moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Rok dłużej w Afganistanie

Misja „Resolute Support” w Afganistanie zostanie najprawdopodobniej przedłużona o kolejny rok – zapowiedział w Bydgoszczy generał Denis Mercier, naczelny sojuszniczy dowódca ds. transformacji (ACT). Francuski generał w ramach obejmowania swoich obowiązków odwiedził dzisiaj NATO-wskie Centrum Szkolenia Sił Połączonych – JFTC, zlokalizowane w stolicy województwa kujawsko-pomorskiego.


Misja Sojuszu Północnoatlantyckiego w Afganistanie o kryptonimie „Resolute Support” rozpoczęła się 1 stycznia 2015 roku. Zgodnie z decyzjami państw tworzących NATO, po zakończeniu misji stabilizacyjnej ISAF przyjęła ona charakter doradczo-szkoleniowy. Żołnierze z NATO, w tym również Polacy, mają w jej ramach przede wszystkim pomagać oficerom z dowództw afgańskiej armii i sił bezpieczeństwa oraz urzędnikom w instytucjach podległych ministerstwom obrony oraz spraw wewnętrznych, a także w organizacji pracy podległych im komórek. Misja miała zostać zamknięta z końcem 2016 roku. Okazuje się jednak, że są plany przedłużenia jej o kolejne dwanaście miesięcy.

– W naszej ocenie misja „Resolute Support” nie przyniosła jeszcze oczekiwanych rezultatów i bardzo prawdopodobne jest, że zostanie przedłużona – tłumaczył dzisiaj generał Denis Mercier, naczelny sojuszniczy dowódca ds. transformacji (ACT). Szef jednego z dwóch najważniejszych dowództw NATO (drugim jest ACO: Naczelne Sojusznicze Dowództwo ds. Operacji – Allied Command Operations) dodał, że „Resolute Support” może zostać prolongowana o kolejny rok.

Oznacza to, że o tyle dłużej będą w nią zapewne zaangażowani nasi żołnierze. Obecnie w Afganistanie przebywa II zmiana Polskiego Kontyngentu Wojskowego Afganistan RSM licząca około 150 wojskowych. Jej trzon tworzą żołnierze 10 Brygady Kawalerii Pancernej oraz 10 Brygady Logistycznej z Opola. Poza nimi, przede wszystkim w rolach doradców w instytucjach w Kabulu, są w kontyngencie również oficerowie ze Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, Dowództw Generalnego i Operacyjnego oraz Ministerstwa Obrony Narodowej.

Francuski dowódca odwiedził bydgoskie JFTC i spotkał się z jego szefem gen. bryg. Wojciechem Grabowskim w ramach obejmowania swoich obowiązków. Bo choć został wyznaczony przez Radę Północnoatlantycką na stanowisko naczelnego sojuszniczego dowódcy ds. transformacji już w marcu, to dopiero trzy tygodnie temu formalnie stanął na czele drugiego z kluczowych dowództw NATO.

Bydgoskie Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO jest obok Joint Warfare Centre ze Stavanger (Norwegia) i Joint Analysis  and Lessons Learned Centre w Monsanto (Portugalia) jednym z trzech podległych dowództwu ACT centrów szkoleniowych, które mają przygotowywać żołnierzy Sojuszu do współdziałania na polu walki. W ostatnich latach JFTC zajmowało się przede wszystkim szkoleniem sztabów wielonarodowych korpusów do misji w Afganistanie, w tym także korpusu szczecińskiego. JFTC organizowało również ćwiczenia dla sztabów brygad i korpusów z wojsk lądowych afgańskiej armii. Od roku najważniejszym zadaniem Centrum jest przygotowywanie NATO-wskich doradców udających się do Afganistanu w ramach misji „Resolute Support”.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze


Koniec bezkarności floty cieni?
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Udane starty biatlonistów CWZS-u w krajowym czempionacie
Prezydenci Polski i Ukrainy spotkali się w Warszawie
Zdarzyło się w 2025 roku – II kwartał
Prawdziwa wojskowa grochówka! Gotuje kucharz z reprezentacji WP
Piechota górska w Wojnarowej coraz liczniejsza
Sejm za Bezpiecznym Bałtykiem
Sukces bezzałogowego skrzydłowego
Kto zostanie Asem Sportu?
Europejska kopuła bezpieczeństwa
Szef NATO ze świąteczną wizytą u żołnierzy
Medalowe żniwa pływaków CWZS-u
Odpalili K9 Thunder
W drodze po indeks
Misja na rzecz zdrowia
ORP „Wicher” – pierwszy polski kontrtorpedowiec
Ministrowie ds. służb: Wnioskujemy o spotkanie z prezydentem
Wymyśl nazwę dla polskich satelitów wojskowych
Polskie MiG-i dla Ukrainy?
Niebo pod osłoną
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Wielkopolanie powstali przeciw Niemcom
Snowboardzistka i pływacy na medal
Niebawem dostawy karabinków Grot A3
Będą polskie prace badawcze na zachodzie Ukrainy
Najdłuższa noc
„Bezpieczny Bałtyk” czeka na podpis prezydenta
Zdarzyło się w 2025 roku – I kwartał
Zdarzyło się w 2025 roku – IV kwartał
Wojsko ma swojego satelitę!
Gladius dla Szczecińskiej Dywizji
Dyplomatyczna gra o powstanie
Rekordowe wsparcie dla ZM „Tarnów”
Gąsienicowy Baobab dla polskiego wojska
Marynarz uratował turystkę w Tatrach
Świąteczne spotkanie w PKW Turcja
Żandarmi na strzelnicy taktycznej
„Albatros” na elitarnych manewrach NATO
Na tronie mistrza bez zmian
Żołnierze z Braniewa pomagają walczyć ze śnieżycą
Przyszłość polskich czołgów K2
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
Drony na wagę złota
Zdarzyło się w 2025 roku – III kwartał
Góral z ORP „Gryf”
„Pułaski” do remontu
Prezydent Zełenski spotkał się z premierem Tuskiem
Najmłodszy żołnierz generała Andersa
Bokserzy walczyli o prymat w kraju
Rosja usuwa polskie symbole z cmentarza w Katyniu
Co wiemy o ukraińskim ataku na rosyjski okręt podwodny?
Plan na WAM
Nadbużańscy terytorialsi na patrolu konnym
Trump i Zełenski zadowoleni z rozmów na Florydzie
Ile powołań do wojska w 2026 roku?
Nowa ręka dla weterana
Combat 56 u terytorialsów
Szukali zaginionych w skażonej strefie
Powrót do przeszłości Westerplatte
„Dzielny Ryś” pojawił się w Drawsku
Pancerniacy jadą na misję
Symbol polsko-rumuńskiego braterstwa broni
Piątka z czwartego wozu
Polskie pociski rakietowe – rusza produkcja
Prezydent złożył życzenia żołnierzom

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO