moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Polacy – dobrzy przyjaciele i sojusznicy

W niepewnych i niebezpiecznych czasach kluczową sprawą jest mieć bliskich i silnych Sojuszników. Właśnie takich przyjaciół i Sojuszników znaleźliśmy tu w Polsce – pisze kpt. Kaleb Blankenship, dowódca pododdziałów rozpoznawczych, powietrznodesantowych i zmechanizowanej piechoty na Strykerach, które biorą udział w manewrach „Airborne Detachment”. Do końca lipca ćwiczyli wraz z żołnierzami 6 Brygady Powietrznodesantowej w Nowej Dębie. 

Wśród Polaków odnaleźliśmy przyjaciół – są oni życzliwi, gościnni i gorąco przyjęli nas w swoim kraju. W czerwcu przejechaliśmy Strykersami 698 kilometrów z Drawska Pomorskiego do Nowej Dęby. W każdej miejscowości machano do nas i witano uśmiechami. Po naszym przyjeździe na poligon w Nowej Dębie polscy gospodarze uczynili wszystko, abyśmy czuli się jak w domu.

Spotkaliśmy przyjaciół także wśród polskich żołnierzy. Nawiązaliśmy z nimi relacje i wzmocniliśmy nasze przymierze, szczególnie ze spadochroniarzami z 6 Powietrznej Brygady – to żołnierze silni, świetnie wyszkoleni, mający ducha walki oraz napawające dumą wojskowe dziedzictwo.

Jako amerykański dowódca tu w Polsce mam zaszczyt codziennie współpracować z polskimi sojusznikami. Ramię w ramię będziemy ćwiczyć, by zademonstrować siłę naszego wojskowego przymierza i wspólnych zobowiązań wobec NATO.

Nasze partnerstwo jest historyczne. Polaków i Amerykanów łączy ważna więź, sięgająca początków powstania Stanów Zjednoczonych oraz czasów Kościuszki i Pułaskiego. Nasze relacje z Polską zostały znacząco wzmocnione ponad 18 lat temu, kiedy NATO zaprosiło Polskę jako wartościowego członka do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Wspólna walka w Afganistanie jedynie wzmocniła te relacje, które teraz – podczas międzynarodowych szkoleń w Polsce, takich jak „Puma” 15 czy „Saber Strike” – jesteśmy w stanie kultywować.

Chcemy kontynuować zarówno wzmacnianie łączących nas relacji, jak i rozwój zdolności bojowych naszych wojsk. Obecne ćwiczenia w Nowej Dębie z udziałem zmechanizowanej piechoty na Strykerach, pododdziałów rozpoznawczych i powietrznodesantowych, są znaczącym krokiem w tym kierunku.

W ostatnich tygodniach prowadziliśmy wspólnie intensywny trening. Polscy skoczkowie z 6 Brygady Powietrznodesantowej uczą nas posługiwania się ich bronią i ich taktyki. Jednocześnie my uczymy ich obsługi amerykańskiej broni oraz zapozanjemy z naszą taktyką bojową. Ekscytującym przeżyciem było obserwowanie, jak moje oddziały strzelają z polskich RPG-7D, a polscy żołnierze z amerykańskiej broni M240B.

Każdego dnia szukamy sposobów, jak wzajemnie uczyć i dzielić się naszymi doświadczeniami czy wyposażeniem, tak aby naszą interoperacyjność uczynić jak najbardziej realną. Zapewniamy, że nasze jednostki potrafią współpracować ze sobą skutecznie i sprawnie podczas połączonych operacji militarnych. Niedawno mieliśmy ćwiczenia z desantowania z powietrza i skoków spadochronowych z udziałem polskich i amerykańskich spadochroniarzy, którzy desantowali się z amerykańskiego śmigłowca UH-60L BlackHawk.

Warte podkreślenia jest to, że nasze różnice nie ograniczały nas – one nas wzmacniały!

Jestem wdzięczny za możliwość poznania polskiego narodu i wdzięczny jestem Polakom za zaproszenie nas tu, za pracę z nimi jako przyjaciółmi oraz sojusznikami. Czujemy się zaszczyceni tym, że jesteśmy razem, zwłaszcza w dzisiejszym niepewnym i niebezpiecznym świecie.

Kiedy obserwuję, jak nasi żołnierze stają się przyjaciółmi i codziennie uczą się od siebie, wierzę, że nasze wojskowe przymierze jest silniejsze i ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej.

kpt. Kaleb Blankenship
dowódca pododdziałów rozpoznawczych, powietrznodesantowych i zmechanizowanej piechoty na Strykerach, które biorą udział w manewrach „Airborne Detachment”

dodaj komentarz

komentarze


Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
 
25 lat w NATO – serwis specjalny
Szpej na miarę potrzeb
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Ocalały z transportu do Katynia
Ramię w ramię z aliantami
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Kolejne FlyEle dla wojska
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Na straży wschodniej flanki NATO
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
NATO na północnym szlaku
Sprawa katyńska à la española
V Korpus z nowym dowódcą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Wojna w Ukrainie oczami medyków
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, część druga
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Prawda o zbrodni katyńskiej
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Optyka dla żołnierzy
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Rakiety dla Jastrzębi
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Jeśli nie Jastrząb, to…
Odstraszanie i obrona
Kurs z dzwonem
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Zmiany w dodatkach stażowych
Głos z katyńskich mogił
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Szarża „Dragona”
Mundury w linii... produkcyjnej
Barwy walki
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Strażacy ruszają do akcji
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Święto wojskowego sportu
Charge of Dragon
Wojna w świętym mieście, epilog
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Zbrodnia made in ZSRS
Przygotowania czas zacząć
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO