moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Nowy rektor wrocławskiej Szkoły Oficerskiej

Płk dr hab. inż. Dariusz Skorupka został nowym rektorem-komendantem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu. Zapowiedział przekształcenie WSOWL w Akademię Wojsk Lądowych. – To będzie najlepsza szkoła dowódców w Europie – deklaruje. Chce bliskiej współpracy z dowódcami polskiej armii oraz z amerykańską uczelnią wojskową w West Point.

– Przekazuję uczelnię o ogromnym potencjale intelektualnym. To ludzie są największym skarbem naszej Alma Mater. Służy tu i pracuje wiele osób, które zapisały piękną kartę nie tylko w rozwoju sił zbrojnych, ale również w nauce – powiedział ustępujący rektor płk dr Piotr Pertek podczas wczorajszego przekazania obowiązków komendanta Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych im. generała Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu. W uroczystości wzięli udział m.in. wiceminister obrony narodowej Wojciech Fałkowski oraz inspektor wojsk lądowych gen. dyw. Janusz Bronowicz.

Nowy rektor-komendant jest wieloletnim pracownikiem WSOWL. Do niedawna był tutaj dziekanem Wydziału Zarządzania. – Pokieruję jedną z najważniejszych instytucji w Siłach Zbrojnych RP. Moim głównym celem jest to, by sposób kształcenia przyszłych oficerów wpływał na wysoki poziom bezpieczeństwa naszego kraju – mówi płk Skorupka. – Zamierzam to osiągnąć poprzez współpracę z dowódcami operacyjnym i generalnym oraz jednostek wojskowych. Jestem przekonany, że taka współpraca zaowocuje poprawą jakości kształcenia i szkolenia podchorążych – uzupełnia.

Jako jedno z najważniejszych wyzwań nowy rektor wymienił stworzenie Akademii Wojsk Lądowych w miejsce WSOWL. Zapowiedział, że po tym przekształceniu akademia „będzie najlepszą szkołą dowódców w Europie”. Szkoła stara się już o możliwość nadawania uprawień doktorskich na wydziałach Zarządzania oraz Nauk o Bezpieczeństwie. – Otrzymanie tych uprawnień nada naszej uczelni status akademicki i zbliży nas do celu zasadniczego, jakim jest zbudowanie Akademii Wojsk Lądowych – zaznacza rektor-komendant.

Pułkownik Skorupka chce korzystać z rozwiązań stosowanych przez najlepsze uczelnie na świecie. – Będziemy wzorować się na doświadczeniach Uniwersytetu Harvarda i Instytutu Technologicznego w Massachusetts. Chciałbym nawiązać współpracę także z Akademią Wojskową Stanów Zjednoczonych w West Point – wymienia nowy komendant WSOWL. – Ponadto, wspólnie z Wojskową Akademią Techniczną, Akademią Marynarki Wojennej, Akademią Obrony Narodowej i Wyższą Szkołą Oficerską Sił Powietrznych oraz najlepszymi uczelniami cywilnymi w Polsce, chciałbym prowadzić badania nad innowacyjnymi sposobami kształcenia – dodaje.

Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych to jedna z największych uczelni wojskowych w kraju. Placówka kształci przyszłych dowódców oraz studentów cywilnych. Obecnie w WSOWL we Wrocławiu uczy się ponad 1000 podchorążych oraz około 1800 cywilów. Dodatkowo uczelnia prowadzi kursy – m.in. kwalifikacyjne, doskonalące, językowe, przeszkolenia kadry rezerwy – w których rocznie bierze udział prawie 1700 wojskowych.

Płk dr hab. inż. Dariusz Skorupka wykształcenie wojskowe zdobył w Wyższej Szkole Oficerskiej Inżynierii Wojskowej we Wrocławiu oraz w Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Doktorat obronił w WAT, natomiast kolokwium habilitacyjne przeprowadził na Politechnice Gdańskiej.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: st. chor. sztab. Marek Kańtoch

dodaj komentarz

komentarze

~julev
1490513460
Czy to ma być uczelnia cywilna czy wojskowa.? Niestety do szkolenia przyszłych dowódców uczelni brakuje fachowców. Nadawanie tytułów doktorskich, to jedno, a słabo wyszkoleni pod względem wojskowym absolwenci to drugie. Zapewne ten tekst będzie wycięty. Szkoda.
A2-6D-27-24

Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Wielka droga” dostępna online
Mobilne dowodzenie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ameryka daje wsparcie
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Układ nerwowy Mieczników
Serwis K9 w Polsce
Polki pobiegły po srebro!
Pierwszy polski technik AH-64
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
„Pierwsza Drużyna” na start
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Uwaga, transformacja!
Pływacy i maratończycy na medal
Na straży nieba
Husarz na straży nieba
Po przeprawie ruszyli do walki
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Treningi z wojskiem wracają
NATO na północnym szlaku
Wojskowe Oscary przyznane!
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Pierwsi na oceanie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog
Gry wojenne w szkoleniu
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Dyskomfort? Raczej satysfakcja
Abramsy w pętli
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Zmiany w dodatkach stażowych
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Bohater odtrącony
Pytania o europejską tarczę
Wiosenna burza nad Estonią
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Więcej hełmów dla żołnierzy
Armia Andersa w operacji „Honker”
Rajd ku czci saperów
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Wioślarze i triatlonistka na podium
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Sztuka ochrony zabytków
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Zapraszamy na Festiwal
Flota Bayraktarów w komplecie
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Skrzydła IT dla cyberwojsk
W obronie wschodniej flanki NATO
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
NATO on Northern Track
Krwawa noc pośród puszczy
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO