moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zobacz film o bohaterskim Polaku

Podczas II wojny światowej z własnej woli przedostał się do nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz, aby organizować tam ruch oporu i przesyłać raporty o niemieckich zbrodniach. Po wojnie pułkownik Witold Pilecki został uznany przez władze komunistyczne za szpiega i skazany na śmierć. Film o jego życiu wszedł właśnie na ekrany kin.



W najnowszej historii Polski płk Witold Pilecki jest jedną z bardziej fascynujących postaci. Brytyjski historyk Michael Foot w książce „Sześć twarzy odwagi” uznał go za jedną z sześciu najodważniejszych postaci ruchu oporu II wojny.

– Teraz powstał pierwszy rzetelny, pełnometrażowy film dokumentalny o życiu tego jednego z największych polskich bohaterów – mówi Bogdan Wasztyl ze Stowarzyszenia Auschwitz Memento, które jest producentem obrazu.

Film „Pilecki” wszedł właśnie na ekrany kin w całej Polsce. Blisko półtoragodzinny fabularyzowany dokument opowiada historię oficera od czasów młodości, poprzez czas wojny, kiedy dobrowolne dostał się do obozu Auschwitz, aż do jego śmierci w 1948 roku.

Mało znane życie bohatera

Obraz pokazuje też mało znane aspekty życia Pileckiego, m.in. okres po wojnie polsko-bolszewickiej, kiedy osiadł on w majątku Sukurcze na Białorusi. Założył tam kółko rolnicze i spółdzielnię mleczarską.

Kanwą narracji filmu są wspomnienia Andrzeja Pileckiego, syna pułkownika. W dokumencie wystąpiło także troje jego prawnuków.


– Chciałem pokazać pułkownika Pileckiego jako człowieka, który walczył i pracował dla kraju, cały czas pozostając wierny wartościom wyniesionym z domu – mówił Mirosław Krzyszkowski, reżyser i scenarzysta filmu.

Dokument uzupełniają sceny fabularne kręcone m.in. w dworze w Łopusznej niedaleko Nowego Targu, przypominającym majątek w Skurczach, a także w Oświęcimiu, gdzie naziści ulokowali obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau.

Projekt: Pilecki

Odtwórcą Pileckiego jest Marcin Kwaśny, aktor stołecznego Teatru Kwadrat. –Ta rola to dla mnie ogromne wyróżnienie, Pilecki był patriotą, który całe swoje życie poświęcił służbie wolnej Polsce – mówi Kwaśny.

Na planie filmu wystąpili też członkowie krakowskich teatrów, studenci tamtejszej szkoły aktorskiej, członkowie Grupy Teatralnej „Czwarta Ściana” z Brzeszcz oraz grupy rekonstrukcyjne z Nowego Targu, Bielan i Nawojowej Góry.
W dokumencie wykorzystano muzykę rockowego zespołu „Forteca”, którego członkowie pięć lat temu przeszli trasę ucieczki Pileckiego z obozu.

Film powstał dzięki zbiórce publicznej zorganizowanej przez Stowarzyszenie Auschwitz Memento. Na budżet ponad 270 tysięcy złotych złożyły się darowizny ponad dwóch tysięcy osób oraz dotacja Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce w Nowym Jorku i środki Stowarzyszenia Auschwitz Memento.

Akcja społeczna „Projekt: Pilecki”, w ramach której przeprowadzono zbiórkę oraz zrealizowano film, zdobyła tytuł „Wydarzenie Historyczne Roku 2014” w konkursie Muzeum Historii Polski.

Człowiek wielkiej odwagi

Pilecki walczył w wojnie polsko-bolszewickiej i uczestniczył w kampanii wrześniowej 1939 roku. W czasie okupacji był żołnierzem Armii Krajowej. 19 września 1940 roku dał się aresztować Niemcom w łapance, aby trafić jako więzień do obozu w Auschwitz. W czasie ponad dwuletniego pobytu stworzył tam ruch oporu i przesyłał do dowództwa AK pierwsze raporty o niemieckich zbrodniach. 26 kwietnia 1943 roku wraz z dwoma współwięźniami uciekł z obozu. Walczył potem w Powstaniu Warszawskim.

Dosłużył się stopnia rotmistrza (w kawalerii odpowiednik kapitana). Po wojnie został aresztowany przez władze komunistyczne i skazany na śmierć w pokazowym procesie, w którym oskarżono go o zdradę i szpiegostwo. Wyrok wykonano 25 maja 1948 roku w warszawskim więzieniu na Rakowieckiej.

Miejsce jego pochówku do dzisiaj nie jest znane, choć najprawdopodobniej został pochowany w zbiorowej mogile na tak zwanej Łączce na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Możliwe, że jego szczątki zostaną odnalezione po wznowieniu prac w kwaterze „Ł” warszawskiej nekropolii.

Witolda Pileckiego zrehabilitowano w 1990 roku. Natomiast dwa lata temu, w uznaniu zasług oficera, wicepremier i minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak mianował go na stopień pułkownika.

Zwiastun filmu oraz lista kin, w których można obejrzeć dokument, znajdują się na stronie: projektpilecki.pl

AD

autor zdjęć: www.projektpilecki.pl

dodaj komentarz

komentarze

~andrewmpl
1445195760
Panie redaktorze,jak długo jeszcze będziecie używać terminu "kampania wrześniowa " ? Jest to określenie działań Wehrmachtu na terenie obcego państwa jakim była dla tej armii Polska.Jest to po prostu żałosne że kierując oficjalnym organem prasowym MON używa się terminologii niemieckiej zamiast napisać zgodnie z prawdą o polskiej wojnie obronnej. Ciekaw jestem czy mój komentarz zostanie opublikowany ?
85-58-EE-68
~Redakcja
1445061660
A jednak pułkownik - http://polska-zbrojna.pl/home/articleshow/9397?t=Rotmistrz-Pilecki-zostal-pulkownikiem Prosimy jednocześnie o zachowanie elementarnej kultury.
33-22-9A-8A
~ktoś
1445003220
Jaki Pułkownik? Znacie historię? Rotmistrz (Kapitan w kawalerii) Witold Pilecki a nie pułkownik. Nawet w MON-ie są debile
95-71-9C-8B

Dwa marzenia spełnione naraz
Prezent chodziarki na Święto Wojska Polskiego
Program SAFE w pytaniach i odpowiedziach
Wojsko pomaga ofiarom wypadku na Węgrzech
Z prądem i pod prąd
Łódź centrum serwisowym Apache’y
Rekordowe zainteresowanie kursem „Sondy”
Wicher na morzu
Ostatnie szlify przed defiladą
Kartki sercem malowane
Zapraszamy na Święto Wojska Polskiego
Nowy dom dla Husarzy i FA-50
Flanka pod strażą
Jak Polska wykorzystuje unijne pożyczki
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Czworo medalistów mistrzostw Europy w żołnierskich mundurach
Zmiana posterunku honorowego – transmisja na żywo
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
Medale dla żołnierzy i pracowników wojska
Azjatycka szansa
Prezydent: siła narodu jest siłą żołnierza!
Wzmocnienie krajowej produkcji amunicji 155 mm
Z ORP „Błyskawica” na trasę Tour de Pologne
Dowódca, który wie szybciej i więcej, wygrywa
Donald Tusk: Patrzcie z dumą na polską flotę!
Abordaż z polskim wsparciem
CEPS – strategiczny projekt NATO się rozwija
Bitwa Warszawska, dzień piąty: Bolszewika goń!
Legion Medyczny na poligonie
Bitwa Warszawska, dzień drugi: Walka wręcz o stolicę
Sojusznicze wsparcie nad Bałtykiem
Nowy ośrodek badań WIML
Szef MON-u na obchodach Święta Wojska Polskiego
Święto Wojska Polskiego – transmisja na żywo
„Wicher” na wodzie
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
SMS-y ostrzegą o zagrożeniu z powietrza
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Gorący lipiec PKW Łotwa
MON i MSZ o szczycie NATO
Mazurek Dąbrowskiego dla pływaczki „armii mistrzów”
Generał w niewoli
Młodzi medycy na poligonie
Pięć medali młodych strzelców „armii mistrzów”
W Sejmie o rosyjskim pocisku
Kompania dronów zamiast Rosomaków
Pamięć, która zobowiązuje
W wojsku nie wszystkie butelki z kaucją?
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Siatka antydronowa
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Kolejne ofiary zbrodni wołyńskiej odnalezione
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wicher ochrzczony, jutro stanie na wodzie
Bitwa Warszawska, dzień pierwszy: Armia Czerwona w natarciu
Pokolenie NATO
Szef MON: najlepszych nagradzamy awansami generalskimi
Oni strzegą naszego spokoju
Brąz płotkarza na mistrzostwach Europy
Coraz więcej Alpha Scramble
Rok 2027 bez Air Show Radom
Bitwa Warszawska, dzień trzeci: Triumf w Radzyminie
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Bitwa Warszawska, dzień czwarty: Zwycięska kontrofensywa

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO