moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Najlepsze sposoby na zgrywanie celowników

Do czego na kompanii może przydać się szpulka nici, taśma i śrubokręt? Odpowiedź zaskoczyła większość rezerwistów. Przeczytaj relację Mikołaja Klorka z kolejnego dnia ćwiczeń rezerwy w 6 Batalionie Dowodzenia Sił Powietrznych w Śremie. Kapral podchorąży rezerwy pracuje w Poznaniu jako historyk.

Śrem. 27 czerwca nam, podoficerom, upłynął na pracach „wewnątrz kompanijnych”, pomocy kadrze zawodowej w konserwacji i bieżącej obsłudze sprzętu. Z kolei szeregowi i dowódcy kompanii udali się do Bydgoszczy. Tam wraz z rezerwistami innych kompanii 6 Batalionu odbyli strzelanie bojowe z karabinka Beryl i pistoletu maszynowego.


Najciekawsza „robota” czekała na nas jednak po południu, kiedy to szef zarządził kontrolę i zgrywanie celowników do RPG. Strzelanie miało się odbyć następnego dnia. Dla wielu żołnierzy – nawet z kadry zawodowej – była to nowość. Pamiętajmy, że przecież Śrem jest jednostką łączności. W zdumienie wprawił też fakt, że do tej – jakże ważnej czynności – szef kompanii przyniósł… szpulkę nici i taśmę klejącą.



Wreszcie, prawie po dziesięciu latach, przydała się wiedza specjalistyczna nabyta w trakcie szkolenia w kolebce polskich artylerzystów, czyli Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu. Z zapałem zabraliśmy się do zgrywania celowników, co pomimo prostych narzędzi (nitka, taśma, tarcza, śrubokręt itp.) nie należy do rzeczy prostych.

Weryfikacja naszych poczynań miała nastąpić następnego dnia.

kpr. pchor. rez. Mikołaj Klorek
historyk wojskowości; doktorant Zakładu Historii Wojskowości Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu; pracownik Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości w Poznaniu.

autor zdjęć: kpr. pochor. rez. Mikolaj Klorek

dodaj komentarz

komentarze

~Drugi od prawej
1435862820
Ohoo, jestem sławny. Pozdro dla całej 2 kompanii :)
F4-39-A9-1D

Ostatni most
Ukraina kształtuje przyszłość wojny
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Trzynasty Husarz w powietrzu
Młodzi mechanicy pojazdów specjalnych
Kluczowe 30 dni
WOT będzie szkolić pracowników Orlenu
Polsko-słowackie granaty dla NATO
Adaptacja i realizm
Wojsko zaprasza rodziny
Generał Chmielewski na czele cyberwojska
Bieg ku pamięci bohaterów
Ogień Strykerów. Tak ćwiczy US Army w Polsce
Żołnierze na podium imprez w strzelectwie i kajakarstwie
Bez zmian w emeryturach
Pancerniacy z Wesołej w światowej czołówce
Podsekretarz stanu USA na granicy polsko-białoruskiej
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Uczczono ofiary zamachu majowego
Medale żołnierzy w pływaniu, biegach i chodzie
Syndrom Karbali
Przygotowania do lotu do Polski
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Kosmiczna suwerenność Wojska Polskiego
Gotowi na każdy scenariusz
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
Od cyberkursu po mundurówkę
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Rzeźnik w rękach GROM-u
Celne oko strzelców z „armii mistrzów”
NATO i USA o Iranie
Więcej strzelnic w powiecie
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
Borsuki zdały wodny egzamin
Psy na… materiały wybuchowe
Powrót WAM-u
Armia testuje roboty do transportu
Groźny incydent w Libanie
Nowe stanowiska i nowe dowództwo
Wypadek w PKW UNIFIL
Terytorialsi zapraszają
Przyszłość „Łucznika”
Borsuk po słowacku
Desant na Bornholm
Hornet czyli „polski Shahed”
PKP Cargo przewiezie ciężki sprzęt wojskowy
Nauki i nauczki z Afganistanu
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
SAFE staje się faktem!
Pytania o obecność amerykańskich wojsk w Polsce
Nitro-Chem będzie montował Hydry
Skrzydlate tygrysy nad Morzem Jońskim
Pilecki – mniej znane oblicze bohatera
Specjalsi przeciw flocie cieni
Jest nowy szef BBN
Bez schematów
Wielkie strzelanie na „Baltic Shield”
WAM coraz bliżej Łodzi
Ostrosz zamiast Mureny
Wyścig Stalina
Początek wielkiej historii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO