moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Pomoc rannym Afgańczykom

Do polskiego szpitala polowego w bazie Ghazni trafiło troje Afgańczyków rannych w wypadku samochodowym, do którego doszło w prowincji Wardak.

 

Do punktu kontrolnego, który wystawili żołnierze Zgrupowania Bojowego „Alfa” na drodze High Way 1 (HW-1), podjechał samochód osobowy, w którym znajdowali się poszkodowani w wypadku drogowym Afgańczycy. Polscy żołnierze natychmiast zdiagnozowali stan poszkodowanych i udzielili pierwszej pomocy. „Poszkodowanych było siedem osób: czwórka dzieci i trzy osoby dorosłe. Dwoje dzieci w chwili, gdy się nimi zajęliśmy, nie wykazywało czynności życiowych. Stan trójki dorosłych był poważny i wymagał hospitalizacji, a dwójki pozostałych dzieci był stabilny”, relacjonuje kapral Hubert Mnich, dowódca grupy zabezpieczenia medycznego 1 kompanii zmotoryzowanej.

ranni_afg2Podjęto decyzję o natychmiastowym transporcie trójki najbardziej poszkodowanych do szpitala polowego do bazy Ghazni, gdzie zajęli się nimi polscy lekarze. „Dwoje poszkodowanych w wypadku, kobieta i mężczyzna, było w stanie ciężkim z powodu urazów czaszkowo-mózgowych. Trzeci pacjent doznał jedynie ogólnego potłuczenia”, mówi major doktor Robert Brzozowski, szef zespołu chirurgicznego. Polskie zespoły chirurgiczne wspomagane przez lekarzy ukraińskich wykonały czynności stabilizujące funkcje życiowe u poszkodowanych, by mogli zostać przetransportowani do szpitala miejskiego w Ghazni. Stamtąd pacjenci zostali przekazani do szpitala w Kabulu w celu wykonania zabiegów neurochirurgicznych.

Fot.: kpt. Artur Pinkowski

dodaj komentarz

komentarze


The Darker, the Better
Premier ogłasza podwyższony stopień alarmowy
Udany start Peruna
Początek „Ratownika”
Szef MON-u z wizytą we Włoszech
Sejm za Bezpiecznym Bałtykiem
Rosja usuwa polskie symbole z cmentarza w Katyniu
Gdy ucichnie artyleria
Komplet medali wojskowych na ringu
Dzień wart stu lat
Wojsko na Horyzoncie
Brytyjczycy na wschodniej straży
Rząd powołał pełnomocnika ds. SAFE
Polska i Francja na rzecz bezpieczeństwa Europy
Obywatele chcą być #wGotowości
Debiut #wGotowości, czyli szlaki przetarte
Bezzałogowy nurek
Ogień z Leopardów na Łotwie
Formoza – 50 lat morskich komandosów
Polski „Wiking” dla Danii
Celne oko, spokój i wytrzymałość – znamy najlepszych strzelców wyborowych wśród terytorialsów
Borsuki zadomowiły się na poligonie
Akademia Górniczo-Hutnicza w szeregach Cyber Legionu
Marynarze podjęli wyzwanie
Zełenski po raz trzeci w Białym Domu
Szwedzkie myśliwce dla Ukrainy
Szczyt europejskiej „Piątki” w Berlinie
Mundurowi z benefitami
AW149 – moc kawalerii powietrznej!
Okręt skrojony na Bałtyk
Pilica w linii
Bojowe Rosomaki dla podhalańczyków
Aleksander Władysław Sosnkowski i jego niewiarygodne przypadki
Zwalczyć strach, rozwiać mity
Orka po szwedzku
Najmłodszy żołnierz generała Andersa
Niebo pod osłoną
Polska, Litwa – wspólna sprawa
Razem na ratunek
Nietypowy awans u terytorialsów. Pierwszy taki w kraju
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Cywile zaskoczyli żołnierzy
Norweska broń będzie produkowana w Polsce
Militarne Schengen
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
Niepokonani koszykarze Czarnej Dywizji
Wojsko Polskie stawia na bezzałogowce
Elementy Wisły testowane w USA
Nowe zasady dla kobiet w armii
Wojska amerykańskie w Polsce pozostają
W krainie Świętego Mikołaja
F-35 z Norwegii znowu w Polsce
Kapral Bartnik mistrzem świata
Plan na WAM
Warto być wGotowości
Wojskowy bus do szczęścia
Żołnierze pomagają w akcji na torach
Krajowa produkcja amunicji
Buzdygan dowódcy Żelaznej Dywizji wraca do gry
„Horyzont” przeciw dywersji
Pancerniacy jadą na misję
Pewna inwestycja w niepewnych czasach
Wojskowe przepisy – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO