ogrodowego grilowania. Major ma rację byle jakości dość jak coś robic to z sensem i nie na hura. Żołnierz OT będzie słuchał rozkazów i będzie szanował stopnie wojskowe bo jezeli ma być tak jak ty to wnioskujesz wyjdzie z tego szkółka niedzielna. Z pod tytułem zabawa w wojsko mi się nie podoba biorę zabawki i idę z piaskownicy...
C6-AB-8E-FE
~Kasjer
1462087740
~Gebels - napisz coś więcej o tych testach. Znam myśliwych z 30-40 letnim stażem i Ich żaden psycholog nie badał. W Vietcongu i w Powstaniu Warszawskim też zaczynali od psychologów ? A czy Prawy Sektor na Ukrainie powstawał po konsultacji z psychologami ? Kwestionuję "wiedzę" psychologiczną . Lobby psychologiczne jest silne bo studia łatwe a " gabinet psychologiczny " to 2 krzesła i 3 dyplomy na sianie = 100 za godzinę - choć wróżbita Maciej bierz 400zł za 45 minut. . Podstawą oceny zachowań ludzkich jest psychiatria - zapoznaj się z pracami prof. Brian Nosek - który na łamach tygodnika Science pisał, że dowiódł w badaniach i,że 70 % tez jest zbudowanych na fałszywych wynikach - zresztą środowisko naukowe wcześniej już o tym wspominało. . Moim celem jest wzmacnianie obronności państwa a nie niczego udowadnianie . Nie chcę, by wnuki moje musiały uczyć się np: języka kraju rad. p.s. byłem poddawany testom psychologicznym na dopuszczenie do broni, były infantylne, zdałem z wynikiem 100 %, psycholog chciał załatwić sobie klienta do gabinet próbując mnie wypytywać o sytuację rodzin ą ( choć sam był kawalerem przed 40-stką).
FE-CF-D0-0D
~Kasjer
1462031340
~debol - twój nick wiele wyjaśnia. Otóż podobnie jak pan major źle odczytujesz istotę OT. Ma być to struktura paramilitarna. Wojsko nie powinno mieć żadnego wpływu na jej tworzenie a tym bardziej opiniowanie. Nie potrzebujemy drugiego wojska ani szkółki dla armii w postaci NSR bis - bo tak urządzili ją arcyważni wojskowi . Myślisz , że ludzie o konkretnej pozycji zawodowo-społecznie, finansowej, o wyszukanych specjalnościach będą zginać się przed panem majorem w OT ? - Nie wspominając o kadrze podoficerskiej. Jeżeli wezmą się za to wojskowi to zrobię szkółkę dla młodych bez kalifikacji - którzy więcej zniosą, niż właściciel np: 3 restauracji, firmy budowlanej, dyrektor działu IT w międzynarodowym koncernie. inżynier automatyk programujący linie produkcyjne dla Simensa , kierownik logistyki z czołowej firmy w kraju. Jeżeli nie są żołnierzami i świadomie nie wybrali tej drogi to myślisz , że gwiazdkami na pagonach Ich powalisz? Ma być to realne wsparcie militarne a nie drugi NSR , które to ładnie wojskowi uprościli i zdegradowali. OT jak ma być siłą musi być alternatywą wobec wojska i dlatego wojskowi nie mogą nic przy tym kombinować.
FE-CF-D0-0D
~Gebels
1462022340
Kasjer - oczywiście, że myśliwych bada psycholog. Jak widać nie masz kompletnie pojęcia o czym mówisz, dlatego polemika z resztą Twojej wypowiedzi jest absolutnie pozbawiona sensu. Burza - po raz kolejny krótki artykuł, który celnie komentuje obecną sytuację i sugeruje właściwe działania. Cieszę się, że z nami jesteś i chce Ci się jeszcze działać w tym zakresie w choćby tak prozaiczny sposób jak tutaj, budując konstruktywną krytykę i pokazując nam, maluczkim, swój pogląd na pewne sprawy. Tak powinny pracować autorytety! :)
36-18-C1-62
~ronin
1462019580
Rozumiem obawy odnośnie OT (by z tego nie powstały uzbrojone bandy etc) ale idea by cywil zgłaszał gotowość do czynnego zbrojnego oporu w razie militarnego zagrożenia nie powinna być reglamentowana warunkowana I tak takim ochotnikom życia się nie ułatwia nikt za to nie płaci niewiele pomaga więc jak to ma funkcjonować Kto będzie chciał w tym uczestniczyć i dołożyć z własnej kieszeni gdy obok inni nic nie zrobią ?
A2-6B-0F-52
~debol
1461953700
Kasjer nie uważasz, że jest różnica miedzy strzelaniem na strzelnicy a posługiwaniem się bronią na polu walki... Tam "psychol" może używać broni nie koniecznie do strzelania do przeciwnika... A propo kucharz bez psychologa może np. otruć ;-)
C6-AB-8E-FE
~Kasjer
1461927240
Co 'Wy" z tymi psychologami. 70 % tez zbudowanych na fałszywych wynikach. A co z tymi , którzy są inteligentniejsi od badającego ich psychologa ? A jak ktoś chce być np: Kucharzem w OT . Myśliwych bada psycholog ? Idziesz do kółka strzeleckiego , zapisujesz się i dostajesz KBKS do ręki. A co komercyjnymi strzelnicami ? Idziesz , płacisz i strzelasz z kałacha. Mężczyźnie w pewnym wieku demonizują swoje zawodowe osiągniecie , to ON władca Żywiołów, broń dla wybrańców, obcowanie z niebezpieczeństwem ... tylko po drugiej stronie globu idziesz do marketu , kupujesz i masz. Niech OT działa na zasadach cywilnych. Wojskowi maja swoje zabawki i filozofię ,
FE-CF-D0-0D

Głos z katyńskich mogił
 
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Sprawa katyńska à la española
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Strażacy ruszają do akcji
Zmiany w dodatkach stażowych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ramię w ramię z aliantami
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Przygotowania czas zacząć
Jeśli nie Jastrząb, to…
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Prawda o zbrodni katyńskiej
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Kurs z dzwonem
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Szarża „Dragona”
Ocalały z transportu do Katynia
Odstraszanie i obrona
V Korpus z nowym dowódcą
Szpej na miarę potrzeb
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Optyka dla żołnierzy
Kolejne FlyEle dla wojska
Zbrodnia made in ZSRS
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Mundury w linii... produkcyjnej
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Wojna w świętym mieście, część trzecia
25 lat w NATO – serwis specjalny
Rakiety dla Jastrzębi
Wojna w świętym mieście, epilog
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Święto wojskowego sportu
Barwy walki
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Wojna w świętym mieście, część druga
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Charge of Dragon
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Na straży wschodniej flanki NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO na północnym szlaku
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO