moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

XI Małopolski Piknik Lotniczy

Już w najbliższy weekend na najstarszym lotnisku Rzeczypospolitej - Rakowice-Czyżyny odbędzie się XI Małopolski Piknik Lotniczy.

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie już po raz jedenasty zaprasza na Małopolski Piknik Lotniczy. Wydarzenie tradycyjnie będzie miało miejsce w ostatni weekend czerwca (tj. 27-28.06.2015 roku) na najstarszym lotnisku Rzeczypospolitej - Rakowice-Czyżyny, historycznej siedzibie II Pułku Lotniczego. Impreza to jedne z największych cywilnych pokazów lotniczych w Polsce - możliwość podziwiania niesłychanego kunsztu pilotów akrobacyjnych z Polski i zagranicy, w tym aktualnych mistrzów świata, a także niecodzienna szansa obejrzenia dynamicznych i statycznych prezentacji wielu współczesnych oraz historycznych statków powietrznych przyciąga rokrocznie około 40 tysięcy widzów. To nie tylko pasjonaci lotnictwa - impreza zapewnia dobrą zabawę dla całej rodziny, przygotowując również inne atrakcje: inscenizacje z udziałem grup rekonstrukcyjnych, prezentacje sprzętu wojskowego, wesołe miasteczko, stoiska gastronomiczne, handlowe i wystawowe.

W tegorocznym programie pokazów przygotowano między innymi symulacje walk powietrznych z I wojny światowej, prezentowaną przez repliki aeroplanów Latającego Cyrku Martina Kindernaya - legendarne Sopwith Camel i Fokker Dr. I (samolot "Czerwonego Barona") oraz z II wojny światowej, przedstawianą przez słowacką grupę Retro Sky Team (7 samolotów). Ozdobą każdego pikniku są piloci akrobacyjni - w tym roku Zespół Akrobacyjny "Orlik", Jurgis Kairys, Jerzy Makula, Robert Kowalik, Artur Kielak, grupy "Firebirds" i "Żelazny". Swoje umiejętności zademonstruje również wielu innych utalentowanych lotników pilotujących przeróżne statki powietrzne (m.in. zespół "3AT3", Fw 44 Stieglitz, DH.82 Tiger Moth, DHC-1 Chipmunk, wojskowy Mi-8, PZL M-20 Mewa, PZL-110 Koliber oraz dwukrotnie w ciągu dnia TS-11 Iskra - polski niezapomniany szkolny samolot odrzutowy). Imprezę uświetnią także grupowe skoki spadochroniarzy z Sekcji Spadochronowej WKS "Wawel" i Słowackich Sił Zbrojnych, pokaz antyterrorystów policji desantujących się ze śmigłowca PZL W-3 Sokół oraz przelot wojskowego samolotu transportowego CASA C-295. Przypominamy, że podczas pikniku odbędzie się także premiera najnowszej planszowej gry edukacyjnej IPN - "7". O samej grze pisaliśmy w poprzednim artykule.

Pamiętając o pięknych słowach Leonardo da Vinci - "Gdy już posmakowałeś lotu, zawsze będziesz chodzić po ziemi z oczami utkwionymi w niebo, bo tam właśnie byłeś i tam zawsze będziesz pragnął powrócić" staramy się pokazywać lotnictwo od jak najpiękniejszej strony, szczególnie przybliżać historię i dziedzictwo Polskich Skrzydeł. Dzięki konsekwentnym działaniom, zaangażowaniu i wiedzy wielu osób, dla których lotnictwo stanowi ważną i nieodzowną część życia Małopolski Piknik Lotniczy stał się rozpoznawalną marką i na trwałe wpisał w kalendarz imprez lotniczych w Polsce.

Więcej informacji na stronie pikniku

PZ

autor zdjęć: Magdalena Kowalska-Sendek

dodaj komentarz

komentarze


Przeprowadzka CSWOT-u
Ferie na poligonie, czyli zimowa próba charakteru
Partnerstwo Polski i Litwy
Terytorialsi konstruktorami dronów
Trójkąt Warszawa–Bukareszt–Ankara
Nowoczesna hala remontowa dla Abramsów
Ekstremalnie ważny cel
Zimowi podhalańczycy
Badania i leki dla Libańczyków od żołnierzy z PKW UNIFIL
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sprawdzili się na macie i w ringu
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Miliardy euro na polskie bezpieczeństwo
Together on the Front Line and Beyond
Amerykanie zarobią na Duńczykach
Nowy starszy podoficer w SGWP
Outside the Box
W Sejmie o abolicji dla Polaków walczących w Ukrainie
HIMARS-y w Rumunii
Oko na Bałtyk
Bezzałogowa rewolucja u brzeskich saperów
Szef MON-u spotkał się z olimpijczykami w mundurach
Snajperzy WOT-u szkolili się w Beskidzie Wyspowym
Wojsko Polskie wspiera 34. finał WOŚP
Zatrzymanie pracownika MON-u
Polscy żołnierze na podium Pucharu Świata
Negocjacje w sprawie gruntów pod bazę śmigłowców
Na styku zagrożeń
Litwa stawia na poligony
Prawie co trzeci polski olimpijczyk jest żołnierzem
Ostatnia minuta Kutschery
Partnerstwo daje siłę
PKW „Noteć” – koniec misji
Co nowego w przepisach?
Szwedzi z Piorunami
Rusza kwalifikacja wojskowa 2026
W Sejmie o zmianach w ASzWoj-u
Maj polskich żywych torped
GROM szkoli przyszłych operatorów
Rada Pokoju Trumpa rusza bez Polski
Gladius wzmacnia armię
„Bezpieczny Bałtyk” z podpisem prezydenta
Obiekty ze Wschodu nad Polską. Wojsko wprowadziło ograniczenia
To nie mogło się udać, ale…
Kierunek Rumunia
Zmiana warty na wschodniej granicy
Szef MON-u o wzmacnianiu NATO
Ottokar-Brzoza w zawieszeniu
Antydronowa tarcza dla polskiego nieba
Polscy oficerowie obejmą prestiżowe stanowiska
Pies pomaga walczyć z PTSD
Premier wojenny
„Tarcza Wschód” – plany na 2026 rok
Kosiniak-Kamysz o strategii na 2026 rok
Ferie z wojskiem
Polscy żołnierze pokonali w szermierce Francuzów
Kursy podoficerskie po nowemu
ORP „Garland” w konwoju śmierci
Rosyjskie inwestycje wojskowe na kierunku północnym
Sojusz ćwiczy szybką odpowiedź

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO