moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

W drodze po umundurowanie

„Nie wszystko jest logistyką, ale wszystko bez logistyki jest niczym” – wojskowa praktyka pokazuje, jak wiele jest prawdy w tej maksymie. Logistyka to jedna z tych dziedzin, która wpływa zarówno na jakość służby żołnierza, jak i na wykonywanie przez niego zadań i obowiązków. Czy obecny system zaopatrzenia mundurowego działa sprawnie i efektywnie? Cóż, są kwestie, które warto przemyśleć – pisze mjr rez. Tomasz „Burza” Burzyński, były oficer JWK Lubliniec.

Oczywiście logistyka nie jest w wojsku najważniejsza, ale – jak to bywa z rzeczami „mniej ważnymi” – obyć się bez niej nie sposób. Z logistyką ściśle związana jest dystrybucja, czyli łańcuch dostaw od producenta do klienta. Krótko mówiąc, chodzi o zaopatrzenie, np. mundurowe, które z punktu widzenia żołnierzy jest jedną z najistotniejszych kwestii. Zaopatrzenie mundurowe czy brak poszczególnych tzw. sortów w magazynie – podobnie jak wyznaczana przez służbę mundurową data wypłaty i kwota „mundurówki” – było i jest gorącym tematem w jednostkach. Niestety, często docierają do mnie opinie, że w tym przypadku łańcuch dystrybucji nie działa tak, jak powinien.

Zaopatrzenie dla jednostek wojskowych to zadanie wojskowych oddziałów gospodarczych. Jak działa realizowany przez nie system? Zazwyczaj, podkreślam zazwyczaj, jednostki po prostu oddelegowują swoich żołnierzy do magazynu mundurowego znajdującego się na terenie WOG-u. Ten sposób realizacji zaopatrzenia mundurowego nawet przez „mundurowców”, a przynajmniej przez większość z nich, jest uważany za mało doskonały.

Przede wszystkim żołnierz, który musi pobrać umundurowanie, jest wyłączony z jednostki na cały dzień, ponieważ w większości przypadków WOG-i są oddalone od jednostek o kilkadziesiąt kilometrów. Do tego dochodzą ograniczenia wynikające z grafiku pracy magazynu mundurowego, czasu obsługi poszczególnych jednostek wojskowych i czasu, w jakim pracownicy magazynu obsługują poszczególne jednostki. Szybkie odebranie umundurowania jest czasem niemożliwe także ze względu na brak pełnej skali rozmiarów w magazynach czy też brak należnych przedmiotów mundurowych na stanie magazynowym.

Myślę, że warto jeszcze raz przemyśleć to, w jaki sposób jednostki wojskowe mają otrzymywać przedmioty zaopatrzenia mundurowego (pzm). Może lepszym niż obecnie rozwiązaniem byłby powrót do pomysłu umieszczenia magazynów mundurowych w jednostkach wojskowych jako magazyny „zamiejscowe” WOG-u? A może wprowadzić system zaopatrywania objazdowego? W tym przypadku to magazynierzy WOG przyjeżdżają wraz z zaopatrzeniem do podległych gospodarczo jednostek wojskowych na 2–3 dni. Być może te rozwiązania sprawiłyby, że łańcuch dostaw w wykonaniu wojskowej logistyki działałby efektywniej. Na pewno zaoszczędziłoby to czas i koszty transportu służbowego żołnierzy udających się po pzm daleko od swoich macierzystych jednostek. A w tym wypadku czas to na pewno pieniądz, ale nie tylko...

mjr rez. Tomasz „Burza” Burzyński
były oficer JWK

dodaj komentarz

komentarze


Drony w ofensywie
Premierowe strzelania Spike’ami z Apache’ów
Banki – nowi partnerzy PGZ-etu
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Loty szkoleniowe na F-16 wstrzymane do odwołania
Hekatomba na Woli
Cena wolności. Powstańcze wspomnienia
Awaryjne lądowanie wojskowego śmigłowca
Na otwartym morzu mierzą daleko!
Pancerna pięść
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Niemiecki plan zniszczenia Polski
Spotkanie Trump-Nawrocki
Strategiczne partnerstwo Polski i Kanady
Triumf żołnierzy-lekkoatletów
Polska chce przyjąć więcej wojsk z USA
Szef MON-u upamiętnił pierwszych poległych w II wojnie
Z najlepszymi na planszy
Nowe radary i ładunki trotylowe dla armii
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
NATO ćwiczy na Bałtyku. Z polskim udziałem
Radary, które widzą wszystko
Duże osiągnięcie polskich skoczków
Zielona lista, czyli decyzja należy do żołnierza
Nowość Grupy WB na MSPO 2025: robot kroczący
MON rozpoczyna współpracę z Ligą Obrony Kraju
Orlik na Alfę
Brytyjczycy żegnają Malbork
Tuga – postrach dronów
Piorun 2 coraz bliżej
System Trophy będzie chronił czołgi K2PL
Amerykańsko-rosyjski szczyt na Alasce
Wyczekiwane przyspieszenie
Nowelizacja ustawy o obronie z podpisem prezydenta
Zwycięska batalia o stolicę
Dwie agresje, dwie okupacje
Lockheed Martin wspiera polskich weteranów
„Był twarzą sił powietrznych”
Czarna skrzynka F-16 w rękach śledczych
ORP „Necko” idzie do natowskiego zespołu
Szef Sztabu Generalnego: MSPO przykładem rewolucji dronowej
Startuje „Żelazny obrońca”
Polski udział w produkcji F-16 i F-35
Coś dla Huzara, coś dla fregaty
Detect & Classify: satelity z AI
Najmłodszy w rodzinie
Huta Stalowa Wola na MSPO
Prezydent Nawrocki: Wieluń to symbol cierpienia
Australijski AWACS rozpoczął misję w Polsce
Polsko-koreańska spółka będzie produkować rakiety do wyrzutni Homar-K
Westerplatte, 1 września 1939. Pamiętamy!
Beret „na rekinka” lub koguta
Grot A3 w drodze do linii
Kikimora o wielu twarzach
Akt oskarżenia w sprawie planu „Warta”
„Road Runner” w Libanie
Obowiązek budowy schronów staje się faktem
Salwa z wysokości
Nocne ataki na Ukrainę
31 Baza Lotnictwa Taktycznego apeluje do mediów
Inowrocławscy saperzy z misją na południu
Nie tylko K9. Koreańska oferta dla WOT-u
Wicepremier Kosiniak-Kamysz rozmawia o technologiach nuklearnych
Świetne występy polskich żołnierzy
Premier i szefowa UE na granicy w Krynkach
„Naval” o „Zielonej liście” wyposażenia osobistego
Kadeci będą się uczyć obsługi dronów
Wielkie zbrojenia za Odrą
Szczyt przywódców ws. Ukrainy
Towarzysze czołgów
Wojskowi szachiści z medalem NATO
Nietypowa premiera targowa
„Koalicja chętnych” o kolejnych działaniach w sprawie Ukrainy
Premier Tusk: MSPO robi wrażenie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Fantom, który sam się leczy po postrzale
Polski żołnierz pobił w Chinach rekord świata
Nowe wcielenie Herona. Tym razem dla batalionu
Trenują przed „Zapadem ‘25”
Informacja geoprzestrzenna na współczesnym polu walki
StormRider na fali
Małopolscy terytorialsi tym razem walczyli z suszą
Nasz Hercules
Polskie siły zbrojne stawiają na nowoczesność
Klucz do bezpieczeństwa
„Żelazna Dywizja” na Narwi
Skorzystaj z szansy na zostanie oficerem
Śmierć pilota F-16. Trwa badanie przyczyn wypadku
Polska i Szwecja, razem na rzecz bezpieczeństwa
Modernizacja F-16 w polskich zakładach wojskowych
Pilica+ coraz bliżej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO