moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Od Enigmy do cyfrowej rewolucji

O „bombach Turinga”, które ułatwiły aliantom zwycięstwo w II wojnie światowej, o złamanych kodach Enigmy czy marzeniach o uniwersalnej maszynie kryptoanalitycznej dyskutowali uczestnicy konferencji „Enigma – zwiastun cywilizacji cyfrowej”. Na spotkaniu zorganizowanym przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej mówiono także o planach powołania Muzeum Enigmy.

Prof. Krzysztof Miszczak, dyrektor Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, która zorganizowała konferencję.

Historycy nie mają dziś wątpliwości: II wojna światowa trwałaby znacznie dłużej, gdyby Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski nie złamali kodu niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. Osiągnięcia polskich kryptologów umożliwiły wywiadowi brytyjskiemu rozszyfrowywanie przechwytywanych depesz niemieckich – rozkazów i planów operacyjnych. Miało to ogromne znaczenie podczas bitwy o Anglię, walk w Afryce, w czasie kampanii włoskiej czy lądowania aliantów w Normandii.

– Cała wiedza na temat rozszyfrowania Enigmy przez Polaków została ujawniona dopiero po wstąpieniu Polski do NATO. Chcemy przypomnieć, permanentnie pomijany na Zachodzie, wkład polskich kryptologów w zwycięstwo aliantów w II wojnie światowej – mówił prof. Krzysztof Miszczak, dyrektor Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, która w Warszawie zorganizowała konferencję „ENIGMA – zwiastun cywilizacji cyfrowej”. Profesor Miszczak podkreślał, że sukces polskich kryptologów stał się także początkiem procesu, który z czasem doprowadził do współczesnej rewolucji informatycznej.

Marek Grajek, pisarz i historyk, autor książek poświęconych historii kryptologii, apelował o spojrzenie na Enigmę w szerszym kontekście, nie tylko wojennym. Jak mówił, „złamanie szyfrów Enigmy, największa tajemnica zimnej wojny, było kamieniem założycielskim cyfrowej cywilizacji”. Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, który nad konferencją objął patronat honorowy, przypominał, że kryptologia pomaga dziś w ochronie prywatności, ale może być także wykorzystywana przez grupy przestępcze.


W konferencji wzięli udział światowej sławy specjaliści w dziedzinie kryptologii, wśród nich m.in. prof. Bernhard Esslinger, były główny kryptolog Deutsche Bank, oraz prof. Andrew Clark z Royal Holloway University of London. Gościem szczególnym był Dermot Turing, bratanek Alana Turinga, jednego z czołowych kryptologów w Rządowej Szkole Kodów i Szyfrów w Bletchley. Opowiadał on m.in. o tym, jak korzystając z efektów pracy polskich kryptologów, Alan Turing zbudował urządzenia dekodujące, nazwane „bombami Turinga”. Odczytywały one zaszyfrowane komunikaty kolejnych mutacji Enigmy. To między innymi „bomby Turinga” ułatwiły aliantom zwycięstwo w II wojnie światowej. Dermot Turing przyznał także, że o polskim udziale w rozszyfrowaniu Enigmy dowiedział się dopiero w latach 70.

Polscy kryptolodzy – Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski byli związani z Poznaniem. Nic więc dziwnego, że to właśnie w tym mieście powstanie Muzeum Enigmy. Placówka będzie mieścić się prawdopodobnie w budynku należącym do Uniwersytetu Adama Mickiewicza. W tym miejscu przed wojną stał budynek komendy policji, a w jego podziemiach mieściła się poznańska delegatura Biura Szyfrów Sztabu Głównego Wojska Polskiego. To tam trzech matematyków z Uniwersytetu Poznańskiego łamało sobie głowy nad kodami Enigmy.


– Powołaliśmy zespół fachowców, którzy opracują koncepcję muzeum. Chciałbym, aby było ono interaktywne i pełniło funkcję edukacyjną, żeby uczniowie uczyli się tam matematyki i poznawali tajniki kryptologii – mówił obecny na konferencji Mariusz Wiśniewski, wiceprezydent Poznania. Koncepcja muzeum ma być gotowa w połowie przyszłego roku, samo powołanie placówki to kwestia kilku lat.

Podczas spotkania uczestnicy mieli okazję obejrzeć oryginalny egzemplarz maszyny szyfrującej Enigma, pochodzący ze zbiorów Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, a także spróbować swoich sił w rozszyfrowaniu zakodowanego komunikatu.

Patronat medialny nad konferencją objęła polska-zbrojna.pl.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: Małgorzata Schwarzgruber

dodaj komentarz

komentarze

~observer
1447222320
bomba to nie byla turinga tylko rejewskiego rozyckiego i zygalskiego jesli juz
E5-46-0D-88

Przełomowe porozumienie
Zatrzymać drona
NATO zwiększy produkcję broni
Drony na Legii
Podium dla kajakarza, pięcioboistki i sztangisty
Piętnasty polski F-35 w powietrzu
Bramy armii
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Przełomowe zdolności artylerzystów
Piksele prawdy w morzu fałszu
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
PKW Irak zostaje w Jordanii
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Face to Face
Vespa Battle Challenge
Wielki sukces podchorążych z AMW
PIRX-1 na orbicie
Mistrzyni pożegnała się z polską publicznością
Powiększone mosty Daglezja-S trafią do saperów
Wojna hybrydowa trwa
Prezydent RP o szczycie NATO
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
„Przychodzimy, by pokazać, że nie zapominamy”
Lądowanie na fińskiej drodze, czyli Bieliki i F-16 na Ramstein Flag’26
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zdolności do produkcji tylko dla zaufanych
Polski bezzałogowiec zaprezentowany w Ankarze
Podróż w ciemność
Odznaka sprawności fizycznej po nowemu
Paliwowy krwiobieg NATO
Wsparcie ma znaczenie
„Selekcja”, czyli prawda o człowieku
USA znów uderzyły w Iran
Żywią i bronią
Dronowy kierunek przyszłości
Bez zmian w emeryturach
Pieta Michniowska
Ostatnia niedziela…
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Zbrodnicza farsa
Tropem tajemnic z przeszłości
Polski projekt, światowe znaczenie
„Koalicja chętnych” szykuje kolejne działania
Szkolenie pilotów F-35 nabiera tempa
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Studenci w koszarach
Mundur w paczkomacie
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Barakudy z Polski
Gotowi na zmiany na polu walki
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Domek Pilota w LAW otwarty
Szerszeń z Sochaczewa
Złoto-srebrne kajakarki, srebrni żeglarze
„Bezpieczny zachód” przedłużony
Jak wygląda nowa selekcja do JW AGAT?
Sztuka tworzenia kryptonimu
Mundur i bokserskie rękawice
Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
NATO liczy wydatki przed szczytem
Rząd: cele na szczyt w Ankarze osiągnięte
Śmierć w sercu Azji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO