moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pieniądze na wakacje

Niemal 900 zł brutto na każdą osobę w rodzinie – tyle płaci wojsko każdemu żołnierzowi, który wybiera się na wakacje. Tzw. gratyfikacja urlopowa przysługuje raz w roku pod warunkiem, że mundurowy weźmie co najmniej pięć dni wolnego. Wysokość tego dodatku jest jednakowa dla wszystkich – niezależnie czy jest się szeregowym, czy generałem.


Dodatek, nazywany gratyfikacją urlopową, wynosi jedną trzecią najniższego uposażenia żołnierza. – Tegoroczne pensje są na poziomie ubiegłorocznym, dlatego kwota, którą otrzymują żołnierze, nie zmieniła się i wynosi 875 zł na osobę w rodzinie – mówi płk Marian Babuśka, przewodniczący Konwentu Dziekanów Korpusu Oficerów WP.

Pieniądze przysługują każdemu żołnierzowi bez względu na stopień i zajmowane stanowisko, jedynym warunkiem jest wzięcie co najmniej pięciodniowego urlopu. Później żołnierz musi złożyć wniosek o dofinansowanie do dowódcy jednostki. Zgodnie ze znowelizowanymi w ubiegłym roku przepisami dokument taki trzeba złożyć nie wcześniej niż na 30 dni przed rozpoczęciem urlopu i nie później niż 14 dni po jego zakończeniu. Pieniądze są wypłacane w ciągu dwóch tygodni od złożenia dokumentów.

Od ubiegłego roku o wypłatę świadczenia mogą się ubiegać nie tylko ci żołnierze, którzy idą na urlop wypoczynkowy, ale także ci, którzy wnioskują o tzw. dodatkowy urlop. Przysługuje on wojskowym pełniącym służbę w warunkach szkodliwych. Chodzi np. o nurków, płetwonurków czy instruktorów szkolenia spadochronowego.

Żołnierze o niskich dochodach w rodzinie mogą też liczyć na inne wakacyjne wsparcie ze strony resortu obrony. MON m.in. finansuje letni wypoczynek dla dzieci. W tym roku na obozach i koloniach przygotowano 760 miejsc dla dzieci w wieku 7–18 lat. Wojsko płaci za 14-dniowy pobyt wraz z wyżywieniem i transportem. Natomiast żołnierze, których dzieci nie skorzystają z gotowych wakacyjnych ofert resortu obrony, mogą liczyć na dofinansowanie MON do innego zorganizowanego wypoczynku swoich pociech. Wysokość wsparcia finansowego jest uzależniona od dochodów w rodzinie. Rodziny wojskowych o najmniejszych dochodach mogą się także starać o dopłaty w ramach programu „Tanie wczasy”.

Paulina Glińska

autor zdjęć: www.dwwam.pl

dodaj komentarz

komentarze

~BIRD
1478193060
JA MAM TAKIE PYTANKO-PROSZE O POMOC.JESTEM W TRAKCIE PODWYZSZANIA ALIMENTOW OJCIEC MOJEGO DZIECKA JEST W ST ST SZER. DO SADU DOSTARCZYL PIT ZA 2015 ROK WIEM ZE OPROCZ UPOSAZ ZASADN SA ROWNIEZ ROZNE DODATKI NP SWIADCZENIE MIESZKANOIWE ITD BYC MOZE TEZ COS DOSTAJE (BIERZE NA DZIECKO) TTOREGO NA OCZY NIE WIDZIAL OD 8 LAT!!!!-SYN MA 9!!! JEGO OJCOSTWO TO WYPLATA ALIM W WYS 420ZL! NIE WIEM JAKIE FAKTYCZNIE MA DOCHODY.CZY DODATKI SA OPODATKOWANE? KTO JE WYPLACA? MUSZE SADOWI UDOWODNIC ZE TO CO PISAL W ODPOWIEDZI NA MOJ POZEW TO WIELKA SCIEMA -POMOZCIE PROSZE!!
60-54-75-27
~ja
1445964120
A naród tyra na przywileje wojskowych. Mogę zrozumieć, że dostają takie dotacje na osobę żołnierze o najniższych dochodach w rodzinie, ale że każdemu się to należy to już przesada!
DC-D4-C8-3D
~Leszek
1439282160
Dobrze, że MON dba o żołnierzy bo o swoich emerytach dawno zapomniano nie tylko w Ministerstwie ale i w jednostkach, których służyli. mjr w st.spoczynku Leszek Zakosztowicz - Wrocław
A1-97-31-2F
~pchor
1439191200
Czy gratyfikacja obejmuje podchorążych? W książeczkę jest wbite kandydat do zawodowej służby
11-FB-38-45
~Oj
1439186820
Fajnie przejada się nasze ciężko zarobione pieniądze płacone na armię w podatkach.Rząd płaci "premie" dla żelaznego elektoratu i myśli,że wygra w wyborach - myli się!!!! Społeczeństwo już nie daje się wkręcać w propagandę,że 20-sto kilku letnie czołgi czy 30-sto letnie samoloty to szczyt techniki.Zamiast płacić żołdakom i liczyć na ich POparcie ( lub nie ) w wyborach zakupił by prawdziwe uzbrojenie. Niestety jest jedno ale........
4A-2B-35-9B

Finlandia w NATO
 
Najsprawniejsi wieloboiści
Piąte zwycięstwo gwiazd Gortata z wojskiem
Obrady Grupy Północnej w Polsce
Żołnierze uczą kobiety samoobrony
Musimy stawiać czoła zagrożeniom
W Brukseli o bezpieczeństwie wschodniej flanki
Wiedzieliśmy, że coś się wydarzy
„Nasze granice w Monte Cassino”
Pół wieku w zespole
Polska potrzebna od zaraz
Śladem profesjonalistów
Błaszczak: chcemy kupić rozpoznawcze aerostaty dla WP
Błaszczak do młodych Polaków: wstępujcie do wojska
Osiem krążków reprezentantów CWZS-u, w tym pięć złotych
Pierwsze w tym roku środki na zapomogi
Więcej miejsc na studiach w LAW
Szefowie sojuszniczych armii o bezpieczeństwie
Włoski niszczyciel rakietowy w Polsce
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
Żegnali ich kamieniami w bukietach
Przysięga dobrowolsów
Gdyńska stocznia zyskała nowe kompetencje
Ruszyła sprzedaż biletów na Air Show
WOT i „Anakonda”
Żołnierze pomagają zneutralizować złotą algę
Włosi na straży polskiego nieba
„Griffin Shock ’23”. Pierwsze takie ćwiczenia w historii NATO
Polacy nie ucierpieli w Kosowie
Piekielny ogień dla polskiej armii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Rusza budowa laboratorium Hardware-in-the-Loop
Polska wśród światowych liderów
Anakonda na Bałtyku
Koszykarskie święto w Atlas Arenie
Litwini kupią zestawy Grom
Gotowi na dyżur w SON
Nieletni kandydaci z szansą na wojskowy indeks
1 Dywizja: mobilność i siła ognia
Nowy wymiar wojska
Szef MON-u o rakiecie odnalezionej pod Bydgoszczą
Koniec XI zmiany PKW Orlik
Topaz dla Bułgarii
Razem gotowi na wszystko
83 lata temu alianci wkroczyli do Narwiku
Słowa jak pociski
Holendrzy kończą dyżur w Polsce
Do końca walczył z tyranią
Amunicja dla artylerzystów
Maszerowali, lecz nie ginęli
Nowy regulamin dla żołnierzy
Breakthrough for the Polish Armed Forces
Zagłosuj na najlepsze ubiegłoroczne wydarzenie historyczne
Mistrzostwa WOT-u w crossficie
B9 stawia na solidarność
Wojsko poza schematem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO