moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nagrody MSPO: za kamerę, karabin i integrator

Asteria KLW-1 to kamera termowizyjna, którą opracowali inżynierowie z Przemysłowego Centrum Optyki z Warszawy. Za jej innowacyjność na tegorocznych targach zbrojeniowych w Kielcach otrzymali nagrodę Defender. Nagrodzono nią również modułowy integrator M-ITG z WB Electronics oraz karabin maszynowy UKM 2000P z Zakładów Mechanicznych w Tarnowie.

Karabiny maszynowe UKM-2000P

Komisja konkursu Defender – organizowanego w ramach Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach – przyznaje nagrody aż w trzynastu kategoriach. Przedstawiamy ostatni odcinek naszego cyklu o wyróżnionych produktach polskiego przemysłu zbrojeniowego.

Kamera do Rosomaków

Kołowe transportery opancerzone Rosomak są podstawowym wozem bojowym polskiej armii. Obecnie wojsko ma ich ponad siedemset, a w przyszłości będzie prawie tysiąc. W Rosomaki będą uzbrojone trzy brygady zmechanizowane – 12 ze Szczecina, 17 z Międzyrzecza oraz 15 z Giżycka i Orzysza.

Choć transportery są produkowane przez należącą do Polskiej Grupy Zbrojeniowej spółkę Rosomak, to do ich konstrukcji wykorzystano wiele importowanych podzespołów. Od dłuższego czasu przemysł obronny stara się opracować ich polskie odpowiedniki. Takim przykładem jest zbudowana przez inżynierów z PCO S.A. kamera termowizyjna KLW-1 Asteria. Urządzenie waży dziewięć kilogramów, jest wyposażone w chłodzony detektor III generacji o rozdzielczości 640x512 pikseli i pracuje na długości fal 7,7÷9,3 µm. W zależności od szerokości pola obserwacji Asteria umożliwia wykrywanie obiektów z 12 kilometrów (przy wąskim polu widzenia) lub 4,6 km (przy szerokim polu widzenia).

Kamera termowizyjna KLW-1 Asteria

Przemysław Matrzak, specjalista ds. reklamy PCO S.A., podkreśla, że inżynierowie musieli długo pracować nad takim oprogramowaniem, które pozwoli jak najlepiej wykorzystać zastosowane w kamerze zaawansowane systemy optyczno-elektroniczne. – Bardzo dobrą jakość obrazu uzyskaliśmy nie tylko dzięki wysokiej klasie podzespołów elektronicznych i optycznych, ale również dzięki bardzo skomplikowanym algorytmom przetwarzania danych – wyjaśnia.

Na kieleckich targach zbrojeniowych Asteria prezentowana była w kilku konfiguracjach – jako część wyposażenia czołgów PT-91, czołgów T-72 oraz jako zamiennik systemu optycznego stosowanego obecnie w Rosomakach. W ocenie jury konkursu Defendera najbardziej interesująca okazała się ta przeznaczona do montażu w kołowych transporterach. I to właśnie ją wyróżniono nagrodą.

UKM 2000 po nowemu 

Karabiny maszynowe UKM-2000P to podstawowa broń polskich żołnierzy. Wojsko od dziesięciu lat wykorzystuje trzy typy tej broni: UKM-2000P – wersja dla piechoty, UKM-2000D – model desantowy oraz UKM-2000C – karabin montowany w Rosomakach.

Swój chrzest bojowy UKM-2000 przeszły na misji w Iraku. Były również używane przez żołnierzy na misji w Afganistanie. – Na podstawie doświadczeń z obu misji przygotowaliśmy pakiet modyfikacyjny broni. Ulepszyliśmy wszystko to, na co wskazywali używający karabinu żołnierze, czyli między innymi regulator gazowy, węzeł iglicy, łoże oraz tłumik płomienia – mówi płk rez. Tomasz Berezowski, były dowódca wojsk aeromobilnych, który obecnie pracuje w Zakładach Mechanicznych w Tarnowie produkujących UKM-y.

Nowe, ulepszone UKM-2000, które podczas kieleckich targów nagrodzono Defenderem, wkrótce trafią do jednostek wojskowych. W czerwcu Inspektorat Uzbrojenia MON podpisał z ZM Tarnów kontrakt na dostawę 378 sztuk tej broni. Czteroletnia umowa jest warta 25 milionów złotych, a pierwsza transza UKM-ów (60 sztuk) ma trafić do magazynów do końca roku.

Łączność Tytana

W tym roku aż dwa z dziesięciu przyznanych na MSPO Defenderów przypadły produktom, które powstały z myślą o programie Polski Żołnierz Przyszłości „Tytan”. Pierwszy to opisany już na naszych łamach karabin modułowy MSBS o kalibrze 5,56 mm. Drugim jest modułowy integrator M-ITG firmy WB Electronics.

Modułowy integrator M-ITG firmy WB Electronics

Integrator jest jednym z najbardziej tajemniczych produktów nagrodzonych przez jury. Oficjalnie nie wiadomo nic o jego parametrach technicznych poza faktem, że jest to połączenie komputera z radiostacją. Piotr Wojciechowski, prezes WB Electronics, wyjaśnia, że produkt powstaje w ramach projektu finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju i konstruktorzy zobowiązali się do zachowania w tajemnicy szczegółowej specyfikacji.

Do czego więc będzie służyło urządzenie? – Będzie ono „informatycznym sercem” indywidualnego systemu walki żołnierza. Jego zadaniem będzie zarządzanie i sterowanie modułami oraz sensorami, a także transmisja informacji głosowych, danych i obrazu – wyjaśnia Wojciechowski.

Zgodnie z zawartą z NCBiR umową, WB Electronics ma do końca roku przekazać wojsku gotowy integrator do testów.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze

~rotmistrz
1442677560
12., 17. i 15. mają być na Rosomakach. OK. Ale co z 21. Brygadą? Już są inne plany? Też miała dostać KTO.
B7-B0-C7-EC
~aelx
1442507040
jeżeli ukm nie ma 1 moa / 100 m to cienko cienko
6B-75-9B-99

Zielone światło dla Barbary
 
Śnieg może być groźną bronią
Cud w Trewirze
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Air Show ’25 – do zobaczenia
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Lekcje z frontu
Podwójny Półmaraton Komandosa
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Skromny początek wielkiej wojny
Spadochroniarze na Podlasiu
Zamiana po włosku
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Którą drogą do armii?
Rakietowy szach
Liban uznany za strefę działań wojennych
Bruksela przed szczytem
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Nowoczesna łączność dla armii
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
„Avenger” na Monte Cassino
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Rusza kwalifikacja wojskowa
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Offset dla „Wisły”
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Eurofightery znowu w Polsce
Zachód przeciwko „korsarzom”
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Pierwszy skok
Nowy szef CWCR
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Roszady personalne w PGZ-ecie
Szef MON-u w Brukseli
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Wojna o porządek świata
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Invictus w zimowym stylu
Lista trupich główek
Dobrowolsi – czas start!
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Zimowy sprawdzian podchorążych
Mocny sygnał od NATO
Abramsy pod dobrą opieką
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO