moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Marynarze ze Świnoujścia rozpoczęli natowski dyżur

Po miesiącach przygotowań w porcie i na morzu, uzupełnianiu składu załogi i zdaniu egzaminu certyfikującego ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki” rozpoczął dziś dyżur w Siłach Odpowiedzi NATO. Gdy zaistnieje taka potrzeba, Sojusz może w ciągu kilku dni wysłać okręt w dowolny rejon świata. ORP „Czernicki” to jeden z najnowszych polskich okrętów.

– Wszystko zostało dopięte na ostatni guzik – zapewnia kmdr ppor. Wojciech Paprotny, dowódca ORP „Czernicki”. – W magazynie czekają na nas zapasy paliwa czy żywności, które możemy pobrać w każdej chwili, marynarze zaś przeszli procedury medyczne uprawniające ich do działania we wszystkich strefach klimatycznych – dodaje.

W Nowy Rok okręt rozpoczyna dyżur w Siłach Odpowiedzi NATO. Na razie pozostanie w macierzystym porcie, ale jeśli tylko zajdzie taka potrzeba, na przykład gdzieś na świecie wybuchnie wojna albo rozpocznie się kryzys, w którego rozwiązanie zaangażuje się Sojusz Północnoatlantycki, będzie musiał w ciągu kilku dni opuścić Świnoujście i skierować się we wskazany rejon.

Przygotowania do dyżuru trwały przez długie miesiące. Okręt został sprawdzony pod względem technicznym, a liczebność załogi uzupełniona. Podczas różnego rodzaju misji na pokładzie „Czernickiego” zwykle umieszczany jest sztab kierujący poczynaniami sił przeciwminowych. Do jego obsługi potrzeba między innymi dodatkowych specjalistów od łączności. Załoga jednostki musiała przejść też egzamin certyfikujący. Komisja oceniała na przykład umiejętności załogi związane z manewrowaniem, nawiązywaniem i utrzymywaniem łączności, walką z przeciwnikiem atakującym z wody oraz powietrza, a także radzeniem sobie w sytuacjach awaryjnych, czyli podczas pożaru czy przebicia kadłuba.

Dyżur nie oznacza, że marynarze będą musieli stale przebywać na okręcie. – Będą mogli brać urlopy, ale w każdej chwili musimy mieć z nimi kontakt. W razie potrzeby powinni się błyskawicznie stawić w jednostce – wyjaśnia kmdr ppor. Paprotny. Niezależnie od dyżuru sam okręt w najbliższych miesiącach będzie brał udział w różnego rodzaju ćwiczeniach. Najpewniej weźmie udział w manewrach „Northern Coasts” na Bałtyku oraz „Joint Warrior” w okolicach Wielkiej Brytanii.

ORP „Czernicki” to jeden z najnowszych okrętów w polskiej marynarce. Służbę rozpoczął w 2001 roku. Wchodzi w skład 2 Dywizjonu Okrętów Transportowo-Minowych 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. W 2002 roku został skierowany do Zatoki Perskiej, gdzie wziął udział w operacji „Enduring Freedom”, a potem w wojnie przeciwko Irakowi. Tam między innymi patrolował ujście Eufratu i transportował oddziały specjalne. – W latach 2010 i 2013 ORP „Czernicki” był okrętem flagowym Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO (SNMCMG1). Na jego pokładzie znajdował się sztab kierowany przez polskich oficerów – mówi kpt. mar. Monika Trzcińska z biura prasowego 8 Flotylli.

W Nowy Rok dyżur natowski rozpoczęło w sumie około trzech tysięcy polskich żołnierzy z różnych rodzajów wojsk. Oprócz marynarzy ze Świnoujścia, są wśród nich także przedstawiciele 4 Pułku Chemicznego, 34 Brygady Kawalerii Pancernej, 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej czy 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego. W różnym stopniu w gotowości pozostawać będą wydzielone z polskiej armii czołgi oraz cztery samoloty wielozadaniowe F-16.

Siły Odpowiedzi NATO zostały powołane w 2002 roku. Składają się z różnych rodzajów wojsk desygnowanych przez państwa członkowskie.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Marian Kluczyński

dodaj komentarz

komentarze


W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
 
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Ostrożnie! Czołgi na drodze
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Bruksela przed szczytem
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Eurofightery znowu w Polsce
Zimowy sprawdzian podchorążych
Tajna misja polskiej agentki
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Mocny sygnał od NATO
Szwecja kolejnym członkiem NATO
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Zamiana po włosku
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Po Hucie Pieniackiej nie został ślad
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Nowy szef CWCR
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Wielki test w West Point coraz bliżej
Wojenny bohater na szubienicy
Podwójny Półmaraton Komandosa
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Nowoczesna łączność dla armii
Wojna o porządek świata
Będzie za co kupić koreańską broń
Dobrowolsi – czas start!
Zachód przeciwko „korsarzom”
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Którą drogą do armii?
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Palmiry – miejsce kaźni
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Offset dla „Wisły”
Kleszcze dla wojska
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Polska przystań brytyjskich jeńców
Air Show ’25 – do zobaczenia
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Lista trupich główek
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Telefon zaufania dla żołnierzy
Leopardy jadą na poligon
Abramsy pod dobrą opieką
Priorytety dla armii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO