moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Posłowie poznali wyniki audytu w MON

Na niejawnym posiedzeniu sejmowej Komisji Obrony Narodowej minister Antoni Macierewicz przedstawił dzisiaj wyniki audytu otwarcia przeprowadzonego w resorcie. – Jesienią 2015 roku stan armii nie pozwalał Polsce na obronienie swej integralności terytorialnej i niepodległości dłużej niż przez kilkanaście dni – powiedział szef MON tuż przed obradami komisji.


Audyt w Ministerstwie Obrony Narodowej został zarządzony przez Antoniego Macierewicza po zaprzysiężeniu rządu premier Beaty Szydło. Wewnętrzne kontrole rozpoczęto wtedy we wszystkich resortach. Na przełomie lutego i marca audyt w MON został zakończony, a jego ustalenia przekazano szefowej rządu, która ma zdecydować, kiedy i w jakim stopniu zostanie on upubliczniony. Antoni Macierewicz już teraz zapowiada, że część dokumentu może pozostać niejawna. – Nie wszystkie szczegóły mogły zostać podane do wiadomości publicznej, choć wszystkie przekażemy prokuraturze, żeby wyciągnęła z nich wnioski – komentował.

Dziś na zamkniętym posiedzeniu z ustaleniami audytu szef MON zapoznał posłów sejmowej Komisji Obrony Narodowej. Nie ukrywał, że zawarta w nim ocena stanu Sił Zbrojnych RP nie jest pozytywna. – Jesienią 2015 roku stan armii nie pozwalał państwu polskiemu na obronienie swojej integralności terytorialnej i niepodległości dłużej niż przez kilkanaście dni  – komentował minister przed rozpoczęciem obrad SKON. Dodał, że taki stan rzeczy był akceptowany przez polityków, media i opinię publiczną. – To jest, niestety, dorobek w jakimś sensie nas wszystkich, także polityków opozycyjnych, bo może my za słabo o tym mówiliśmy, może za cicho. Ale też mediów, ponieważ czasami lukrowały rzeczywistość, a także opinii publicznej, która nie przywiązywała do tego wielkiego znaczenia – mówił.

W ocenie szefa resortu obrony stan armii od listopada zdecydowanie się poprawia. Jako dowód na to podał m.in. umowę na unowocześnienie 128 czołgów Leopard 2A4, którą podpisano pod koniec zeszłego roku. – Kontrakt na modernizację Leopardów, zawarty po raz pierwszy na równoprawnych warunkach, naprawdę wzmocni polską armię – zapewnił Antoni Macierewicz.

Wciąż nie wiadomo, kiedy wyniki audytu zostaną upublicznione.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Sylwia Guzowska

dodaj komentarz

komentarze


Wojna USA i Izraela z Iranem. Walki powietrzne i incydenty na morzu
System San z koreańskimi elementami
Wojsko ewakuuje Polaków z Bliskiego Wschodu
Polska i Szwecja razem dla bezpieczeństwa
Piekło „Pługa”
Polska w NATO: od aspiranta do filaru wschodniej flanki
Prosta droga do wojska
PFM bez tajemnic
Łask z amerykańską akredytacją
Dezinformacja: element wojny XXI wieku
Gala MMA coraz bliżej
Nowy system w miejsce AWACS-ów
Pentagon nad Wisłą? MON ma inny pomysł.
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni przeszedł certyfikację
Tankowanie w przestworzach
Buzdygany – nagradzamy najlepszych
Dron odkryty w kopalni. Na miejscu działają służby
Nie stracić głowy w razie zagrożenia
Opowieść o partnerstwie wojskowym Polski i USA
Oko na Bałtyk
Gen. Rozwadowski – wizjoner i zwycięzca wymazany z pamięci
Polscy żołnierze dobrze zorientowani
Miliard złotych na bezpieczeństwo Małopolski
Nie ma nudy
„Delty” w komplecie
Strzelnice wojskowe: reaktywacja
ORP „Wodnik” zimową porą
Zacięta walka o medale pod siatką
Cyberatak na szpital. Do akcji ruszyli terytorialsi
Premier: będziemy realizować SAFE mimo weta
Szlify pod lodem
W Waszyngtonie upamiętniono sierż. Ollisa
Bułgarzy patrzą na Wizjery
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Stalinowski wyrok śmierci na tysiącach Polaków
Prezydenckie weto dla SAFE
Gdy woda czy kredki są wyjątkowym prezentem
Trwa ewakuacja Polaków z Bliskiego Wschodu
Zginęli, bo walczyli o wolną Polskę
Nowe zdolności podniebnego strażnika
Marynarze generała Franciszka Kleeberga
Zawiszacy z kompletem Langust
Saperzy z dronami
Iran grozi „otwarciem wielkich bram ognia”
Together on the Front Line and Beyond
Nasz jedyny
Zakochałam się w slalomie
Konflikt na Bliskim Wschodzie przybiera na sile
Siła współpracy
Przecieranie szlaków
Koniec olimpijskich zmagań
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
W poszukiwaniu wyzwań
Kosiniak-Kamysz: Priorytetem jest bezpieczeństwo
Polska będzie zbrojna!
Ośmioro żołnierzy-lekkoatletów na podium halowych MP
Polska i Szwecja dla bezpiecznego na Bałtyku
Podwójny emeryt, jedno świadczenie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO