moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Liderzy organizacji proobronnych na poligonie

Mieli zajęcia na strzelnicy i na symulatorach pola walki, poznawali sprzęt bojowy, uczyli się wydawać rozkazy i stawiać zadania podległym oddziałom – 70 liderów organizacji proobronnych przeszło szkolenie przygotowujące do udziału w „Combat Alert 2016”. Manewry odbędą się w lipcu na poligonie w Orzyszu.


W weekend w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Orzysz w Bemowie Piskim spotykali się na szkoleniu dowódcy organizacji proobronnych i nieformalnych grup używających broni typu ASG. – Spotkanie rozpoczęliśmy wybuchami granatów, ostrzałem artyleryjskim, później były zajęcia z ciężkim sprzętem i na strzelnicy oraz warsztaty teoretyczne – mówi Marcin Korowaj, prezes Fundacji na rzecz obronności i bezpieczeństwa kraju „Combat Alert”, która zorganizowała szkolenie wspólnie ze Związkiem Strzeleckim „Strzelec”.

Szkolenie to wstęp do manewrów „Combat Alert 2016”. Od kilku lat podczas tej gry ścierają się ze sobą na polu walki tzw. Republika Wschodu i Koalicja Zachodu. Walczy łącznie prawie tysiąc osób. Scenariusz jest oparty o fabułę fikcyjnego konfliktu dziejącego się na terenie Georgii. Jedna strona konfliktu jest regularną armią, druga – składa się z sił specjalnych i desantowych. Przed każdą edycją „Combat Alert” odbywają się seminaria przygotowawcze dla obu stron konfliktu i specjalne spotkania dla dowódców. Ich celem jest zgranie organizacyjne stron, wyznaczenie łańcucha dowodzenia i przygotowanie poszczególnych zespołów do działania. Niektóre organizacje przez cały rok przygotowują się do tych manewrów – organizują warsztaty taktyczne, symulacje militarne, ćwiczą procedury operacyjne.


– Nie chcemy być komandosami, ale pospolitym ruszeniem, które w razie potrzeby wesprze regularną armię. Możemy także być pomocni przy usuwaniu skutków klęsk żywiołowych – mówi Adam Kiziewicz ze Stowarzyszenia na rzecz obrony terytorialnej Legia Nadnarwiańska z Ostrołęki, członek Koalicji Zachodu.

Szkolenie w Bemowie Piskim podzielono na część teoretyczną i praktyczną. Zajęcia rozpoczęły się od odprawy i instruktażu, potem uczestnicy zapoznali się ze środkami pozoracji pola walki, które będą używane podczas manewrów – chodzi m.in. o użycie symulatorów ostrzału artyleryjskiego i broni maszynowej. – Muszą oni przygotować swoich podwładnych na huk i efekty świetlne i tak prowadzić pododdziały, aby uniknąć sytuacji niebezpiecznych – wyjaśnia Marcin Korowaj. Uczestnicy szkolenia wysłuchali także wykładów o obowiązkach dowódców poszczególnych szczebli dowodzenia, zasadach stawiania zadań pododdziałom, a także procedurach bezpieczeństwa. W jednej z jednostek 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej w Orzyszu odbyły się cztery panele: na temat uzbrojenia indywidualnego, budowy pojazdów wojskowych, udziału żołnierzy 15 GBZ w misji w Afganistanie oraz podstaw dowodzenia.

– Uczestnicy seminarium mogli także sprawdzić swoje umiejętności na symulatorze Śnieżnik – wirtualnej strzelnicy. To świetne narzędzie szkoleniowe pozwalające przećwiczyć strzelanie w warunkach zbliżonych do rzeczywistych – dodaje Mariusz Sybilski, instruktor ze stowarzyszenia „Wierni w gotowości pod bronią” oraz autor scenariusza manewrów.


Członkowie organizacji proobronnych, którzy przyjechali na ćwiczenia, reprezentowali Republikę Wschodu, jedną, ze stron walczących w manewrach „Combat Alert 2016”. 13 marca spotkają się ich przeciwnicy z Koalicji Zachodu, żeby zrealizować taki sam program szkoleniowy. Kto bardziej skorzystał z przekazanej wiedzy i lepiej przygotował swoich podwładnych, okaże się w lipcu podczas 8 edycji „Combat Alert”. Ubiegłoroczne starcie wygrała Republika Wschodu.

– Nasze szkolenia są możliwe dzięki komendantowi Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Orzysz w Bemowie Piskiem, ppłk. Jarosławowi Wyszeckiemu, z którym podpisaliśmy porozumienie o współpracy. Nie tylko gości nas w swojej jednostce, ale zawsze służy radą i podpowiada rozwiązania. Jest doskonałym przykładem tego, jak żołnierz może inspirować do działania organizacje cywilne. Pomagają nam także dowódca 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej płk Jan Rydz oraz jego zastępca płk Piotr Bieniek, zapewniają sprzęt, wsparcie merytoryczne i instruktorów, którzy prowadzą szkolenia – podsumowuje Marcin Korowaj z Fundacji na rzecz obronności i bezpieczeństwa kraju „Combat Alert”.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: airsoft.info.pl

dodaj komentarz

komentarze

~skipper
1456942560
To już było moje drugie takie szkolenie i jak dla mnie wielki plus za organizacje i wielkie pokłony w strone Fundacji CombatAlert oraz MONu za to że otworzyli furtke na takie działania
79-4E-C0-44
~Marcin
1456823940
Nie wiem jak inni ale dla mnie CA jest bardzo ciekawymi doświadczeniem , obserwuję tą imprezę co roku i jest coraz ciekawsza i większa. Jak każdemu i tu zdarzają się wpadki i niezadowoleni uczestnicy ale to jest normalne. Mimo wszystko z chęcią biorę w niej udział. A pomysł ze szkoleniami przed CA jest bardzo fajny i nie powiem nowatorski :).
8A-28-DF-53
~Bartek
1456820760
Wspaniały sposób na tworzenie struktur dowodzenia przyszłej obrony terytorialnej. Wreszcie wojsko zaczyna wykorzystywać potencjał który drzemie nie tylko w organizacjach proobronnych ale i grupach ASG. Zgrane grupy ASG nierzadko mają lepsze wyszkolenie i morale od zawodowych żołnierzy o NSR nie wspominając...
59-AE-62-02
~Szeregowy
1456766280
Nie liczyłem graczy na Combat Alert 2015 ale byłem na tej imprezie i śmiem twierdzić że było więcej niż 700 :) Może w "papierach" stoi że to było szkolenie Strzelca tego nie wiem. Wiem za to że można było najpierw poćwiczyć na Śnieżniku strzelanie, potem wyjście i wejście w szyku z wozu bojowego i kilka innych rzeczy a następnego dnia wziąć udział w manewrach z użyciem ciężkiego sprzętu. Mnie się podobało a hejterzy to chyba z Koalicji Zachodu są bo dostali od nas po czterech literach i zaczeli wypisywać bzdury na forach :) Może za rok albo dwa załapie się na to szkolenie dowódców Combat Alert , było by fajnie.
F3-3C-CE-F5
~Z lasu
1456763100
Byłem na Combat Alert 2015. Spotkanie dobrze zorganizowane z dużym rozmachem. Duża robotę robią ciężkie pojazdy i ciężarówki. Polecam! :)
17-0C-72-08
~technik
1456754280
Na Combat Alert 2015 nie było 1000 osób, było maksymalnie 700. Impreza w papierach figuruje jako Szkolenie Strzelca a nie żadne manewry. Ci liderzy organizacji proobronnych to w większości dowódcy lub ich zastępcy różnych grup airsoftowych, więc lekkie przekłamanie jest w artykule :) Co do samej imprezy to warto poczytać komentarze na różnych forach, opinie są w większości negatywne. Najważniejsze są "Propaganda sukcesu", "Medialność" na to łapią się kolejni młodzi gracze asg.
3C-98-90-CC
~obserwator
1456736580
JEŻELI WE WSPOMNIANYCH MANEWRACH POLIGONOWYCH COMBAT ALERT 2015 UCZESTNICZYŁO 1000 OSÓB (!!!), TO JEST TO MASAKRA DLA PROJEKTU NSR. SUGERUJĘ SPOTKAĆ SIĘ Z FUNDACJĄ COMBAT ALERT I POROZUMOWAĆ O WSPÓLNEJ WSPÓŁPRACY. BO WIDAĆ, ŻE CYWIL BANDA, LEPIEJ REALIZUJE ZAŁOŻENIA NSR...
C3-C0-49-18
~Akademia Obrony Narodowej
1456735980
Szkolenie grup proobronnych jest tanie i skuteczne! To ludzie wysoce zmotywowania! Nie trzeba ich finansować i utrzymywać! Na wypadek godziny W, pierwsi z cywilów sięgną po karabin i zasilą armię! Uważam, że MON dając zielone światło dla tego typu projektów dokonał wreszcie trafnej oceny sytuacji. Przecież ludzi tego pokroju w naszym kraju jest dziesiątki tysięcy, młodych sprawnych fizycznie, samofinansujących swoje szkolenia. Wystraszy w umiejętny sposób ich zagospodarować i w sposób znaczący można zwiększyć potencjał obronny PL.
C3-C0-49-18
~T-34
1456693320
Uważam że całe NSR gdyby był zbudowany o takie organizacje to by to wypaliło. Wielkie brawa dla organizatorów Combat Alert za dobra robotę!
C3-C0-49-18
~jarek
1456669020
REWELACJA, oby więcej takich inicjatyw, wojsko powinno zagospodarować tę energię oddaną.
C3-C0-49-18

Inwestycja potrzebna jak tlen
 
„Czarownice” nad Londynem
„Baltops” – moc na Bałtyku
Bór-Komorowski – oficer wybitny pod każdym względem
Sejm rozpoczął prace nad prezydencką reformą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Pierwsza Drużyna” na start
Sprawcy powinni zostać należycie ukarani
Kremlowska wirtualna korekta
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pojazdy naziemnej obsługi polskiego lotnictwa
Podchorążowie najlepszymi dżudokami
Wirtualna tarcza nad wojskami NATO
Czego potrzebują żołnierze na granicy?
Polacy ćwiczą na Słowackiej Tarczy
Andrzej Duda spotkał się z żołnierzami strzegącymi granicy
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Pokazali swoją siłę
Przesmyk w grze
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Musimy odpowiadać na wojnę hybrydową
Donald Tusk: Musimy bronić naszych granic
Terroryści na lotnisku
Policjanci szkolą wojsko
Wiedza ratuje życie
Latający radar
Więcej niż szkolenie TCCC
Więcej miejsc dla dobrowolsów
Więcej pieniędzy za udział w ćwiczeniach
The Art of Protection of Historic Buildings and Monuments
O bezpieczeństwie w Białymstoku
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Eksplozja w zakładach zbrojeniowych Mesko
Zaprojektuj mural o powstaniu
Będą zmiany w przepisach po incydencie na granicy z Białorusią
Rozporządzenie o utworzeniu strefy buforowej na granicy podpisane
Ratownicy na medal
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
NATO on Northern Track
Żołnierze na najwyższym podium mistrzostw lekkoatletów
Jak rozbito więzienie w Końskich
Szef SKW na czele komisji ds. badania rosyjskich wpływów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Equipment Tailored to the Needs
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Złoto taekwondzistki, srebro lekkoatletki i strzelczyń
Pamiętamy o bohaterach D-Day
Sukcesy żołnierzy CWZS-u
Głos wschodniej flanki musi być słyszalny
Dzień, który zmienił bieg wojny
AWACS-y dostarczone
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
AW149 wkrótce „made in Poland”
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ameryka daje wsparcie
Unieszkodliwić dywersantów, pomóc poszkodowanym
„Osiodłać krowę”
Gortat Team vs drużyna NATO
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Czy kraje UE sięgną po polską broń?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO