moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Przygotowania do Kielc są już na finiszu

Leopardy, czołgi PT-91 i wozy zabezpieczenia technicznego to tylko część sprzętu, który zostanie pokazany na tegorocznej Wystawie Sił Zbrojnych w Kielcach. Jej przygotowaniem od kilku dni zajmuje się blisko 600 żołnierzy z całego kraju. Na targach zaprezentują się też jednostki wojsk specjalnych. Pokażą część swojego sprzętu, m.in. bezzałogowe systemy latające Scan Eagle i wyrzutnie Scan Eagle.

– Ponad 400 egzemplarzy różnego sprzętu i wyposażenia zostanie zaprezentowanych na ponad 10 tysiącach metrów kwadratowych – mówi płk Grzegorz Lisowski, koordynator Wystawy Sił Zbrojnych. Od 16 lat towarzyszy ona Międzynarodowemu Salonowi Przemysłu Obronnego w Kielcach. – Każda kolejna wystawa jest inna. Armia się modernizuje, kupuje nowy sprzęt, więc co roku ma coś nowego, czym może się pochwalić – mówi płk Grzegorz Lisowski, koordynator Wystawy Sił Zbrojnych, na co dzień szef Oddziału Planowania i Analiz Szefostwa Służb Technicznych Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych.

Trwają przygotowania

Praktyczne przygotowania rozpoczęły się kilka dni temu. – Grupa zabezpieczająca licząca 160 żołnierzy jest tutaj już od ubiegłego czwartku. Od poniedziałku przygotowaniami zajmuje się blisko 600 żołnierzy z jednostek z całej Polski – mówi ppłk Mirosław Giel, dowódca zgrupowania, na co dzień szef logistyki w 1 Brygadzie Logistycznej w Bydgoszczy.

Do Kielc na zestawach niskopodwoziowych dotarł już też sprzęt ciężki m.in. z jednostek pancernych, w tym czołgi T72M, PT-91, Leopardy 2A4 i Leopard 2A5, Rosomak, wozy zabezpieczenia technicznego typu BPz2 i WZT oraz pojazdy inżynieryjne. – Ten sprzęt musiał przyjechać do Kielc, zanim dotrze tu większość wystawców. Precyzyjne ustawienie go wymagało od żołnierzy kunsztu i bezwzględnego przestrzegania zasad bezpieczeństwa. Teraz stoi już wzdłuż hal wystawowych – wyjaśnia Katarzyna Portianko-Gaca z biura prasowego Wystawy Sił Zbrojnych.

Żołnierze ustawiają teraz stoiska, na których już we wtorek swój sprzęt i wyposażenie zaprezentują poszczególne wojska. – Na co dzień działamy we własnych strukturach. Wyzwaniem jest to, by zgrać działanie różnych żołnierzy, jednostek, rodzajów wojsk w spójną całość – tłumaczy ppłk Mirosław Giel.

Jak zapewniają specjaliści z Inspektoratu Wsparcia SZ, wojsko jest prawie gotowe do rozpoczynających się we wtorek targów. – Czeka nas jeszcze poniedziałkowa próba generalna. Będzie ona polegała na przeglądzie miejsc ustawienia sprzętu i poszczególnych stoisk – dodaje oficer z brygady.

Wojsko pochwali się nowościami

Na ponad 10 tysiącach metrów kwadratowych, w dwóch halach wystawowych i na wystawie plenerowej, zaprezentuje się ponad 200 wojskowych wystawców i ponad 400 egzemplarzy sprzętu. – W tym roku powtarzamy sprawdzoną już koncepcję, by pokazywać wojsko przez pryzmat podległych Dowódcy Generalnemu sześciu Inspektoratów: Wojsk Lądowych, Marynarki Wojennej, Sił Powietrznych, Wojsk Specjalnych, Szkolenia i Rodzajów Wojsk w otoczeniu jednostek logistycznych podporządkowanych szefowi Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych – tłumaczy Katarzyna Portianko-Gaca.

Co będzie można zobaczyć na wojskowej wystawie? – Na pewno będzie więcej niż w ubiegłym roku trenażerów, automatyki, systemów, bezzałogowców oraz sprzętu zabezpieczenia technicznego – zapewnia Katarzyna Portianko-Gaca. Ci, którzy pojawią się na kieleckich targach, będą mogli zobaczyć m.in. robota saperskiego Talon IV, karabiny wyborowe Accuracy, aparat nurkowy AMPHORA, wyrzutnię ORBITER I, urządzenie szkolno-treningowe SERE, ambulans kryminalistyczny, śmigłowiec BELL 505 czy stanowisko zintegrowanego cyfrowego systemu łączności specjalnej Storczyk. Na większym niż w ubiegłym roku metrażu zaprezentują się jednostki wojsk specjalnych: GROM, AGAT, NIL, Formoza, Jednostka Wojskowa Komandosów z Lublińca i Eskadra Działań Specjalnych. Tu pojawią się m.in. bezzałogowe systemy latające Scan Eagle i wyrzutnia Scan Eagle.

Otoczeniem dla wystawy Dowództwa Generalnego będą stoiska jednostek logistycznych. Zaprezentują się tu m.in. cztery regionalne bazy logistyczne, dwa wojskowe ośrodki badawczo-wdrożeniowe: Służby Mundurowej oraz Służby Żywnościowej, a także grudziądzkie Centrum Szkolenia Logistyki.

Po raz pierwszy w Kielcach swoje stoiska wystawią Muzea: Wojska Polskiego, Sił Powietrznych i Lotnictwa z Krakowa. – Tu będzie można zobaczyć wciąż jeżdżący sprzęt pancerny uczestniczący w walkach w 1944 i 1945 roku. Na wystawie plenerowej stanie na przykład czołg IS-2 zwany Stalinem – mówi płk Lisowski. Na ich stoiskach zaprezentowany będzie też m.in. sprzęt do nurkowania i działa dywizjonów nadbrzeżnych na Helu, które uczestniczyły w II wojnie światowej.

Podczas wystawy szef Inspektoratu Wsparcia tradycyjnie przyzna nagrodę dla wojskowego wystawcy mającego największy wkład w szkolenie żołnierzy. Po raz pierwszy nagrodę za najlepsze stoisko przyzna Dowódca Generalny RSZ.

Paulina Glińska

autor zdjęć: st.chor. Sławomir Mrowiński/ biuro prasowe Wystawy Sił Zbrojnych

dodaj komentarz

komentarze


Jeśli nie Jastrząb, to…
 
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Zbrodnia made in ZSRS
Przygotowania czas zacząć
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ocalały z transportu do Katynia
Odstraszanie i obrona
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
V Korpus z nowym dowódcą
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Zmiany w dodatkach stażowych
Animus Fortis, czyli mężny duch
Rakiety dla Jastrzębi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Weterani i bokser „Master”
Mundury w linii... produkcyjnej
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Wojsko inwestuje w Limanowej
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Szpej na miarę potrzeb
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Hiszpański palimpsest
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wojna w świętym mieście, część druga
Prawda o zbrodni katyńskiej
Święto wojskowego sportu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Psiakrew, harmata!
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Optyka dla żołnierzy
Głos z katyńskich mogił
25 lat w NATO – serwis specjalny
Kurs z dzwonem
Cena wolności
Ogień w podziemiu
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ramię w ramię z aliantami
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
NATO na północnym szlaku
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Wojna w świętym mieście, epilog
Sprawa katyńska à la española
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Jak wyszkolić pilota F-16?
Wojna w świętym mieście, część trzecia

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO