moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Artyleria uczy się od US Marine Corps

Co ma wspólnego artylerzysta z amerykańskimi marines? Można się było dowiedzieć dziś pod Toruniem. Prezentowano uzbrojenie, rolę i taktykę artylerii, która podlega Korpusowi Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych. Choć bowiem powstał on z myślą o desantach, dziś jest osobnym rodzajem sił zbrojnych USA, który dysponuje pododdziałami morskimi, powietrznymi i lądowymi.


O marines mówiono podczas dwudniowej konferencji (8–9 grudnia) zorganizowanej w Karbówku pod Toruniem przez Inspektorat Wojsk Lądowych Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych w ramach obchodów Święta Wojsk Rakietowych i Artylerii. Przypada ono na początku grudnia, w dniu świętej Barbary. Od pięciu lat Szefostwo Artylerii Wojsk Lądowych zaprasza w tym czasie na specjalistyczną konferencję o przyszłości wojsk „boga wojny”.

Rok temu mówiono, jak przy użyciu najnowszych trenażerów i symulatorów kształcić artylerzystów skutecznie i tanio. Swoje doświadczenia przedstawili wówczas polskim oficerom przedstawiciele uczelni artyleryjskich z Niemiec, Wielkiej Brytanii, USA i Francji.

W tym roku konferencję poświęcono połączonemu wsparciu ogniowemu. Szefostwo Wojsk Rakietowych i Artylerii (WRiA) zdecydowało, że najlepszym nauczycielem polskiej kadry będzie właśnie Korpus Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych. – Ten rodzaj wojsk dysponuje nie tylko siłami przeznaczonymi do działań desantowych, ale całym spectrum narzędzi do wsparcia ogniowego, w tym bardzo rozbudowaną artylerią lufową i rakietową – wyjaśnia płk Sławomir Owczarek, pełniący obowiązki szefa zarządu WRiA.

Ekipa amerykańska stawiła się w licznym, kilkunastoosobowym składzie. Przygotowała dla wojskowych z 12 państw NATO referaty omawiające artyleryjskie uzbrojenie marines, czyli działa, moździerze i wyrzutnie rakietowe, oraz zasady ich używania. Trzon tego uzbrojenia stanowią wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe HIMARS. – Nasze pododdziały artyleryjskie są tak skonfigurowane, że nawet pojedyncza wyrzutnia może działać samodzielnie, gdyż posiada do tego niezbędny sprzęt łączności i dowodzenia – zaznaczył major Daniel O`Reilly.


Przedstawiciele US Marine Corps często podkreślali znaczenie artylerii i wsparcia, jakie zapewnia wojskom Korpusu. O jego niezbędności ma świadczyć struktura „oczu i uszu” jednostek, czyli jej zwiadu. Kapitan Richard Chapman z 2 Batalionu Rozpoznawczego wyjaśniał, że w sześcioosobowym zespole zwiadu jest czasem pięciu żołnierzy przygotowanych do pełnienia roli koordynatorów wsparcia ogniowego lub obserwatorów ogniowych. – Pewnie ideałem byłoby mieć sześciu na sześciu, ale nie przesadzajmy, niech strzelcy wyborowi zajmują się tylko swoim fachem – żartował.

Podczas dyskusji zamykającej prezentacje żołnierzy Korpusu nasi artylerzyści dopytywali amerykańskich kolegów po fachu m.in. o ich doświadczenia w użytkowaniu precyzyjnej amunicji Excalibur. Także o to, na jakim szczeblu podejmowane są decyzje o jej użyciu w ramach wsparcia ogniowego. – W zależności od rodzaju misji  jest to poziom dowódcy batalionu lub – przy większych operacjach – dowódcy brygady – wyjaśniał podpułkownik Gregory Hoffman.

Choć konferencja trwała dwa dni – 8 i 9 grudnia – to jej uczestnicy rozjadą się do domów dopiero 11 grudnia, po centralnych uroczystościach z okazji święta artylerii. Odbędą się one jutro na pobliskim poligonie oraz w piątek w Toruniu, gdzie po specjalnym apelu odsłonięty zostanie pomnik Artylerzysty.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze

~Zenon
1449707760
Once a Marines, always Marine. W USA Marine to osobny korpus zbrojny you do not call Marine soldier. You should know that.
F8-F8-A0-41

Test współpracy dla bezpieczeństwa
 
Flota Bayraktarów w komplecie
Armia Andersa w operacji „Honker”
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
I zdobyliśmy!
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Na straży nieba
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Zmiany w dodatkach stażowych
Krwawa noc pośród puszczy
Abramsy w pętli
Pływacy i maratończycy na medal
Pytania o europejską tarczę
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W obronie wschodniej flanki NATO
Gry wojenne w szkoleniu
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Rajd ku czci saperów
„Pierwsza Drużyna” na start
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ameryka daje wsparcie
Wojna w świętym mieście, epilog
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Mobilne dowodzenie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Po przeprawie ruszyli do walki
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Bohater odtrącony
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Serwis K9 w Polsce
Uwaga, transformacja!
Polki pobiegły po srebro!
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Układ nerwowy Mieczników
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Wojskowe Oscary przyznane!
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Wioślarze i triatlonistka na podium
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Zapraszamy na Festiwal
Więcej hełmów dla żołnierzy
Polska wiktoria na Monte Cassino
Pierwsi na oceanie
NATO on Northern Track

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO