moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Posłowie rozmawiali o obronie terytorialnej

Przed obroną terytorialną stawiamy trzy podstawowe cele. Przede wszystkim ma ona zwiększyć potencjał odstraszania. Ale zadaniem jej żołnierzy będą także działania antyterrorystyczne i antydywersyjne oraz wzmacnianie postaw patriotycznych – mówił podczas obrad sejmowej Komisji Obrony Narodowej dr Grzegorz Kwaśniak, pełnomocnik MON ds. budowy OT.


W czwartek posłowie z Komisji Obrony Narodowej wysłuchali informacji przedstawicieli MON na temat głównych założeń budowy obrony terytorialnej. Dr Grzegorz Kwaśniak przypomniał, że Wojska Obrony Terytorialnej mają być piątym rodzajem sił zbrojnych. – Na ich czele będzie stać dowództwo podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego – mówił pełnomocnik MON ds. budowy OT.

Jeszcze w tym roku powstaną trzy brygady, które będą rozmieszczone na wschodzie Polski. Docelowo w każdym powiecie ma działać jedna kompania. W Wojskach Obrony Terytorialnej będą służyli żołnierze-obywatele, szkoleni w systemie weekendowym (dwa dni w miesiącu przez trzy lata). – Dla ochotników przewidujemy system zachęt finansowych. To nie będą duże pieniądze, bo około 500 zł miesięcznie. Jeśli jednak okaże się to niewystarczające, to suma może zostać zwiększona – zapowiadał dr Kwaśniak.


Pełnomocnik mówił też o oczekiwaniach wobec WOT. Na pierwszym miejscu wskazał zwiększenie potencjału odstraszania polskiego wojska. Drugim celem ma być – jak podkreślał – uzyskanie zdolności operacyjnych do samodzielnego prowadzenia działań antykryzysowych, antydywersyjnych i antyterrorystycznych. „Trzecim celem powinno być wzmocnienie patriotycznych i chrześcijańskich fundamentów naszego systemu obronnego oraz sił zbrojnych tak, aby patriotyzm oraz wiara polskich żołnierzy były najlepszym gwarantem naszego bezpieczeństwa i umożliwiały skuteczną realizację programu budowy siły militarnej Polski” – czytamy w materiale informacyjnym pełnomocnika.

Struktury OT mają powstać w ciągu najbliższych trzech lat. Pełnomocnik przyznał, że największym problemem przy ich budowie będzie brak odpowiedniej kadry oraz infrastruktury np. strzelnic, na których można szkolić żołnierzy.


Posłowie opozycji pytali m.in. o to, czy nie lepiej zainwestować pieniądze w rozwój wojsk lądowych. Czesław Mroczek (PO), były minister obrony, ostrzegał, że tworzenie praktycznie od zera OT, oznacza zmniejszenie kwot przeznaczonych na realizację programów modernizacyjnych. – Wszystkie środki zostaną skierowane na projekt budowy Obrony Terytorialnej. Rozwój sił zbrojnych zostanie siłą rzeczy zahamowany – przekonywał Mroczek.

Politycy PO dopytywali także o koszty budowy infrastruktury dla OT, ponieważ w informacji pełnomocnika ich nie podano. Pułkownik Krzysztof Gaj, szef Zarządu Organizacji i Uzupełnień Sztabu Generalnego odpowiedział jednak, że nie może podać takich danych. – Nie przywiązujmy się na razie do konkretnych liczb, bo i tak trwają jeszcze analizy i kalkulacje – podkreślał dr Gaj.

Poseł Arkadiusz Czartoryski z PiS zauważył, że warto stworzyć system „absorpcji darów społecznych”, na przykład poprzez otwarcie specjalnego konta, na które Polacy mogliby wpłacać pieniądze z przeznaczeniem na budowę i funkcjonowanie OT. – Środki mogłyby pochodzić od zwykłych obywateli, ale także od przedsiębiorców i samorządowców – proponował poseł Czartoryski.


Z kolei posłanka Anna Maria Siarkowska z Kukiz’15 zgłosiła pomysł, by zakupy na rzecz OT „były realizowane poza systemem zamówień publicznych”, co znacznie ułatwiłoby proces wyposażania żołnierzy.

Dr Grzegorz Kwaśniak zaznaczył jednak, że przedstawiona posłom koncepcja jest dopiero wstępnym projektem. – Wersja ostateczna będzie gotowa za dwa-trzy tygodnie – dodał.

Joanna Tańska

autor zdjęć: Krzysztof Żuczkowski

dodaj komentarz

komentarze


NATO na północnym szlaku
 
SOR w Legionowie
Ramię w ramię z aliantami
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Barwy walki
Sandhurst: końcowe odliczanie
Wojna w świętym mieście, epilog
Na straży wschodniej flanki NATO
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
NATO on Northern Track
Gunner, nie runner
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zmiany w dodatkach stażowych
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Święto stołecznego garnizonu
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
25 lat w NATO – serwis specjalny
Szarża „Dragona”
Szpej na miarę potrzeb
Strażacy ruszają do akcji
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Kolejne FlyEle dla wojska
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Wojna w świętym mieście, część druga
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Front przy biurku
Sprawa katyńska à la española
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Charge of Dragon
W Italii, za wolność waszą i naszą
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Głos z katyńskich mogił
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna na detale
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Kadisz za bohaterów
Przygotowania czas zacząć
Zachować właściwą kolejność działań

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO