moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Kielce światową stolicą przemysłu zbrojeniowego

Prawie 30 tys. metrów kwadratowych powierzchni wystawienniczej, na których swoje produkty prezentuje ponad 560 firm z 28 krajów. Dziś rozpoczął się Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego. – Zaufanie resortu obrony i polskiej armii do krajowych dostawców sprzętu wojskowego rośnie z roku na rok – podkreślał szef MON Tomasz Siemoniak, otwierając targi w Kielcach.

Wicepremier Tomasz Siemniak i Ine Eriksen Soreide, minister obrony Norwegii.

Przemówienie wicepremiera Siemoniaka zainaugurowało XXIII Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego. – Jestem tutaj po raz piąty z rzędu i widzę, jak na naszych oczach zmienia się oferta polskiego przemysłu – mówił minister obrony.

Kieleckie targi to trzecia w Europie wystawa wojskowego sprzętu i uzbrojenia obok imprezy w Paryżu i Londynie. MSPO od lat umacnia swoją pozycję na rynku. Organizatorzy zapewniają, że tegoroczna edycja znów pobije rekordy. W targach bierze bowiem udział największa jak dotąd liczba wystawców – ponad 560, którzy zaprezentują największą w historii liczbę produktów. Wśród zagranicznych uczestników jest m.in. 46 firm ze Stanów Zjednoczonych, 35 z Niemiec i 22 z Francji.

Śmigłowce, drony, czołgi

Podobnie jak w poprzednich latach na MSPO najwięcej jest produktów ściśle związanych z programami modernizacyjnymi w polskiej armii. I tak uwagę przykują z pewnością śmigłowce szturmowe. Wojsko jest w trakcie realizacji programu „Kruk”, w ramach którego zamierza kupić kilkadziesiąt „latających czołgów”. Mają one zastąpić coraz bardziej wyeksploatowane maszyny Mi-24. W Kielcach swoje śmigłowce zaprezentują Turcy – T129, Francuzi – Tiger oraz Amerykanie – AH64 Apache.


Film: Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej i WIW

„Kruk” to nie jedyny program modernizacji technicznej sił zbrojnych, który mocno wpłynął na kształt tegorocznych targów. Bogatą ofertę pokażą także producenci bezzałogowców. Armia przymierza się do zakupu tego rodzaju urządzeń w kilku wersjach. Nic dziwnego, że zarówno krajowe, jak i zagraniczne firmy przywiozły do Kielc drony rozpoznawcze i bojowe.

Niemal jedną trzecią powierzchni zajmuje wystawa Wojska Polskiego. Armia pokazuje najnowszy sprzęt oraz uzbrojenie, które ma w wyposażeniu. Można zobaczyć m.in. Leoparda 2A5, bezzałogowce, kilka modeli robotów inżynieryjnych oraz sprzęt i broń żołnierzy wojsk specjalnych.

Norwegia gościem honorowym

Tradycją MSPO jest organizacja tzw. wystawy narodowej. W tym roku jej gospodarzem jest Norwegia. Skandynawowie pokażą m.in. system rakietowy NASAMS oferowany w postępowaniu na zestaw przeciwlotniczy krótkiego zasięgu w ramach programu „Narew”, przeznaczone do niszczenia okrętów rakiety NSM, które są w wyposażeniu Nadbrzeżnych Dywizjonów Rakietowych, oraz ważącego zaledwie 18 g drona wielkości dłoni: PD-100 PRS. – Współpraca polsko-norweska w zakresie obronności od wielu lat układa się doskonale i służy rozwojowi struktur NATO w północnej części Sojuszu. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego daje doskonałą możliwość do poszerzenia naszych kontaktów – mówiła w Kielcach Ine Eriksen Soreide, minister obrony Królestwa Norwegii.

Tomasz Siemoniak zapowiedział, że Polska i Norwegia prowadzą negocjacje w sprawie uruchomienia  programów badawczo-rozwojowych oraz tzw. inicjatywy smart defense, czyli np. wspólnych zakupów broni i amunicji. Szefowa norweskiego resortu obrony zapowiedziała, że wspólne  zakupy mogą dotyczyć m.in. nowych okrętów podwodnych.


Na zakończenie czterodniowych targów najlepszym produktom zostaną przyznane nagrody Defender. Swoje wyróżnienia nada także patron honorowy salonu – Prezydent RP, Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Inspektorat Wsparcia. Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych nagrodzi z kolei najlepsze stoisko.

XXIII Międzynarodowemu Salonowi Przemysłu towarzyszą m.in. XXI Międzynarodowe Targi Logistyki oraz liczne sympozja, debaty i konferencje. W MSPO uczestniczy również Wojskowy Instytut Wydawniczy, wydawca portalu polska-zbrojna.pl, miesięcznika „Polska Zbrojna” oraz dwumiesięcznika „Przegląd Sił Zbrojnych”. Znajdziecie nas w hali F na stoisku numer 32 Ministerstwa Obrony Narodowej.

MC, KW

autor zdjęć: Jarosław Wiśniewski

dodaj komentarz

komentarze


Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
V Korpus z nowym dowódcą
Odstraszanie i obrona
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Animus Fortis, czyli mężny duch
Wojna w świętym mieście, część trzecia
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Szpej na miarę potrzeb
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Głos z katyńskich mogił
Mundury w linii... produkcyjnej
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Psiakrew, harmata!
Rakiety dla Jastrzębi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Jeśli nie Jastrząb, to…
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Sprawa katyńska à la española
Zbrodnia made in ZSRS
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Ocalały z transportu do Katynia
Przygotowania czas zacząć
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Wojsko inwestuje w Limanowej
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Weterani i bokser „Master”
Kurs z dzwonem
NATO na północnym szlaku
Wojna w świętym mieście, epilog
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Hiszpański palimpsest
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Wojna w świętym mieście, część druga
Święto wojskowego sportu
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Ramię w ramię z aliantami
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Ogień w podziemiu
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Prawda o zbrodni katyńskiej
Cena wolności
Jak wyszkolić pilota F-16?
Optyka dla żołnierzy
Zmiany w dodatkach stażowych
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
25 lat w NATO – serwis specjalny
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Wojna w świętym mieście, część pierwsza

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO