moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Rosomak dla Słowaków

30 transporterów opancerzonych Rosomak kupią od Polski Słowacy. Uzupełnią je o wieżę własnej produkcji. Polacy zarobią na transakcji 120 milionów złotych. Dziś list intencyjny w tej sprawie podpisali w Siemianowicach Śląskich premierzy obydwu krajów Ewa Kopacz i Robert Fico.

– To duży sukces polskiego przemysłu zbrojeniowego i gwarancja miejsc pracy. Zakład w Siemianowicach Śląskich, gdzie powstają Rosomaki, zatrudnia 450 pracowników, ale jeśli doliczymy do tego kooperantów, robi się nam już bardzo pokaźna liczba 3,5 tysiąca osób – podkreślała dziś premier Ewa Kopacz.

List intencyjny podpisany w Siemianowicach Śląskich zakłada, że w ciągu trzech lat Polska sprzeda Słowacji 30 kołowych transporterów opancerzonych Rosomak, tyle że bez wieży. Tę zamontują sami Słowacy. Będzie to wieża Terra-30 ich rodzimej produkcji. Pojazdy posłużą słowackiej piechocie. – Musimy zmodyfikować swoją technikę wojskową. A najlepiej, gdy w takich modernizacjach bierze udział słowacki przemysł obronny – zaznaczał premier Robert Fico, który dzisiejsze porozumienie nazwał „obustronnym zwycięstwem”.

Pojazd w nowej wersji otrzymał nazwę Scipio. Przeszedł już testy na słowackich poligonach. List intencyjny to jednak dopiero pierwszy krok. Jak przypomniał premier Fico, umowę, w której znajdą się choćby zapisy o harmonogramie dostaw, muszą dopracować obecni dziś w Siemianowicach ministrowie obrony obydwu państw: Tomasz Siemoniak i Martin Glvač.

Na tym jednak nie koniec. Niewykluczone, że Scipio będzie sprzedawany do innych krajów. Konkretne nazwy państw na razie nie padły. – Zrobimy jednak wszystko, by projekt ten prezentować wszędzie tam, gdzie będziemy się pojawiać – deklaruje premier Fico. Ewa Kopacz zaś dodaje: – Nie tylko w Europie, ale i na świecie przyszedł czas na zbrojenia. Sądzę więc, że na nowe transportery będzie popyt.

Podczas wizyty na Śląsku Fico przekonywał, że wkrótce obywa kraje mogą nawiązać bliską współpracę wojskową również w innych dziedzinach. – Z Republiką Czeską mamy dobry układ dotyczący wspólnej obrony powietrznej. Mogłaby dołączyć do niego również Polska. Liczymy na to – podkreśla premier Słowacji. – Polska przeznacza na zbrojenia dwa procent produktu krajowego brutto. Słowacja nie może sobie na to pozwolić. Dlatego wspólne działania w dziedzinie obronności są dla nas tak ważne – tłumaczył.

Rosomak to ośmiokołowy transporter opancerzony skonstruowany przez fińską firmę Patria. W 2002 roku wygrała ona przetarg rozpisany przez polskie Ministerstwo Obrony Narodowej. Popisana została wówczas umowa warta pięć miliardów złotych. Zakładała ona, że większość pojazdów na potrzeby polskiej armii produkowana będzie w Siemianowicach Śląskich. Jak dotąd w tamtejszych zakładach powstało około 700 Rosomaków.

Z wozów tych żołnierze korzystali między innymi podczas misji w Afganistanie. Stanowiły one poważne zagrożenie dla rebeliantów, którzy nadali im przydomek „zielone diabły”. Dwa lata temu Polska przedłużyła umowę licencyjną o kolejne 10 lat. Nowy dokument dał naszemu krajowi prawo do eksportu wyprodukowanych w Siemianowicach transporterów.

– Jesteśmy blisko kilku interesujących rozwiązań eksportowych. Staramy się budować taki system wsparcia dla polskiej zbrojeniówki, żeby ten eksport ruszył – mówił wicepremier, szef MON Tomasz Siemoniak, który odwiedził Zakłady Rosomak SA także 30 czerwca, w 20. rocznicę umieszczenia produkcji tych wozów w Siemianowicach. Podkreślił, że są one przykładem największego sukcesu polskiej zbrojeniówki ostatnich 25 lat. – Polska nadal potrzebuje podobnych, dobrych umów licencyjnych, aby nadal rozwijać w kraju myśl techniczną i produkcję. Będziemy szukać tego rodzaju projektów – zaznaczył szef MON.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Maciej Śmiarowski/ KPRM, mjr Robert Siemaszko/ DKS MON

dodaj komentarz

komentarze

~KwidzyniakA
1436081940
Z tych 120 mil zł 12 baniek pójdzie na zakup 235 , ,przekrojów" broni potrzebnej do szkolenia naszych dzielnych żołnierzy. http://www.altair.com.pl/news/view?news_id=16859 ,,40 przekrojów 12,7-mm wielkokalibrowych karabinów wyborowych Tor, które wyceniono na 2.196.000 zł. Koszt jednostkowy takiej pomocy szkoleniowej wynosi 54.900 zł. Drugie zadanie, obejmujące dostawy 25 przekrojów 12,7-mm wielkokalibrowych karabinów maszynowych WKM-B, będzie kosztowało 1.622.500 zł. Oznacza to jednostkową cenę konstrukcji wynoszącą 40.562,50 zł.Trzecie zadanie, dotyczące dostarczenia armii 170 przekrojów 7,62-mm karabinów maszynowych UKM-2000P, wyceniono na 8.092.000 zł" Takie pieniądze z podatków wydaje się ot tak sobie w naszej armii. ZGROZA
15-76-06-36
~absolwent AON
1435957800
~WujO Żal mi cię,coś dobrego się dzieje ludzie mają miejsca pracy sprzedajemy nasz rodzimy produkt, owszem na licencji Finlandzkiej ale ulepszony o setki!! modyfikacji które zostały zaproponowane przez żołnierzy którzy sprawdzili ten pojazd w boju. Ale tobie i tak będzie źle.
61-7F-05-C6
~ja
1435941240
30sztuk! Klękajcie narody!
AB-58-0E-90
~WujO
1435927440
No taa.. czyli szykują się kolejne podwyżki dla ZUSu oraz naszych polityków
97-3B-D0-BD

Szachownice nie dotarły nad Finlandię
 
„Grand Quadriga ‘24”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Podróż po AWACS-ie
Broń Hitlera w rękach AK
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
„Pierwsza Drużyna” na start
By Polska była bezpieczna
NATO on Northern Track
Flota Bayraktarów w komplecie
Ameryka daje wsparcie
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pływacy i maratończycy na medal
Nowe zadania szefa SKW
Polska wiktoria na Monte Cassino
Przysięga w Limanowej
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Serwis K9 w Polsce
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Pokazali bojowego ducha
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
„Ryś” z laserem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wszystkie misje AWACS-a
Polki pobiegły po srebro!
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Mobilne dowodzenie
Wojna w świętym mieście, epilog
Piedimonte – samobójcza misja
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
WAM wraca po latach
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Cień atomowej zagłady
Zawsze gotowi do pomocy
They Will Check The Training Results in Combat
Układ nerwowy Mieczników
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ostatnia droga Pileckiego
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Nie szpital, a instytut
Po śladach polskich bohaterów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO