moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polacy – dobrzy przyjaciele i sojusznicy

W niepewnych i niebezpiecznych czasach kluczową sprawą jest mieć bliskich i silnych Sojuszników. Właśnie takich przyjaciół i Sojuszników znaleźliśmy tu w Polsce – pisze kpt. Kaleb Blankenship, dowódca pododdziałów rozpoznawczych, powietrznodesantowych i zmechanizowanej piechoty na Strykerach, które biorą udział w manewrach „Airborne Detachment”. Do końca lipca ćwiczyli wraz z żołnierzami 6 Brygady Powietrznodesantowej w Nowej Dębie. 

Wśród Polaków odnaleźliśmy przyjaciół – są oni życzliwi, gościnni i gorąco przyjęli nas w swoim kraju. W czerwcu przejechaliśmy Strykersami 698 kilometrów z Drawska Pomorskiego do Nowej Dęby. W każdej miejscowości machano do nas i witano uśmiechami. Po naszym przyjeździe na poligon w Nowej Dębie polscy gospodarze uczynili wszystko, abyśmy czuli się jak w domu.

Spotkaliśmy przyjaciół także wśród polskich żołnierzy. Nawiązaliśmy z nimi relacje i wzmocniliśmy nasze przymierze, szczególnie ze spadochroniarzami z 6 Powietrznej Brygady – to żołnierze silni, świetnie wyszkoleni, mający ducha walki oraz napawające dumą wojskowe dziedzictwo.

Jako amerykański dowódca tu w Polsce mam zaszczyt codziennie współpracować z polskimi sojusznikami. Ramię w ramię będziemy ćwiczyć, by zademonstrować siłę naszego wojskowego przymierza i wspólnych zobowiązań wobec NATO.

Nasze partnerstwo jest historyczne. Polaków i Amerykanów łączy ważna więź, sięgająca początków powstania Stanów Zjednoczonych oraz czasów Kościuszki i Pułaskiego. Nasze relacje z Polską zostały znacząco wzmocnione ponad 18 lat temu, kiedy NATO zaprosiło Polskę jako wartościowego członka do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Wspólna walka w Afganistanie jedynie wzmocniła te relacje, które teraz – podczas międzynarodowych szkoleń w Polsce, takich jak „Puma” 15 czy „Saber Strike” – jesteśmy w stanie kultywować.

Chcemy kontynuować zarówno wzmacnianie łączących nas relacji, jak i rozwój zdolności bojowych naszych wojsk. Obecne ćwiczenia w Nowej Dębie z udziałem zmechanizowanej piechoty na Strykerach, pododdziałów rozpoznawczych i powietrznodesantowych, są znaczącym krokiem w tym kierunku.

W ostatnich tygodniach prowadziliśmy wspólnie intensywny trening. Polscy skoczkowie z 6 Brygady Powietrznodesantowej uczą nas posługiwania się ich bronią i ich taktyki. Jednocześnie my uczymy ich obsługi amerykańskiej broni oraz zapozanjemy z naszą taktyką bojową. Ekscytującym przeżyciem było obserwowanie, jak moje oddziały strzelają z polskich RPG-7D, a polscy żołnierze z amerykańskiej broni M240B.

Każdego dnia szukamy sposobów, jak wzajemnie uczyć i dzielić się naszymi doświadczeniami czy wyposażeniem, tak aby naszą interoperacyjność uczynić jak najbardziej realną. Zapewniamy, że nasze jednostki potrafią współpracować ze sobą skutecznie i sprawnie podczas połączonych operacji militarnych. Niedawno mieliśmy ćwiczenia z desantowania z powietrza i skoków spadochronowych z udziałem polskich i amerykańskich spadochroniarzy, którzy desantowali się z amerykańskiego śmigłowca UH-60L BlackHawk.

Warte podkreślenia jest to, że nasze różnice nie ograniczały nas – one nas wzmacniały!

Jestem wdzięczny za możliwość poznania polskiego narodu i wdzięczny jestem Polakom za zaproszenie nas tu, za pracę z nimi jako przyjaciółmi oraz sojusznikami. Czujemy się zaszczyceni tym, że jesteśmy razem, zwłaszcza w dzisiejszym niepewnym i niebezpiecznym świecie.

Kiedy obserwuję, jak nasi żołnierze stają się przyjaciółmi i codziennie uczą się od siebie, wierzę, że nasze wojskowe przymierze jest silniejsze i ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej.

kpt. Kaleb Blankenship
dowódca pododdziałów rozpoznawczych, powietrznodesantowych i zmechanizowanej piechoty na Strykerach, które biorą udział w manewrach „Airborne Detachment”

dodaj komentarz

komentarze


USA i Iran z porozumieniem ws. pokoju w Zatoce
Grot A3 – zobacz jak wygląda
Śmierć w sercu Azji
Atak w Porcie Elbląg
Baza amerykańska w Świętoszowie – pierwsza inwestycja gotowa
Nowy sprzęt dla pancerniaków z Wesołej
Warszawa i Praga stawiają na dalszą współpracę wojskową
Koło zamachowe gospodarki
Niebo bez dominacji
Pamiętamy o bohaterach powstań śląskich
Święto DGRSZ
Przerzut Abramsów do Lublina
Departament Funduszy Zagranicznych MON na nowo
„Ognista burza ’26”, czyli kompleksowy sprawdzian zdolności operacyjnych
Polski wkład w operację „Overlord”
Systemy antydronowe od europejskiego startupu
Miliardy na odbudowę i ukraińskie drony z Polski
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
„Strzała weterana” spaja środowisko
Kajakarze i judocy w medalowej formie
Wojskowa Akademia Medyczna w Łodzi – jest zgoda prezydenta
Mundur, medale i duma
Równanie z „Iksem”
Sportowe jubileusze
Ważne decyzje w Brukseli
Bez zmian w emeryturach
Twardy ma moc
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Wsparcie ma znaczenie
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
W oktagonie o Pas Ministra Obrony Narodowej
Apetyt Smoka rośnie
Gdańsk centrum dyskusji o odbudowie Ukrainy
Nowa siła na północno-wschodniej flance NATO
Cyberparasol nad wyborami
Zełenski traci Order Orła Białego?
Sojusz Madrytu i Warszawy
Orka tuż, tuż
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Zwierzchnik sił zbrojnych w bazie İncirlik
Marsz gąsienicowych kolumn
Szermierze i pięściarki na podium
Zbrodnicza farsa
„Wojskowe Schengen” coraz bliżej
Marynarka świętuje i zaprasza na pokłady
Wojna pod lupą
Sonda dla Jastrzębia
Elektronika dla obrony powietrznej
At the Controls of F-35A Husarz
Spotkanie ministrów obrony V4 w Budapeszcie
Jeśli modernizacja, to tylko wspólna
Musztra i marsz ubezpieczony
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
MON i Łucznik podpisały kontrakt na nowe Groty
Podróż w ciemność
AMW oferuje mieszkania
Powietrzne cysterny dla Polski
Dywizja za dywizję – Amerykanie w Polsce rotują
Ratunek na polu walki
Akcja na jeziorze
Ratunek z powietrza
PKW Irak zostaje w Jordanii
Ramię w ramię z Amerykanami
Bezzałogowe „nietoperze” nad Bałtykiem
Kraków zaprosił weteranów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO