moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojsko kupuje Poprady

Polska Grupa Zbrojeniowa oraz spółka AMZ Kutno dostarczą polskiej armii prawie osiemdziesiąt samobieżnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych Poprad. Warta kilkaset milionów broń trafi do pułków przeciwlotniczych oraz dywizjonów przeciwlotniczych z wojsk lądowych. Kontrakt ma zostać podpisany do końca roku.

Poprad to zestaw obrony przeciwlotniczej bardzo krótkiego zasięgu klasy VSHORAD (Very Short Range Air Defence). System ten ma wchodzić w skład tzw. tarczy Polski. – Jego podstawowym zadaniem będzie osłona ważnych obiektów, sprzętu i ludzi przed różnego rodzaju atakami z powietrza – mówi płk Jacek Sońta, rzecznik prasowy MON.

Samobieżne zestawy rakietowe Poprad mogą wykrywać, śledzić i zwalczać samoloty, drony oraz śmigłowce w odległości do 5,5 km i na pułapie do 3,5 km. Wykorzystują do tego samonaprowadzające się pociski rakietowe Grom.

Prace nad opracowaniem zestawów Poprad prowadziły m.in. Mesko S.A., Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Sprzętu Mechanicznego, Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia, Centrum Naukowo-Produkcyjne Elektroniki Profesjonalnej Radwar i Przemysłowy Instytut Telekomunikacji.

W 2010 roku kontrakt na zbudowanie dwóch prototypowych Popradów otrzymała należąca do Bumaru spółka PIT-Radwar. Zestawy zbudowane na podwoziu samochodu Żubr (produkcji polskiej firmy AMZ Kutno) do wojska trafiły rok później. Badania i testy nowych pojazdów trwały trzy lata. Pod koniec ubiegłego roku wojskowi uznali, że sprzęt sprawdził się w warunkach poligonowych.

Teraz resort obrony uruchomił procedurę kupna seryjnej partii tej broni. Inspektorat Uzbrojenia MON zaprosił na negocjacje umowy (w trybie zamkniętym) firmę PIT-Radwar, należącą do PGZ. Kontrakt ma obejmować dostawę 77 zestawów rakietowych. Jego wartość to kilkaset milionów złotych. Plany zakładają, że umowa zostanie podpisana pod koniec tego roku.

Zgodnie z programem modernizacji polskiej armii wojska lądowe mają otrzymać do 2021 roku łącznie 79 zestawów Poprad (2 prototypowe, które już są w wyposażeniu oraz 77 egzemplarzy seryjnych). Mają one trafić do pułków wojsk lądowych oraz do pododdziałów przeciwlotniczych z brygad zmechanizowanych oraz z 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, 6 Brygady Desantowo-Szturmowej oraz 25 Brygady Kawalerii Powietrznej.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: PIT-RADWAR

dodaj komentarz

komentarze


Szefowie MON i MSZ o priorytetach na szczyt Sojuszu
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Szermierze i pięściarki na podium
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Poznański gen wolności
Wojsko przeszkoliło dzieci w całej Polsce
Westerplatte zmieni się nie do poznania
Śmierć w sercu Azji
Ramię w ramię z Amerykanami
Terytorialsi ćwiczyli z Gwardią Narodową z USA
Jarzębina i nowe miny przeciwpiechotne
Promocja oficerska na WAT
USA i Iran z porozumieniem ws. pokoju w Zatoce
Równanie z „Iksem”
Miliardy na odbudowę i ukraińskie drony z Polski
Apetyt Smoka rośnie
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Sojusznicza medycyna pola walki
Od dronów po lufy armatnie
Zatrzymać drona
Wszystko o Grocie, czyli „GROTowisko-26”
Zbrodnicza farsa
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Na straży odporności Polski
Chirurgia pod ostrzałem. Ukraińscy medycy szkolą się w Krakowie
Podróż w ciemność
Nowy dowódca Czarnej Dywizji
PKW Irak zostaje w Jordanii
Kajakarze i pięcioboista na medal!
„Iks” nasz powszedni
Pobudka 5:30 i ostra taktyka. Przetrwasz te 27 dni?
Wsparcie ma znaczenie
Zmiana na szczytach US Army w Europie
Sportowe jubileusze
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Polski wkład w operację „Overlord”
Ważne decyzje w Brukseli
Szkolenia załogi okrętu podwodnego – już w sierpniu
Bez zmian w emeryturach
Szkolenie pilotów F-35 nabiera tempa
Orka dobiła do brzegu
US Army zaprasza do świętowania
Przełomowe zdolności artylerzystów
SKON o budżecie MON-u
Priorytety na szczyt NATO
Mundur, medale i duma
Niebo bez dominacji
Marynarka świętuje i zaprasza na pokłady
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Medale za typowo wojskowe dyscypliny
Airbus A330 MRTT
Mewa pisze historię
Królowa wspinaczki kończy karierę
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Anglicy znów uciekną z obozu
Powrót Iksa

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO